„Nagy bajban lenne az egészségügy, ha meg kellene küzdenie a koronavírussal”

  • BM
  • 2020. február 17.

Belpol

A járványról vitáztak a parlamentben.

A Országgyűlés tavaszi ülésszakát Kásler Miklós, az Emberi Erőforrások Minisztere nyitotta meg beszédével. A tárcavezető elmondta, az ENSZ Egészségügyi Világszervezetének (WHO) első jelzésére azonnal megkezdte a koronavírus elleni felkészülést a kabinet.

A kormány január 31-én operatív törzsöt állított fel, és egy 28 pontos akciótervet határozott meg. A Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK) járványügyi helyzetet folyamatosan nyomon követi, a WHO-iránymutatásának figyelembe vételével. Továbbá eljárásrendet hozott létre a fertőzésgyanús személyek elkülönítésére – mondta a miniszter.

A büntetés-végrehajtás megnövelte a sebészi maszkok gyártását, a határátkelőhelyen a rendvédelmi szervek folyamatosan szűrik a belépő fertőzésgyanús utasokat. A repülőtér vírusölőszerrel takarít, a Kínából érkezőket hőkamerával ellenőrzik – tette hozzá.

A rendőrség intézkedéseket hajtott végre a rémhírterjesztők ellen és ingyenes zöldszámokat indított, hogy naprakész információkat közöljenek. „A kormány súlyának megfelelően kezeli, és felkészült a koronavírus okozta kihívásokra” – szögezte le.

Tájékoztatásra használják a propagandát

Kórozs Lajos, az MSZP képviselője reagálásképpen azt mondta, hogy sok adat látott napvilágot, ami aggodalomra ad okot a koronavíruson túl is, hiszen első helyen vagyunk a rákbetegségek tekintetében Európában. „Szükség van arra, hogy az egészségügy a helyzet magaslatán álljon. Ehhez az kell, hogy ne kelljen időpontot kérni, az időpont kérése miatt” – tette hozzá.

Arató Gergely, a DK képviselője szerint nem a veszély súlyához igazodik a kormány, az intézkedések gyengék és elkésettek. „Még mindig szabadon lehet repkedni Kínába” – mondta.Szerinte a hazai egészségügy a válságszélén áll, ha ennek az apparátusnak kellene megküzdeniük egy járvánnyal, akkor nagy baj lenne. „Még ma is több ezren halnak meg kórházi fertőzésekben. Mindannyian abban reménykedünk, hogy a koronavírus elkerüli az országot, de ez nem az önök érdeke lesz” – tette hozzá.

Keresztes László Lóránt, az LMP frakcióvezetője szerint az egészségügy akkor sem tudja ellátni a feladatát, ha nincs krízishelyzet. Azt javasolta, hogy kövesse a kormány a külföldi országok intézkedéseit, szerinte többet kell fordítani a tájékoztatásra a megelőzés érdekében. „A propagandára szánt összegeket erre használják fel” – mondta.

Tíz parancsolat

Szabó Tímea, a Párbeszéd politikusa szerint Kásler Miklós négy és félperces megszólalása elterelés volt, mivel Orbán Viktor nem volt hajlandó kiállni a dunaújvárosi vereség miatt. „Pont ön fogja megnyugtatni a magyarokat, akik a tízparancsolatra szokott hivatkozni?” – kérdezte. Szerinte semmilyen választ nem adott koronavírus-kérdésben, ahogyan az egészségügy legalapvetőbb aggályaira sem tud érdemben reagálni. „Tessék komolyan foglalkozni az emberek ellátásával” – mondta.

Lukács László György, a Jobbik képviselője megköszönte a dolgozóknak, akik a koronavírus elleni védekezésben részt vettek. Szerinte a kormány viszonylag gyorsan, bár nem példásan járt el a járvány kérdésében. „Bár mindig ilyen gyors lenne” – mondta. Magyarországon 38 ezren halnak meg úgy, hogy a halálozásuk elkerülhető lenne szerinte. Hozzátette, a daganatos betegségek lettek a „magyar betegségek”, közel 600 betöltetlen praxis van, a higiéniás eszközöket sok kórház privát gyűjtésekből szerzi be. „A mai egészségügyet meg kell menteni” – mondta.

Juhász Hajnalka, a KDNP politikusa megdicsérte a kormány intézkedéseit, és elismerte az operatív törzs munkáját. Selmeczi Gabriella, a Fidesz képviselője üdvözölte, hogy a koronavírus-fertőzés veszélyével karanténba helyezett magyarokat épségbe hazamehettek. Szerinte az ellenzéki politikusok felelőtlenül viselkedtek, mert a bizottsági üléseken feltehették a kérdéseiket a hivatalos szerveknek, viszont ezután hisztériakeltésbe fogtak.

Figyelmébe ajánljuk