„Nagy bajban lenne az egészségügy, ha meg kellene küzdenie a koronavírussal”

  • BM
  • 2020. február 17.

Belpol

A járványról vitáztak a parlamentben.

A Országgyűlés tavaszi ülésszakát Kásler Miklós, az Emberi Erőforrások Minisztere nyitotta meg beszédével. A tárcavezető elmondta, az ENSZ Egészségügyi Világszervezetének (WHO) első jelzésére azonnal megkezdte a koronavírus elleni felkészülést a kabinet.

A kormány január 31-én operatív törzsöt állított fel, és egy 28 pontos akciótervet határozott meg. A Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK) járványügyi helyzetet folyamatosan nyomon követi, a WHO-iránymutatásának figyelembe vételével. Továbbá eljárásrendet hozott létre a fertőzésgyanús személyek elkülönítésére – mondta a miniszter.

A büntetés-végrehajtás megnövelte a sebészi maszkok gyártását, a határátkelőhelyen a rendvédelmi szervek folyamatosan szűrik a belépő fertőzésgyanús utasokat. A repülőtér vírusölőszerrel takarít, a Kínából érkezőket hőkamerával ellenőrzik – tette hozzá.

A rendőrség intézkedéseket hajtott végre a rémhírterjesztők ellen és ingyenes zöldszámokat indított, hogy naprakész információkat közöljenek. „A kormány súlyának megfelelően kezeli, és felkészült a koronavírus okozta kihívásokra” – szögezte le.

Tájékoztatásra használják a propagandát

Kórozs Lajos, az MSZP képviselője reagálásképpen azt mondta, hogy sok adat látott napvilágot, ami aggodalomra ad okot a koronavíruson túl is, hiszen első helyen vagyunk a rákbetegségek tekintetében Európában. „Szükség van arra, hogy az egészségügy a helyzet magaslatán álljon. Ehhez az kell, hogy ne kelljen időpontot kérni, az időpont kérése miatt” – tette hozzá.

Arató Gergely, a DK képviselője szerint nem a veszély súlyához igazodik a kormány, az intézkedések gyengék és elkésettek. „Még mindig szabadon lehet repkedni Kínába” – mondta.Szerinte a hazai egészségügy a válságszélén áll, ha ennek az apparátusnak kellene megküzdeniük egy járvánnyal, akkor nagy baj lenne. „Még ma is több ezren halnak meg kórházi fertőzésekben. Mindannyian abban reménykedünk, hogy a koronavírus elkerüli az országot, de ez nem az önök érdeke lesz” – tette hozzá.

Keresztes László Lóránt, az LMP frakcióvezetője szerint az egészségügy akkor sem tudja ellátni a feladatát, ha nincs krízishelyzet. Azt javasolta, hogy kövesse a kormány a külföldi országok intézkedéseit, szerinte többet kell fordítani a tájékoztatásra a megelőzés érdekében. „A propagandára szánt összegeket erre használják fel” – mondta.

Tíz parancsolat

Szabó Tímea, a Párbeszéd politikusa szerint Kásler Miklós négy és félperces megszólalása elterelés volt, mivel Orbán Viktor nem volt hajlandó kiállni a dunaújvárosi vereség miatt. „Pont ön fogja megnyugtatni a magyarokat, akik a tízparancsolatra szokott hivatkozni?” – kérdezte. Szerinte semmilyen választ nem adott koronavírus-kérdésben, ahogyan az egészségügy legalapvetőbb aggályaira sem tud érdemben reagálni. „Tessék komolyan foglalkozni az emberek ellátásával” – mondta.

Lukács László György, a Jobbik képviselője megköszönte a dolgozóknak, akik a koronavírus elleni védekezésben részt vettek. Szerinte a kormány viszonylag gyorsan, bár nem példásan járt el a járvány kérdésében. „Bár mindig ilyen gyors lenne” – mondta. Magyarországon 38 ezren halnak meg úgy, hogy a halálozásuk elkerülhető lenne szerinte. Hozzátette, a daganatos betegségek lettek a „magyar betegségek”, közel 600 betöltetlen praxis van, a higiéniás eszközöket sok kórház privát gyűjtésekből szerzi be. „A mai egészségügyet meg kell menteni” – mondta.

Juhász Hajnalka, a KDNP politikusa megdicsérte a kormány intézkedéseit, és elismerte az operatív törzs munkáját. Selmeczi Gabriella, a Fidesz képviselője üdvözölte, hogy a koronavírus-fertőzés veszélyével karanténba helyezett magyarokat épségbe hazamehettek. Szerinte az ellenzéki politikusok felelőtlenül viselkedtek, mert a bizottsági üléseken feltehették a kérdéseiket a hivatalos szerveknek, viszont ezután hisztériakeltésbe fogtak.

Figyelmébe ajánljuk

A polgármester kételkedik a pofonjáról készült felvételben, pedig létezik

Nagy János szigetszentmiklósi polgármester képviselői kérdésre nem cáfolta, hogy megütött egy helyi lakost az adventi vásárban, ugyanakkor megkérdőjelezte az erről készült térfigyelő kamerás felvétel létezését. Lapunk a vita eldöntését azzal segíti, hogy közreadja a felvétel egyik részletét. A polgármester pofonja utáni testületi ülésen a városvezetőt kötelezték arra, ha büntetőügy részese lesz, köteles arról beszámolni.