Politikai hírek

  • 1998. február 26.

Belpol

Választások: MSZP kontra Fidesz?
A pártok mezőnye a választások előtti hetekben kettészakadt: magasan vezet a Fidesz és az MSZP, a Fidesz csökkenteni igyekszik az MSZP előnyét -derül ki a Századvég Politikai Elemzések Központja és a Tárki január végén, február elején készült felméréséből. A szocialisták a hivatalnokok, a menedzserek és az értelmiség körében növelték támogatottságukat. Szavazótáborukban nőtt azok aránya, akik semmiképpen nem szavaznának a szabad demokratákra, a szabad demokrata szavazók fele pedig inkább a fideszes jelöltet támogatná a szocialistával szemben. A Fidesz az elmúlt hónapokban számottevő mértékben növelte támogatottságát az önmagukat a kisvállalkozók, illetve a munkások közé sorolók körében. A leszakadók között vannak a kisgazdák: bár kedvezőbb esélyekkel indultak a tömegpárttá válás útján, az elmúlt hónapok belső viharai, a radikális populista retorikából megfontolt kormánypolitikusi hangnemre váltó pártelnök összezavarta az FKgP szavazótáborát -áll a kutatási eredmények között. (Lásd még: 20-21. oldal.)

MTV: elbocsátott elnökjelölt Czike Lászlót, a Magyar Televízió vezető közgazdászát Horváth Lóránt, az MTV ügyvezető elnöke elbocsátotta állásából. Czike László felmondásával egy időben figyelmeztetést is kapott Horváthtól a Napi Magyarországban megjelent nyilatkozata miatt, amelyben többek közt úgy fogalmazott: Peták leváltása előre megírt forgatókönyv alapján valósult meg. Az interjúban Czike bírálta az MTV pazarló gazdálkodását, elsősorban a külső gyártók, produceri irodák pazarlásával magyarázta a közszolgálati tévé rossz anyagi helyzetét. Czike - aki a volt tévéelnök, Peták István főtanácsadója volt - egyike az elnöki posztra pályázó tizenöt jelöltnek. Felmentése jogtalanságának megállapítását kérve a közgazdász várhatóan munkaügyi bírósághoz fordul. Az MTV Közalapítvány Kuratóriumának elnöksége az elmúlt hét végén megkezdte az elnöki posztra benyújtott pályázatok értékelését. Az elnöki tisztséget a most is a közszolgálati televíziónál dolgozó újságírók mellett "külsősök", köztük Szekeres László, a kereskedelmi TV 2 műszaki igazgatója is megpályázta.

Románia: elhúzódó sztrájksorozat Két hete tart a román egészségügyi dolgozók munkabeszüntetése, melynek első eredménye, hogy Victor Ciorbea miniszterelnök -feladva a kormány merev álláspontját -25 százalék helyett 30 százalékos béremelési javaslattal állt elő. A sztrájkolók azonban ezt is keveslik, és továbbra is kitartanak eredeti, 100 százalékos követelésük mellett. Múlt péntek óta az egészségügyi dolgozók megmozdulásának támogatására Románia-szerte nagygyűléseket, tüntetéseket szervez a több mint hárommillió tagot számláló Fratia szakszervezeti konföderáció. A Fratia Bukarestben rendezte a legnagyobb tüntetést, ahol több ezer ember követelte a kormány távozását. A tüntetők kérték a parlamenti pártok támogatását is: a Demokrata Párt - bár továbbra sem látja szívesen Ciorbeát a kormányfői székben - nem szegte meg a koalíciós megállapodást, és kitart a kormány álláspontja mellett.

SFOR: maradnak Boszniában Boszniában maradnak az SFOR-csapatok mandátumuk júniusi lejárta után is - közölte a NATO-nagykövetekből álló Észak-atlanti Tanács. A boszniai viszonyok bizonytalansága miatt a szervezet nem szabta meg a csapatkivonások újabb határidejét. Az SFOR-csapatok létszáma júniusban nem csökken számottevően, csak szeptemberben, a boszniai választások után, a térségben kialakult helyzet figyelembe vételével döntenek a létszámcsökkentés mértékéről. Több békepartner ország - köztük Magyarország is - jelezte: készek továbbra is részt venni az SFOR-akció folytatásában. A horvát fővárosban, Zágrábban a múlt hétvégén harmincezer ember vett részt az egyre romló szociális körülmények miatt a szakszervezetek által meghirdetett tiltakozáson, amelyet a horvát belügyminiszter betiltott. A zágrábi rendőrség különleges alakulata megkísérelte megakadályozni a tüntetőket abban, hogy a Jelacic térre vonuljanak. Az összecsapásban öt rendőr sérült meg.

Taszár: kell a NATO-nak? A NATO rövidesen kidolgozza azokat a terveket, amelyekben részletezi, milyen segítségre számítanak a nem tagállamok részéről; Magyarország esetében minden bizonnyal továbbra is a taszári támaszpont használatát és műszaki egység küldését kéri majd a NATO. A Magyar Honvédség taszári bázisát a NATO a szövetséghez való csatlakozás után is használni kívánná -legalábbis ilyen jelzés érkezett a Honvédelmi Minisztériumhoz a napokban. Az amerikai katonák magyarországi tartózkodása Magyarország számára "jó üzletnek" bizonyul: eddigi, bő kétéves ittlétük alatt az SFOR kötelékében dolgozó amerikai katonák több mint 250 millió dollárt költöttek - csak a taszári bázis bérleti díja (ami a Honvédelmi Minisztérium bevétele) ötmillió dollár. Az amerikai békefenntartók magyarországi tartózkodása óta 47 ezer amerikai katona fordult meg itt. A magyar Országgyűlés 1998 augusztusáig adott felhatalmazást az SFOR-ban való magyar részvételre.

A közbiztonság javítása: "nem" a BM-nek A kormány érdemben nem tárgyalta Kuncze Gábor belügyminiszter - a közbiztonság erősítésére irányuló, 12,5 milliárd forintos többlettámogatást kérő - csomagtervét, a rendőrség (10 milliárd) és a határőrség (2,5 milliárd) anyagi feltételeinek javítására. A kabinet március 5-re halasztotta a végleges döntést, amikorra a Miniszterelnöki Hivatalban működő Gazdaságvédelmi Koordinációs Bizottság vezetője, Bencze József és Tóth András politikai államtitkár elkészíti intézkedési javaslatait, valamint a kormányzati ellenőrök is átvizsgálják a rendőrség gazdálkodását. Az SZDSZ Országos Tanácsa támogatásáról biztosította Kuncze Gábor csomagtervét, és felszólította a kormányt, hogy "a rendőrség szervezeti egységét veszélyeztető és a törvényes kereteket szétziláló látszatintézkedések" helyett biztosítsa a szükséges anyagi forrásokat. Medgyessy Péter pénzügyminiszter elmondta: a kormány az idén 14 milliárdos költségvetési tartalékkal gazdálkodhat, s az év első felében ennek 40 százalékát használhatja fel, ezért Kuncze javaslata kivitelezhetetlen; a kormányzat legfeljebb egymilliárd forint többlettámogatást nyújtana a költségvetési tartalék terhére.

Fehér Füzet a jogsértésekről "A társadalom nem tudott a demokratikus jogállamisághoz méltó választ adni a roma kisebbség sorsát érintő problémákra" -jelenti ki Szikinger István alkotmányjogász, a COLPI munkatársa a Nemzeti és Etnikai Kisebbségi Jogvédő Iroda (NEKI) 1997-es eseteit feldolgozó Fehér Füzetének előszavában; a jogász hozzáteszi: a sátoraljaújhelyi ügyben (amikor az önkormányzat néhány cigány családot a város területéről ki akart tiltani) minden eddiginél nyíltabban mondták ki a romák intézményes jogfosztottságát. Az immár negyedik alkalommal megjelent Fehér Füzetben a NEKI olyan, romákkal szembeni diszkriminációs ügyekről számol be, amelyekben a jogvédő iroda vállalta a sértettek jogi képviseletét. A füzet a tavalyi eseteken kívül a NEKI által már korábban is tárgyalt és folyamatban lévő ügyek lényegét is összegzi. A NEKI igazgatója, Furmann Imre a Fehér Füzet bemutatóján kiemelte: jellemző a jogsértő esetek eldurvulása: tavaly két esetben is halállal végződött egy-egy jogsértő akció.

Primakov: változatlan az orosz álláspont Magyarország eurointegrációs törekvése kész tényként kezelhető - jelentette ki Jevgenyij Primakov orosz külügyminiszter múlt szerdai budapesti látogatása során -, ugyanakkor Oroszország továbbra is ellenzi a NATO keleti bővítését. Primakov Kovács László magyar külügyminiszterrel folytatott tárgyalásain elsősorban a két ország gazdasági kapcsolatainak fejlesztéséről esett szó. Nem sikerült megállapodni az orosz adósság visszafizetéséről és a Paksi Atomerőmű használt fűtőelemeinek Oroszországba szállításáról; bár Primakov elismerte a magyar fél követelésének jogosságát, elmondta: az új orosz törvényeket még nem sikerült összhangba hozni a Szovjetunió által kötött megállapodásokkal. A második világháború után elhurcolt magyar műkincsekről Primakov szerint "lehet beszéni", de hozzátette: az 1947-es békeszerződés jogilag kizár bármiféle követelést. Az orosz külügyminisztert fogadta Göncz Árpád államfő és Horn Gyula miniszterelnök is.

Nem lesz vízumkényszer Elkerülhető a vízumkényszer bevezetése, mivel más eszközökkel (például beutazási adatlap kitöltésével) is lehetséges a problémák kezelése - közölte Tóth András, a Miniszterelnöki Hivatal politikai államtitkára, akit Horn Gyula bízott meg a közbiztonsági helyzettel kapcsolatos kormányzati tevékenység összehangolásával. Horváth Zoltán (MSZP), az EU-integrációs bizottság alelnöke szerint Horn Gyula a külföldiek által elkövetett bűnözés csökkentésének egyik lehetséges intézkedéseként említhette a vízum bevezetését. Horváth úgy tudja, már folyamatban van a vízumkényszer jogi feltételeinek vizsgálása. A Kárpátaljai Magyarok Kulturális Szövetsége nyílt levélben tiltakozott Horn Gyulánál a vízumkényszer bevezetése és a kormányfő azon kijelentése ellen, amely a bűnözésért nyolcvan százalékban a külföldieket teszi felelőssé. A román diplomácia is élesen reagált a magyar miniszterelnök szavaira: a vízumkényszer bevezetése komoly akadályokat jelentene a magyar-román kapcsolatok fejlődésében - jelentette ki Mihnea Motoc román külügyi szóvivő.

Morze

Új honvédségi érdekegyeztető fórum kezdi meg működését a közeljövőben; a Hovét tagjai a Magyar Honvédségen belül működő szakszervezetek lesznek. Bár Hovét korábban is működött, 1996 decemberétől, a legnagyobb szakszervezet, a Honvédszakszervezet kiválása, valamint a szolgálati törvénynek a honvédségi érdekegyeztetésre vonatkozó passzusai módosulása miatt érdemi érdekegyeztetés eddig nem folyt a most megújuló Hovétban.

Hajléktalanok tüntettek hétfőn a Parlament előtt helyzetük jobbítását követelve. A demonstrálók petíciót fogalmaztak meg, amelyet a miniszterelnöknek kívántak átadni, de Horn nem jelent meg a Kossuth téren. Egyes adatok szerint 20-25 ezer, mások szerint több mint 50 ezer ember hajléktalan.

A bizonyítékok alapján egyre bizonyosabb, hogy budapesti rendőrök - többek közt Funk Sándor főorvos ügyében - bántalmazással kényszerítettek ki tanúvallomásokat, és jogellenesen tartottak kábítószert a szolgálati irodáikban, ezzel "fizetve" ügynökeiknek információkért, tanúvallomásokért. Emiatt fordulat következhet be a Funk Sándor elleni nyomozásban is.

"Tehetsége és lehetősége szerint" a világon élő valamennyi magyar tegyen meg mindent a nemzet boldogulásáért és az euroatlanti beilleszkedésért -áll a hét végén zárult Magyarország 2000 konferencia zárónyilatkozatában. Horn Gyula a tanácskozáson elmondott beszédében kiemelte: a nemzet jelenét és jövőjét meghatározó alapkérdésekben "a nemzeti konszenzus minimumának" kell kialakulnia.

Az Alba Kör tiltakozik az ellen, hogy Magyarország bármilyen formában részt vegyen egy Irak elleni esetleges támadásban -áll a szervezet közleményében. A szervezet egyaránt elítéli Irak magatartását és az Irak megtámadására irányuló készülődést; az Alba Kör emlékeztet arra is: ha hazánk kimaradna a részvételből, 300 millió forintot takaríthatnánk meg.

Beadta lemondását dr. Erdős Tamás, a Palotás-per ügyésze. Dr. Erdős ellen azután indult fegyelmi vizsgálat, hogy főnökei szerint helytelenül járt el a perben, melyben Palotás Jánost a bíróság nem marasztalta el semmiben. Az ügyész állítása szerint még az előtt döntött felmondása mellett, hogy ellene fegyelmi vizsgálat indult volna; távozása okairól részleteket nem kívánt közölni.

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?

„Egy normális országban”

Borús, esős időben több száz fő, neonácik és civilek állnak a Somogy megyei Fonó község központjában. Nemzeti és Mi Hazánk-os zászlók lobognak a szélben. Tyirityán Zsolt, a Betyársereg vezetője és Toroczkai László, a szélsőjobboldali párt elnöke is beszédet mond. A résztvevők a lehangoló idő ellenére azért gyűltek össze szombat délután, mert pár hete szörnyű esemény történt a faluban. Március 14-én egy 31 éves ámokfutó fahusánggal rontott rá helyi lakosokra: egy középkorú és egy idős nő belehalt a támadásba, egy idős férfi súlyos sérüléseket szenvedett.