Perben a legfelsőbb igazságszolgáltatással - Papírból papír

  • Sipos Anett
  • 2008. május 22.

Belpol

Minda Zoltán neve hovatovább fogalom a magyar bíróságokon. Beperelte Sólyom László köztársasági elnököt, Lomnici Zoltán legfőbb bírót és Vastagh Pál volt igazságügy-minisztert az államfő hivatalával és az Országos Igazságszolgáltatási Tanács (OIT) hivatalával együtt. Minda saját ügyében 14 év alatt annyi feljelentést tett, hogy azzal jelöltette magát a Guinness Rekordok könyvébe.
Minda Zoltán neve hovatovább fogalom a magyar bíróságokon. Beperelte Sólyom László köztársasági elnököt, Lomnici Zoltán legfőbb bírót és Vastagh Pál volt igazságügy-minisztert az államfő hivatalával és az Országos Igazságszolgáltatási Tanács (OIT) hivatalával együtt. Minda saját ügyében 14 év alatt annyi feljelentést tett, hogy azzal jelöltette magát a Guinness Rekordok könyvébe.

Minda Zoltán a Pepszolg Kft. képviselőjeként olyan nevet szerzett magának a magyar igazságszolgáltatásban, amit civil még aligha érdemelt ki. Azt állítja a bíróság előtt, hogy Sólyom László, Lomnici Zoltán és Vastagh Pál volt igazságügy-miniszter figyelmen kívül hagyta az úgynevezett Pepszolg-ügyben tudomásukra jutott, bírók és más hivatalos személyek által elkövetett közokirat-hamisításokat, hivatali visszaéléseket, noha intézkedési kötelezettségük lett volna - és ezzel a bűnpártolás alapos gyanúja is fölmerül. (Az ügyről és a vélelmezett jogsértésekről lásd keretes írásainkat.) Minda legutóbbi tárgyalásán több neves jogász is figyelemmel kísérte a per jogalapjának az indoklását, amely adatokkal alátámasztottan kérdőjelezte meg a törvény előtti egyenlőséget Magyarországon. Elhangzott, hogy egyik, magánszemélyként perbe hívott igazságszolgáltatási vezetőről sem feltételezik, hogy közel húszéves, elismert jogászi múlttal a hátuk mögött ne tudták volna felismerni az alárendelt kollégáik által elkövetett okirat-hamisításokat, melyek során többször átírták az 1993-ban jogerősen lezárt per ítéletének a fejlécét. Mindáék cége, a Pepszolg Kft. emiatt végelszámolás alá került, a cég képviselőinek anyagi biztonsága semmivé lett. A hibát azonban senki nem hajlandó kijavítani. Minda

több mint száz alkalommal

tett bejelentést az OIT hivatalának, amely intézkedési kötelezettsége ellenére passzív maradt. A Köztársasági Elnök Hivatala ugyancsak intézkedés nélkül viszszaküldte az okiratokat a Pepszolg Kft. képviselőinek, noha a cég jogásza szerint a hivatalnak meg kellett volna keresnie az illetékes hatóságot, és kísérőlevéllel annak továbbítania az anyagot. Minda feltételezése szerint a magyar igazságszolgáltatás vezetői ezzel a pénzügyi körökben mozgó egyik legbefolyásosabb ember első millióinak az eredetét akarják védeni, s úgy látja, az ő amúgy piti ügyükben zajló jogsértések is ennek a következményei. Elmélete alátámasztására Minda összeállított egy igen bonyolult cégkapcsolati hálót is. (Egyszer már beszámíthatatlannak is akarta nyilváníttatni egyik leggyakoribb peres ellenfele - aki Minda szerint a fentebb jelzett ember több cégben felbukkanó strómanja -, de egy pszichiáter megállapította, hogy Minda nem paranoid.)

Minda 1997 óta 38-szor jelentett fel bírót, és 18-szor ügyészt. A Központi Nyomozó Főügyészség azonban úgy ítélte meg, hogy a beadványok egyetlen olyan tényt, körülményt, adatot nem tartalmaznak, ami feljelentésnek minősíthetné őket.

A vállalkozó mindezt megelégelve beperelte Lomnici Zoltánt, a Legfelsőbb Bíróság (LB) és az OIT elnökét, Vastagh Pál volt igazságügy-minisztert, jelenlegi ottawai nagykövetet. Azért, mert a Pepszolg Kft. nevében arra kérték őket, hogy a Legfelsőbb Bíróságon hozott ítéletek fejlécének törvénysértő megváltoztatását vizsgálják ki. Vastaghot mint az Országgyűlés alkotmányügyi bizottságának elnökét már Szili Katalin házelnök javaslatára keresték meg Mindáék 2005 tavaszán, hogy vizsgálja ki a vélelmezett törvénysértéseket. Kérelmüket Lomnici a 2005. december 5-i, Vastagh a 2005. december 14-i keltű levelével utasította el azzal, hogy a kérelmet előterjesztő Pepszolg Kft. képviseletére az aláíró Nagy Lajos nem jogosult, így a feltételezett törvénysértések kivizsgálását nem kérheti. A cégjegyzékben az elutasító levelek keltekor ugyanakkor a kérelmező képviseletére jogosultként Nagy Lajos volt bejegyezve.

Minda a magyar igazságszolgáltatás elitjével szemben kártérítési keresetet terjesztett elő 10 000 forint vagyoni és 90000 forint nem vagyoni kár megfizetésére. Pontosított keresetében így fogalmazott: "A nem vagyoni károm megtérítését a jogbiztonságba, az I. r. Alperes (Sólyom László köztársasági elnök - S. A.) által megtestesített intézmény, illetve a II. és III. r. alperesek (Köztársasági Elnöki Hivatal, Országos Igazságszolgáltatási Tanács Hivatala - S. A.) törvényes működésébe vetett bizalmam megingatása miatt kérem megítélni. A III. r. alperes jelen ügyben is megvalósított működése, figyelemmel az OIT 1999. évi 10. és 15. szabályzata szerinti kötelezettségre, a bíróság pártatlan megítélésébe és a közbizalom megőrzéséhez szükséges hitemet (sic! - a szerk.) rengette meg alapjaiban."

A Pepszolg-ügy

A Pepszolg Kft.-t 1989. október 23-án alapította az állami tulajdonú Papíripari Vállalat és öt magánszemély (Minda Bálint - Zoltán apja -, Nagy Lajos, Földvári Miklós, Kincse Pál és Keller István). A céget a cégbíróság bejegyezte. A vállalkozásba a Papíripari Vállalat használaton kívüli ingatlant és ipari gépeket apportált. A Papíripari Vállalat 1991-ben, az állami papírgyártás magánosításakor létrehozott egy leányvállalatot, és ennek is átadta ugyanezeket a vagyontárgyakat (pontosabban: önkényesen elszállíttatta a kft. vagyontárgyait, a cég telephelyét pedig a sajátjának tekintette) - márpedig ezt az akkori és az azóta hatályba lépett társasági törvény is kifejezetten tiltotta és tiltja. Az anyavállalat, illetve a tulajdonossá lett Állami Vagyonügynökség így próbált megszabadulni a felerészben általa tulajdonolt kft.-től; hiszen a tulajdonrész másik felét birtokló öt magánszemély nem volt hajlandó megszüntetni a céget. A Pepszolg tulajdonosai válaszként kizárták az anyacéget a társaságból. Ezek az események vezettek a pereskedéshez.

Minda szerint 1993-ban a Legfelsőbb Bíróság úgy folytatta le az eljárást, hogy annak nem volt per- és jogképes felperese, mert a cégbíróság 1993. május 10-én április 1-jei hatállyal törölte a felperes Pesterzsébeti Papírgyár Leányvállalatot. Erről minden iratot csatoltak a peranyaghoz, és kérték az egyik, ügyükben éppen eljáró szegedi bíróságot, hogy a bizonyított jogi tényeket vegye figyelembe, miszerint a Legfelsőbb Bíróság 1993. május 28. napján hozott sérelmezett határozata Mindáék szerint hatálytalan cselekményeken nyugszik. A három szegedi eljáró bíró a kérést elutasította azzal, hogy Minda és jogi képviselője nem írt igazat.

Átírt ítéletek

A Legfelsőbb Bíróság által hozott másodfokú ítélet, melyet Mindáék szerint többször megváltoztattak, 1993. május 28-án született: Minda Zoltánék cége, a Pepszolg Kft. ennek alapján került végelszámolás alá. Az ítélet fejlécét a Legfelsőbb Bíróságon 1998 és 2007 között többször átírták - Mindáék legalábbis ezt állítják. A felperes először a Pesterzsébeti Papírgyár Leányvállalat volt, majd a másodfokú eljárás Legfelsőbb Bíróság általi 1993-as jogerős lezárása után, évekkel később a felperes személye különböző időpontokban átváltozott hol Pesterzsébeti Papírgyár Kft.-re, hol Pesterzsébeti Papírgyár Kft. "fa"-ra (a cég felszámolása csak 2003. április 30-án kezdődött), hol pedig Pesterzsébeti Papírgyárra (ilyen nevű jogalany soha nem is létezett). A Pesterzsébeti Papírgyár Leányvállalatnak azonban cégjogi értelemben hiába jogutódja a Pesterzsébeti Papírgyár Kft., egy lezárt per iratanyagán évekkel később módosítani nem lehet, egy jogutód folyamatban levő eljárásba pedig csakis bírósági határozattal léphet be.

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Érzések és emlékek

A magyar származású fotóművész nem először állít ki Budapesten; a Magyar Fotográfusok Házában 2015-ben bemutatott anyagának egy része szerepel a mostani válogatásban is, sőt a képek installálása is hasonló (ahogy azonos a kurátor is: Csizek Gabriella).

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Akkor és most

Úgy alakultak dolgaink, hogy az 1991-ben írt, a 80-as évek Amerikájában játszódó epikus apokalipszis soha korábban nem volt számunkra annyira otthonos, mint éppen most. Néhány évvel ezelőtt nem sok közünk volt az elvekkel és mindennemű szolidaritással leszámoló, a nagytőkét a szociális háló kárára államilag támogató neoliberalizmushoz.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.