Political Capital: Hat a kormány szankcióellenes kampánya

  • narancs.hu
  • 2022. november 16.

Belpol

A Fidesz-szavazók fele úgy tudja, Magyarország nem szavazta meg az Oroszországot sújtó szankciókat.

A Fidesz-szavazók körében 50 százalék, a Mi Hazánk szavazóinak körében 36 százalék, a többi ellenzéki párt alkotta csoportban pedig 23 százalék nincs tisztában a ténnyel, hogy a kormány megszavazta az uniós szankciókat – derül ki a Political Capital legújabb felméréséből.

A kutatóintézet a következő napokban hat részletben teszi közzé honlapján, blogján és a Facebook-oldalán a kutatásának eredményét arról, hogyan vélekednek az emberek a kormány nemzeti konzultációját beharangozó kampányról. 

Ez a kampány erősen hat a társadalomra: a megkérdezettek többsége készpénznek veszi, hogy az Oroszország elleni szankciók az európaiakat jobban sújtják, mint az oroszokat, a földgáz világpiaci árárnak emelkedését is többen a szankciók számlájára írják, pedig azok a gázra nem vonatkoznak. Az áremelkedés lehetséges okai között kevésbé tartják valószínűnek, hogy Oroszország csökkentette az Európába irányuló gázszállítást. 

Azt, hogy az élelmiszerárak emelkedését is elsősorban a szankciók okoznák, a válaszadóknak csak a harmada fogadja el igaznak. 

 

A Political Capital az ügyben is kérdezte az embereket, ki a felelős szerintük a háborúért

 

A legtöbben Oroszországot, az Egyesült Államokat, Ukrajnát, az Európai Uniót és a NATO-t teszik felelőssé, de pártpreferenciák alapján változó, hogy melyiket milyen mértékben. 

A kormányoldal hívei és kritikusai nem ugyanazt a mozit nézik – fogalmaz a kutatóintézet közleménye. A kormánypártiak első helyen az Egyesült Államokat tartják felelősnek a háború kirobbanásáért, második helyen Ukrajnát, és csak harmadik helyen Oroszországot. Aztán az Európai Unió következik a sorban, és végül a NATO jön.

Az ellenzéki szavazók – a Mi Hazánk táborát ettől külön kezelte az intézet – körében toronymagasan Oroszország vezet, ami a fegyveres konfliktus kirobbantásával kapcsolatos felelősséget illeti.

Az összes megkérdezett körében is Oroszország felelőssége vetődik fel első helyen.

 

 

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.