Pálinkás József: Egy hatalmi játék és zsarolás része lett a Magyar Tudományos Akadémia

  • narancs.hu
  • 2019. február 17.

Belpol

Az egykori MTA-elnök csalódott az egész magyar értelmiségben, hogy fél kiállni.

Ennyi erővel mással is megzsarolhatták volna az Akadémiát, például néhány akadémikus unokáját is ellophatták volna. Egyszerűen zsarolás, amit Palkovics miniszter csinál – mondta Pálinkás József a felvidéki Pátria Rádió Szombat délután című műsorában Veiszer Alinda vendégeként.

Pálinkás József 2001 és 2002 között fideszes oktatási miniszter, 2008 és 2014 között az MTA elnöke, 2015-től tavalyig pedig a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal vezetője volt.

2008-ban, mikor az MTA elnöke lett, kilépett a Fideszből.

Az egykori MTA-elnök jelen helyzetben kompromisszumos végkifejletet még el tud képzelni, de az Akadémia számára pozitívat már nem.

"Palkovicsnak az az ambíciója, hogy ő lesz az a nagy ember, aki a magyar kutatást felvirágoztatja. Ez ezen a módon nem fog menni – nyilatkozta Pálinkás, hozzátéve, örülne, ha sikerülne a miniszter terve, de mindezt úgy nem lehet, ha fenyegetik a kutatókat, és a legjobbak elmennek. Egy ilyen intézményhálózat nyolc hónap–másfél év bizonytalanságot nem bír ki – tette hozzá.

"Csalódott vagyok. Csalódtam az egész magyar értelmiségben, hogy fél kiállni, hogy teljesítse értelmiségi feladatát, azaz megmondja, miről mit gondol, kertelés nélkül."

Pálinkás szerint a Fidesz nem arra használja a hatalmát, politikai felhatalmazását, hogy egységesebbé tegye és összefogja a nemzetet, hanem nagyon sokszor megosztás és a szembenállás fokozása a cél.

„Azt, hogy kezd kialakulni egy kritika nélküliség, értelmiségiként rémülettel szemlélem. Elhiszem, hogy senki sem szereti a kritikát, de én mindig igyekeztem magam olyanokkal körbevenni, akik ha hülyeséget akarok csinálni, megmondják a szemembe” – mondta Pálinkás József.

Pálinkás szerint az lenne a releváns kérdés, Magyarország hogyan tudná segíteni a legtehetségesebbeket, hogy sikeresek legyenek. Úgy véli, a világ annyira differenciálódott, hogy a konzervatív, liberális és hasonló jelzőknek nem sok értelme van már.

"Én magam liberális-konzervatívnak tartom. Konzervatív nézeteket vallok, de nem kívánom másra rákényszeríteni a nézeteimet, ízlésemet. Az érdeklődést, lelkesedést csak a szabadság tudja felszabadítani az emberekben.”

A teljes interjú itt hallgatható meg.

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.