„Nagy bajban lenne az egészségügy, ha meg kellene küzdenie a koronavírussal”

  • BM
  • 2020. február 17.

Belpol

A járványról vitáztak a parlamentben.

A Országgyűlés tavaszi ülésszakát Kásler Miklós, az Emberi Erőforrások Minisztere nyitotta meg beszédével. A tárcavezető elmondta, az ENSZ Egészségügyi Világszervezetének (WHO) első jelzésére azonnal megkezdte a koronavírus elleni felkészülést a kabinet.

A kormány január 31-én operatív törzsöt állított fel, és egy 28 pontos akciótervet határozott meg. A Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK) járványügyi helyzetet folyamatosan nyomon követi, a WHO-iránymutatásának figyelembe vételével. Továbbá eljárásrendet hozott létre a fertőzésgyanús személyek elkülönítésére – mondta a miniszter.

A büntetés-végrehajtás megnövelte a sebészi maszkok gyártását, a határátkelőhelyen a rendvédelmi szervek folyamatosan szűrik a belépő fertőzésgyanús utasokat. A repülőtér vírusölőszerrel takarít, a Kínából érkezőket hőkamerával ellenőrzik – tette hozzá.

A rendőrség intézkedéseket hajtott végre a rémhírterjesztők ellen és ingyenes zöldszámokat indított, hogy naprakész információkat közöljenek. „A kormány súlyának megfelelően kezeli, és felkészült a koronavírus okozta kihívásokra” – szögezte le.

Tájékoztatásra használják a propagandát

Kórozs Lajos, az MSZP képviselője reagálásképpen azt mondta, hogy sok adat látott napvilágot, ami aggodalomra ad okot a koronavíruson túl is, hiszen első helyen vagyunk a rákbetegségek tekintetében Európában. „Szükség van arra, hogy az egészségügy a helyzet magaslatán álljon. Ehhez az kell, hogy ne kelljen időpontot kérni, az időpont kérése miatt” – tette hozzá.

Arató Gergely, a DK képviselője szerint nem a veszély súlyához igazodik a kormány, az intézkedések gyengék és elkésettek. „Még mindig szabadon lehet repkedni Kínába” – mondta.Szerinte a hazai egészségügy a válságszélén áll, ha ennek az apparátusnak kellene megküzdeniük egy járvánnyal, akkor nagy baj lenne. „Még ma is több ezren halnak meg kórházi fertőzésekben. Mindannyian abban reménykedünk, hogy a koronavírus elkerüli az országot, de ez nem az önök érdeke lesz” – tette hozzá.

Keresztes László Lóránt, az LMP frakcióvezetője szerint az egészségügy akkor sem tudja ellátni a feladatát, ha nincs krízishelyzet. Azt javasolta, hogy kövesse a kormány a külföldi országok intézkedéseit, szerinte többet kell fordítani a tájékoztatásra a megelőzés érdekében. „A propagandára szánt összegeket erre használják fel” – mondta.

Tíz parancsolat

Szabó Tímea, a Párbeszéd politikusa szerint Kásler Miklós négy és félperces megszólalása elterelés volt, mivel Orbán Viktor nem volt hajlandó kiállni a dunaújvárosi vereség miatt. „Pont ön fogja megnyugtatni a magyarokat, akik a tízparancsolatra szokott hivatkozni?” – kérdezte. Szerinte semmilyen választ nem adott koronavírus-kérdésben, ahogyan az egészségügy legalapvetőbb aggályaira sem tud érdemben reagálni. „Tessék komolyan foglalkozni az emberek ellátásával” – mondta.

Lukács László György, a Jobbik képviselője megköszönte a dolgozóknak, akik a koronavírus elleni védekezésben részt vettek. Szerinte a kormány viszonylag gyorsan, bár nem példásan járt el a járvány kérdésében. „Bár mindig ilyen gyors lenne” – mondta. Magyarországon 38 ezren halnak meg úgy, hogy a halálozásuk elkerülhető lenne szerinte. Hozzátette, a daganatos betegségek lettek a „magyar betegségek”, közel 600 betöltetlen praxis van, a higiéniás eszközöket sok kórház privát gyűjtésekből szerzi be. „A mai egészségügyet meg kell menteni” – mondta.

Juhász Hajnalka, a KDNP politikusa megdicsérte a kormány intézkedéseit, és elismerte az operatív törzs munkáját. Selmeczi Gabriella, a Fidesz képviselője üdvözölte, hogy a koronavírus-fertőzés veszélyével karanténba helyezett magyarokat épségbe hazamehettek. Szerinte az ellenzéki politikusok felelőtlenül viselkedtek, mert a bizottsági üléseken feltehették a kérdéseiket a hivatalos szerveknek, viszont ezután hisztériakeltésbe fogtak.

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.