Sok kritika érte a Nemzeti alaptantervet (NAT), ezeket meg kell vizsgálni, a jövő év egyik fontos témája pedig az új Nemzeti alaptanterv kidolgozása lesz, ezért a kormány nevelési kormánybizottságot hoz létre, amelynek vezetője a miniszterelnök lesz – mondta Pintér Sándor a parlament kulturális bizottságának hétfői meghallgatásán.
A Telex tudósítása szerint Pintér Sándor – aki belügyminiszterként 2022 májusa óta felel a közoktatásért (is) – a meghallgatáson arról beszélt, nagyon intenzív év van a hátuk mögött, többek között bevezették az új köznevelési foglalkoztatotti jogviszonyt, vagyis a státusztörvényt. Pintér Sándor úgy látja, az új jogviszony bevezetése mindenkinek az érdeke, elfogadásáról pedig állítása szerint több mint hússzor egyeztettek a pedagógus-szakszervezetekkel. Hozzátette,
az iskolaigazgatóknak, és egy-egy tanárnak is vizsgáznia kell majd az új köznevelési törvényből, hogy a minisztérium felmérje, mennyire sajátították el annak tartalmát.
Pintér Sándor közölte, kedden hozzák nyilvánosságra a PISA-eredményeket. Szerinte a koronavírus-járvány miatt mindenképp rosszabb lesz az idei teljesítmény, de még így sem lesz olyan mértékű a romlás, mint az európai átlag. Pintér szerint jövőre további cél lesz például:
- a tanárok teljesítményértékelésének felülvizsgálata,
- a tankerületi intézményrendszer felülvizsgálata, hogy „mindenhol egyforma legyen a rendszerirányítók képessége”,
- a wifi bevezetése minden iskolában,
- az intenzív kapcsolattartás (még idén kérdőívet fognak kiküldeni a szülőknek, tanároknak a bizottsági ülésen felmerült témákról).
A meghallgatáson részt vett Maruzsa Zoltán és Rétvári Bence államtitkár is, Pintér beszámolója után pedig az ellenzéki képviselők kérdezhettek a belügyminisztertől. Kunhalmi Ágnes, az MSZP képviselője arra volt kíváncsi, hogy az idén távozó 4314 pedagógus közül miért nem kapta meg mindenki a nekik járó végkielégítést. Pintér Sándor szerint 1200 pedagógus kérte az új státusztörvény miatt munkaviszonya megszüntetését, nem 4314, így tehát szerinte ilyen végkielégítési problémája nem lehet 4314 főnek. A momentumos Tóth Endre arról kérdezte Pintért, hogy mit tegyenek azok a tanárok, akik nem értenek egyet az oktatás irányításával, hiszen a pedagógus-kirúgások után már a polgári engedetlenséget is egyre kevesebben merik bevállalni. A belügyminiszter erre válaszul közölte,
a kirúgott tanárok ügyében a bíróság fog dönteni, de „aki a fegyelmezettséghez, rendhez szokott, annak nincs problémája”.
Hiller István, az MSZP képviselője azt kérdezte Pintér Sándortól, hogy el tudja-e képzelni, hogy a magyar rendőrök bére Brüsszeltől függ. A képviselő szerint a magyar rendőrt és a magyar tanárt is a hazai központi költségvetésnek kell megfizetnie. Pintér Sándor válaszában hangsúlyozta, a pedagógusok béremelésével egyetért, 2024 januárjában a megígért 10 százalékos béremelést biztosan meg is kapják a tanárok.