Perre mentek az akadémikusok az MTA vagyonáért

  • narancs.hu
  • 2025. február 28.

Belpol

Perrel akadályozná meg két akadémikus és az Akadémiai Dolgozók Fóruma, hogy az MTA eladja az államnak a vagyonelemeit.

Tartalmi és eljárásjogi hibák miatt érvénytelen a Magyar Tudományos Akadémia közgyűlésének határozata, amely a 130 milliárd forintosra becsült akadémiai vagyon eladásáról döntött, állítja Radnóti Sándor és Vörös Imre akadémikus, illetve az Akadémiai Dolgozók Fóruma (ADF), akik bíróságon támadták meg a határozatot.

Tavaly rendkívüli közgyűlésen fogadták el a javaslatot, amely értelmében a korábban becsült érték mintegy 60 százalékáért, 80 milliárd forintért válik meg az MTA az ingatlanvagyonától. Az MTA vagyongazdálkodási szabályzata szerint azonban egymilliárd forint feletti értékű ingatlan értékesítése esetén három értékbecslést kell beszerezni, miközben egyetlen ilyenre sem került sor. Bár felmentette a határozat az elnököt ezen kötelezettség alól, ám ilyen felmentést nem lehet adni, így az nem érvényes – vélik az akadémikusok és az ADF.  Arról nem szólva, hogy a 2022-ben készült értékbecslés – amely az érintett ingatlanok értékét 130 milliárd forintban határozta meg – szerintük ma már csak hozzávetőleges tájékoztatásnak tekinthető.

A vagyon eladása ráadásul önmagában nem is hajtható végre, mert az Országgyűlés nem vette figyelembe a közgyűlés azon határozatát, amely javasolta a HUN-REN nevet viselő – 2019-ben az MTA-ról leválasztott – kutatóhálózatról tervezett törvény hatálybalépésének elhalasztását és társadalmi vitára bocsátását. Azt is sérelmezik, hogy a vagyonátruházásról szóló határozat nem tér ki az ingóságok értékére, leltárára, ennek híján pedig nem is rendelkezhet ezek felett az MTA elnöke.

A határozat ráadásul úgy ad felhatalmazást szerintük az MTA vagyonának elidegenítésére, hogy nem tudható, milyen fizetési határidővel és hogyan teljesít a kötelezett. Nem ismert, hogy van-e tulajdonjog-fenntartás a teljes vételár kifizetéséig, van-e részletfizetési kedvezmény, nem ismert továbbá a fizetés módja sem.

Fenti indokokra hivatkozva a kérelmezők tehát kérték a bíróságot, hogy az MTA közgyűlésének 8/2024. (XII. 11.) határozatát semmisítse meg. Annak érdekében, hogy az érintett vagyont a per ideje alatt ne lehessen elidegeníteni, arra is kérték a bíróságot, hogy a határozat végrehajtását a per jogerős befejezéséig függessze fel, írja a hvg.hu.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.