Pilisvörösvár: Bonyolult viszonyok

  • Bogár Zsolt
  • 2002. április 25.

Belpol

Pilisvörösváron akár választási plakátból is készülhetne a nemesvakolat, annyi van belőle a köztereken. A kínálat hétvégére azért itt is kétfősre apadt: Frajna Imre (Fidesz-MDF) és Nikolits István (MSZP) hajthatott a soknemzetiségű választókörzet voksaiért.

Pilisvörösváron akár választási plakátból is készülhetne a nemesvakolat, annyi van belőle a köztereken. A kínálat hétvégére azért itt is kétfősre apadt: Frajna Imre (Fidesz-MDF) és Nikolits István (MSZP) hajthatott a soknemzetiségű választókörzet voksaiért.APest megyei 10. választókörzetben 1994-ben Nikolits, négy évvel később Frajna győzött, vagyis mindketten duplázásra készültek. Az első fordulóban - majdnem 78 százalékos részvételi arány mellett - a kormánypárti képviselő szolid két és fél százalékos előnyhöz jutott. A helyi SZDSZ-es polgármester, Grószné Krupp Erzsébet (14,11 százalék) lett a harmadik; visszalépése után a fő kérdés az volt, érvényesül-e a választási matematika, azaz a kormányváltó voksok összeadódnak-e a második körben.

Az első körben olyan húzónevek estek ki a versenyből, mint G. Nagyné Maczó Ágnes (2,4 százalék), Üröm kisgazda polgármestere, ifj. Hegedűs Lóránt (MIÉP - 9,42).

Frajna Imre

előzetesen mégsem az ő hátországuk, hanem a nemzetiségi voksok megnyerésében bízott: úgy kalkulált, hogy a kistelepülések sváb származású lakosai inkább rá fognak szavazni, nem a szocialista jelöltre. Külső szemlélőnek ez talán kincstári optimizmusnak tűnt, hiszen a választókörzethez tartozó Werischwar (Pilisvörösvár), Sanktiwan (Pilisszentiván) vagy Schaumar (Solymár) sváb, Santov (Pilisszántó) szlovák szavazatait nem egyszerű pártszimpátia szerint súlyozni. A helybéliek történelmi okokból érzékenyek mindennemű nemzetiségi összeírásra, ilyen jellegű statisztikák eleve alkotmányos aggályokat vetnek fel, a településeken a messziről jött ember jobbára azt hallja, a szlovák és a sváb ember ilyenre meg olyanra is szavaz. Ami persze akár igaz is lehet. A meglévő előítéletekre mindenesetre egy nem őslakos solymári férfi világít rá: tapasztalata szerint "a svábok nem szívesen szavaznának a kommunistákra, akik szüleiket, nagyszüleiket kitelepítették", viszont az is igaz, hogy sok a környéken az olyan parcella, amit még mint MSZMP-tagok kaptak hűségjutalomként. A verseny tehát mindenképp szorosnak tűnt.

Vasárnap ebédidőben hernyózva közelítünk a választókörzethez, rossz belegondolni, mi lehet itt hétfő reggel a főváros felé. A téglagyári megállóból köszön ránk az első választási plakát: ifj. Hegedűs, festett Adolf-bajusszal; de a plakátháborút máshol sem ússzák meg a fényképek. Pedig a városka amúgy nyugodt és békés, mintha csak reklámfilmet készítenének a "Naplemente" Idősek Otthonáról. A vörösvári nemzetiségi általános iskolában berendezett szavazókörben elmondják, hogy fél kettőre a szavazásra jogosultak több mint fele élt a választójogával, és máshol is megerősítik: legalább annyian lesznek, mint az első fordulóban. Az emberek udvariasak és bizalmatlanok, többen láthatóan még a fizetésükről is szívesebben beszélnének, mint a leadott szavazatukról. Vörösváron találunk egy végtelenül csalódott MIÉP-szimpatizánst, egy babakocsit toló fiatalasszonyt, aki azért pártolt el a jobboldaltól, mert egyáltalán nem tetszett neki az a durva hang, amit a két forduló között Orbán Viktor elővezetett. Erről egy Fidesz-szavazó nagymamának más a véleménye: a stílusváltásra a demagóg ellenzéki mocskolódás miatt volt szükség, és ő nagyon boldog lenne, ha a családot ténylegesen támogató kormány folytathatná munkáját. Szerinte főleg azok az idősebbek szavaznak a Fidesz ellen, akiknek a gyermekei már felnőttek, és nem törődnek azzal, milyen nehéz a fiataloknak egzisztenciát teremteni. Hozott-e magával még egy embert, érdeklődünk. "Honnan?" - kérdez vissza.

Pilisszántó

öt perc kocsival. A polgármesteri hivatallal szemben lévő cukrászda tulaja elégedett a forgalommal, bár a választás miatt a víkendezők többsége otthon maradt. A második fordulót, ahogy a szántói cukrász is érzékeltette, az országos politikai kampány dönti el ebben a választókörzetben is: "Ha az embereknek eszébe jutna, hogy a helyi iskolának nincs tornaterme, a gyereknek egy alagsori lyukban kell futkároznia, akkor biztos nem lehetne őket behülyíteni az olimpia gondolatával." Megmutatta Frajna kortes-röplapját: a szokásos dizájn, mit adott ez a kormány, és mit vesz el az ellenzék, csak épp a helyi igényekre hangszerelve. Az első menüpont szerint megkezdődött a 10-es főút kiépítése és felújítása. "Csak egy métert mutassanak!" - fogta könyörgőre a cukrász, és nem érti, hogyan lehet ekkorát hazudni.

Pilisszántó az a fajta település, ahol a suttogó propaganda politikától függetlenül a nap huszonnégy órájában működik: a szavazókör jegyzője, ahogy meglátta az érkező választókat, a sajtó képviselőit magával ragadva fejből fújta a legfontosabb adatokat (név, lakhely, anyja neve stb.), és a bizottság tagjainak hamiskás mosolyán látszott, mennyi mindent tudnának még az illető szavazókról mesélni.

A Fotex három góllal vezet a Magdeburg ellen a kézilabda BL-döntőjében, amikor otthagyjuk a szántói választói bizottságot, nézzék tovább nyugodtan a meccset.

Este fél tízre a választási meccs is eldől: a szavazatok 53,91 százalékának megszerzésével a harmincnyolc éves Frajna Imre jut mandátumhoz. Frajna 1999 nyarán váltotta Selmeczi Gabriellát a Pénzügyminisztérium társadalombiztosítási alapokat felügyelő politikai államtitkáraként; ő jegyezte azt a szándéknyilatkozatot is, amely a kormány és a gyógyszergyártók között jött létre majdnem négyéves háborúság után. 2001 végén le kellett mondania, mert a Fidesz-frakció több tagjával együtt Mikola István egészségügyi miniszter jogszabálycsomagja ellen szavazott. Nikolits István titokügyi exminiszter - aki szerint a kudarc oka az volt, hogy az első fordulóban az SZDSZ-jelöltre szavazók 4 százaléka most vasárnap a Fideszre voksolt - veresége után visszavonul a politikától: négy év múlva, hatvanévesen nem kívánja magát újrajelöltetni.

Bogár Zsolt

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Érzések és emlékek

A magyar származású fotóművész nem először állít ki Budapesten; a Magyar Fotográfusok Házában 2015-ben bemutatott anyagának egy része szerepel a mostani válogatásban is, sőt a képek installálása is hasonló (ahogy azonos a kurátor is: Csizek Gabriella).

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Akkor és most

Úgy alakultak dolgaink, hogy az 1991-ben írt, a 80-as évek Amerikájában játszódó epikus apokalipszis soha korábban nem volt számunkra annyira otthonos, mint éppen most. Néhány évvel ezelőtt nem sok közünk volt az elvekkel és mindennemű szolidaritással leszámoló, a nagytőkét a szociális háló kárára államilag támogató neoliberalizmushoz.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.