Politikai hírek

  • 1998. április 23.

Belpol

Orosz-japán csúcs: békeszerződés nincs
Orosz-japán csúcs: békeszerződés nincsA Kuril-szigetek hovatartozása miatt a második világháború lezárása óta nem sikerült megkötni az orosz-japán békeszerződést; Borisz Jelcin orosz államfő és Hasimoto Rjutaro japán miniszterelnök hét végi találkozóján sem sikerült áttörést elérni. Jelcin javasolta, hogy a leendő békeszerződést tágabban, barátsági szerződésként értelmezzék. A japán fél azonban a Kuril-szigetek területi hovatartozásáról kívánt volna elsősorban tárgyalni: a szigeteket a szovjet hadsereg 1945-ben szállta meg. A japán rendezési javaslatról nem árultak el részleteket. Az orosz elnök javasolta, hogy a vitatott hovatartozású szigetekre is terjesszék ki a közös fejlesztési programokat. Jelcin elnök - gesztusértékű "ajándékként" - átadta Hasimoto miniszterelnöknek a KGB elődje által készített kihallgatási jegyzőkönyveket a második világháborúban fogságba esett és szibériai táborokban elhunyt japán katonai vezetőkkel.

Vízumkényszer: nem indokolt A magyar külpolitika nem lát okot arra, hogy hazánk Románia állampolgáraival szemben vízumkényszert vezessen be -jelentette ki Kovács László külügyminiszter (képünkön), Karl Schlögl osztrák belügyminiszter kijelentésére reagálva. Schlögl felszólította Csehországot és Magyarországot, hogy EU-belépésükkel összefüggésben kötelezzék vízumváltásra a román állampolgárokat. Kovács azt is közölte: Magyarország a NATO-hoz, illetve az Európai Unióhoz való csatlakozása nem zárhatja el Romániát, de jogosnak nevezte a határok ellenőrzésének szigorítását célzó elvárásokat. A román külügyminisztérium az osztrák belügyminiszter szavait kommentálva azt ígérte: határozott intézkedéseket hozott, és lépéseket fog tenni a területéről kiinduló illegális bevándorlás ellensúlyozására, de "nem érthet egyet olyan megoldásokkal, amelyek feltételezik a szabad közlekedés jogának korlátozását abban a térben, amelyhez csatlakozásra hívnak bennünket". A cseh kormány ugyanakkor kész fontolóra venni a vízumkényszer bevezetését román állampolgárokkal szemben -nyilatkozta a cseh belügyminiszter-helyettes, Vojtech Sedlácek. Schlögl a budapesti álláspontra reagálva határozottan közölte: az európai uniós felvételi feltételek közé tartozik az uniós vízumpolitika elfogadása.

Oroszország: ismét nem Kirijenkónak Másodszor is elutasította az orosz törvényhozás alsóháza Szergej Kirijenko miniszterelnöki megbízatásának megszavazását. Jelcin elnök a szavazás után azonnal tudatta a törvényhozással, hogy harmadszor is a jelenlegi ügyvezető kormányfőt jelöli a miniszterelnöki tisztségre. Az orosz alkotmány szerint ha a duma ismét elutasítja az államfő jelöltjét, akkor az elnök feloszlathatja a törvényhozást, és új választásokat írhat ki. Valószínűleg emiatt szólított fel megegyezésre Vlagyimir Zsirinovszkij, a szélsőséges Liberális Demokrata Párt vezetője az április 24-én esedékes harmadik szavazás előtt. Kirijenko programját erős kritika érte a dumában. A kommunista Gennagyij Zjuganov szerint a kormányfőjelöltnek nincsenek új eszméi, és egyeztető tárgyalásokat javasolt a különböző hatalmi ágak között. Grigorij Javlinszkij, a liberális Jabloko vezetője is azt mondta, hogy komolyabb gazdasági programra van szükség, mint Kirijenkóéra.

Kudarcba fulladt koreai tárgyalások Egyelőre kudarcba fulladtak az Észak- és Dél-Korea közötti megbeszélések: a négy év óta szünetelő magas szintű tárgyalások folytatását Észak-Korea kérte, mert nagy mennyiségű műtrágyáravolna szüksége. A dél-koreai küldöttség politikai feltételeket támasztott a gazdasági és humanitárius megbeszélések előtt; erre reagálva az Észak-Koreát képviselő küldöttek kijelentették: a tárgyalások kudarcra vannak ítélve. Észak-Korea szerint a műtrágya segély politikai, míg a kért családegyesítés emberi jogi ügy. Észak-Koreának a Nemzetközi Vöröskereszt szerint legalább félmillió tonna műtrágyára lenne szüksége. Az ENSZ Világélelmezési Programjának (WFP) vezetője egy nyilatkozatában azt állította: Észak-Korea nem engedi a segélyként érkező élelmiszerek szétosztását. Ha az észak-koreai katonai rendszer nem teszi lehetővé az ellenőrzést, akkor a WFP megszünteti a támogatást; ez esetben a lakosság legkorábban októberben, a következő aratás idején juthat élelemhez.

Gönczöl: "középkori állapotok" a büntetés-végrehajtásban A Veszprém Megyei Büntetés-végrehajtási Intézet alkalmatlan a fogva tartásra, ezért be kellene zárni - áll Gönczöl Katalinnak, az állampolgári jogok országgyűlési biztosának ajánlásában, amelyet azután fogalmazott meg, hogy megvizsgálta a büntetés-végrehajtási intézetekben dolgozók, illetve a fogva tartottak emberi és állampolgári jogainak érvényesülését. (A börtön bezárására megvan a kormányzati szándék -derült ki később.) Az országgyűlési biztos -öt büntetés-végrehajtási intézet megvizsgálása után - rámutatott: az őrök több mint felének nincs érettségije, noha ez az alkalmazás feltétele. A vizsgálat azt is megállapította, hogy a büntetés-végrehajtásban dolgozók az alacsony illetmények miatt megélhetési gondokkal küzdenek, továbbá hogy a fogva tartottak többségének nem tudnak termelő munkát biztosítani. Az országgyűlési biztos a gondok orvoslását szorgalmazva több ajánlást is megfogalmazott.

Körlevelek hete A történelmi egyházak a választások alkalmából megfogalmazták körleveleiket: a vasárnapi miséken felolvasták a Katolikus Püspöki Konferencia üzenetét, amely a híveket a család, a nemzet érdekében választói aktivitásra szólítja fel. A leirat pártot nem részesít előnyben, de elveti a nyerni biztosan nem képes jelöltek és a kis pártok támogatását. A református egyház zsinatának elnökségi tanácsa körlevelében mérlegelést ajánl a gyülekezetek tagjainak: "az elmúlt években a biztos parlamenti többség és a média birtokában lévő pártok beváltották-e választási ígéreteiket?" - kérdik. Az evangélikus egyház választási dokumentuma a családok, a szegények, a munkanélküliek, az oktatás és az egyházak feladatait fokozottabban előtérbe helyező programok és a közösségi érdekből tevékenykedő politikusok választását ajánlja. A Mazsihisz tudatta: nem áll szándékában körlevél kiadása.

"Végleg" meghalt Pol Pot Múlt hét végén azonosították a hírhedt Vörös Khmerek egykori vezetőjének, Pol Potnak a holttestét. A legalább kétmillió kambodzsai haláláért felelős diktátor (akinek már többször keltették halálhírét) - khmer közlés szerint - szívrohamban halt meg. A holttest azonosítását elvégző thaiföldi küldöttség nem talált Pol Poton külsérelmi nyomokat, azt azonban nem zárták ki teljesen, hogy nem természetes úton halt meg. A Vörös Khmerek nem engedélyezték a holttest boncolását, és a halál másnapján - minden különösebb ceremónia nélkül - elhamvasztották. Norodnom Szihanuk kambodzsai uralkodó nyilatkozatában úgy vélte, hogy Pol Pot halálával az ország legrettenetesebb és legvéresebb időszaka ért véget. A Chilében tartózkodó Bill Clinton amerikai elnök is megemlékezett Pol Pot és a Vörös Khmerek áldozatairól, hangsúlyozva: Pol Potot ugyan már nem lehet felelősségre vonni bűneiért, de még sok Vörös Khmer vezető él, aki részt vett az 1975-79 közötti kambodzsai népirtásban.

Közel-Kelet: londoni csúcs? Tony Blair brit miniszterelnök Benjamin Netanjahu izraeli kormányfőnek és Jasszer Arafat palesztin elnöknek is felvetette egy, a jövő hónapban Londonban tartandó izraeli-palesztin találkozó lehetőségét. Netanjahu készségét fejezte ki a megbeszéléseken való részvételre, Arafat azonban kitérő választ adott. Blair, aki az északír békeegyezmény aláírása után igyekszik a Közel-Keleten is közvetíteni, kijelentette: Nagy-Britannia és az Európai Unió - amelynek elnöki tisztét most a szigetország látja el - érdekelt a megrekedt békefolyamat előmozdításában. Időközben újabb incidensekre került sor palesztinok és zsidók között Hebrontól délre: ennek során egy zsidó meghalt, két zsidó és négy palesztin pedig megsebesült.

Országgyűlési képviselőjelöltek Április 17-én, pénteken befejeződött a kopogtatócédulák gyűjtése. Az Országos Választási Bizottság (OVB) honlapja (http://www.valasztas.hu) szerint eddig 1609 jelöltet regisztráltak: 1476-et a pártok önállóan indítanak, illetve 79 közös és 54 független jelölt van. Az utolsó (április 20-i), egyelőre nem végleges adatok azt mutatják, hogy eddig kilenc párt állított országos listát (Fidesz, FKgP, KDNP, MDF, MDNP - Néppárt, MIÉP, MSZP, Munkáspárt, SZDSZ). E szervezetek - az MDNP kivételével - egyúttal maximális számú (20; a 19 megye és Budapest) területi listával is rendelkeznek. Az országos lista állításához minimálisan szükséges hét területi listája megvan a Maczó Ágnes-féle Új Szövetségnek (14), az Együtt Magyarországért Uniónak (9) és a Nemzetiségi Fórumnak (7) is. Az MSZP és az FKgP valamennyi egyéni választókörzetben (176) indít jelöltet, míg az SZDSZ 175 jelöltet állított (Kecskeméten a független Zwack Pétert támogatják). A Fidesz 95, az MDF 94 körzetben képviselteti önállóan magát, továbbá a két párt 78 közös jelöltet is indított. A parlamenten kívüli pártok közül az első kör a MIÉP-nek és a Munkáspártnak sikerült a legjobban: elõbbi 173, utóbbi 163 körzetben próbálkozhat május 10-én. Végleges adatok csak lapzártánk után várhatók, ezért módosulások (például az országos listák, illetve a területi listák számát illetően) még elképzelhetők.

Morze

Ismét szabadon engedtek egy ismert kínai ellenzékit: Vang Dan részt vett az 1989-es pekingi események szervezésében, s most lapjelentések szerint súlyos beteg. A kínai hatóságok Vang Dant szabadon engedése után azonnal felültették egy Egyesült Államokba tartó repülőgépre.

A román kormány programjának részét képezik az anyanyelvű oktatást, valamint a kétnyelvű helységnévtáblákat és a közigazgatásban való szabad anyanyelvhasználatot biztosító rendelkezések. A kormányrendeleteket még ebben az ülésszakban meg kell szavaznia a parlamentnek.

Jövőre lehallgathatók lesznek a mobiltelefonok - döntött a kormány. Nikolits István, a polgári titkosszolgálatokat felügyelő tárca nélküli miniszter közölte: a telefonlehallgatás a szervezett bűnözés elleni küzdelem leghatékonyabb eszköze. A rendelet a mobiltelefonok lehallgatása mellett az Interneten futó üzenetekbe való betekintést is lehetővé teszi. A távközlési szolgáltatóknak maguknak kell kifizetniük a lehallgatáshoz szükséges berendezéseket.

Jóváhagyta a Pest Megyei Bíróság az elsőfokú bíróság ítéletét, amelyben gondatlanságból elkövetett emberölés vétsége miatt Pap Tibor Erasmus vállalkozót -akinek pitbull kutyái még 1994-ben megöltek egy idős asszonyt - kétévi, feleségét egy év hat hónapi szabadságvesztésre ítélte. A hivatalos hatósági nyilvántartások szerint egyébként Budapesten nincs egyetlen pitbull sem.

A Nemzetközi Atomenergia Ügynökség szerint nincs nyoma annak, hogy Irak folytatná nukleáris katonai fejlesztési programját, s az ország maradéktalanul feltárta atomfegyver-fejlesztésének részleteit a külvilág előtt. A The Times úgy tudja, hogy Oroszország és Franciaország BT-határozatot készít elő az iraki atomkapacitás feltárását célzó kutatás leállításáról.

Az IRA kilenc, Írországban elítélt tagja szabadult a napokban a portlaoise-i börtönből. A gesztussal az ír kormány az észak-írországi rendezésről létrejött történelmi egyezség népszerűségét kívánja növelni a megállapodással jórészt elégedetlen radikális katolikus irányzat híveinek körében.

24 órás éhségsztrájkot tartott a Tibetet Segítő Társaság 15 tagja és szimpatizánsa a budapesti Vörösmarty téren. Akciójukkal szolidaritásukat kívánták kifejezni azokkal a több mint egy hónapja éhségsztrájkoló tibetiekkel, akik többek közt azt követelik az ENSZ-től: vizsgálja meg az emberi jogi helyzetet Tibetben.

Figyelmébe ajánljuk

Mint a moziban

Fene se gondolta volna néhány hete, hogy az egyik központi kérdésünk idén januárban az lesz, hogy melyik magyar filmet hány százezren látták a mozikban. Dúl a számháború, ki ide, ki oda sorol ilyen-olyan mozgóképeket, de hogy a magyar film nyer-e a végén, az erősen kérdéses továbbra is.

Talaj

Thomas érzékeny kisfiú, nem kamaszodik még, mint az első szőrszálak megjelenésére türelmetlenül várakozó bátyjai. Velük nem akar játszani, inkább az udvaron egy ki tudja, eredetileg milyen célt szolgáló ládában keres menedéket, s annak résein át figyeli a felnőtteket, szülei élénk társasági életét, vagy kedvenc képregényét lapozgatván a szintén még gyerek (bár történetesen lány) főszereplő helyébe képzeli magát, és sötét ügyekben mesterkedő bűnözőkkel küzd meg.

Felszentelt anyagpazarlás

Ha a művészet halhatatlan, halandó-e a művész? Tóth László (fiktív) magyar építész szerint láthatóan nem. Elüldözhetik itthonról a zsidósága miatt, és megmaradt szabadságát is elvehetik az új hazában, elszakíthatják a feleségétől, eltörhetik az orrát, ő akkor sem inog meg. Hiszen tudja, hogyha őt talán igen, az épületeit nincs olyan vihar, mely megtépázhatná.

Törvénytelen gyermekek

Otylia már várandós, amikor vőlegénye az esküvő előtt elhagyja, így lánya, Rozela házasságon kívül születik. Később Rozela is egyedül neveli majd saját gyermekeit. A három nővér, Gerta, Truda és Ilda egy észak-lengyelországi, kasubföldi faluban élnek anyjukkal, az asszony által épített házban.

Átverés, csalás, plágium

Az utazó kiállítást először 2020-ban Brüsszelben, az Európai Történelem Házában rendezték meg; a magyarországi az anyag harmadik, aktualizált állomása. Az eredetileg Fake or Real címen bemutatott kiállítás arra vállalkozik, hogy „féligazságok és puszta kitalációk útvesztőjében” megmutassa, feltárja a tényeket, az igazságot, amihez „követni kell a fonalat a labirintus közepéig”. A kiállítás installálása is követi a labirintuseffektust, de logikusan és érthetően.

Kire ütött ez a gyerek?

Az 1907-ben született dráma eredetiben a The Playboy of the Western World címet viseli. A magyar fordításokhoz több címváltozat is született: Ungvári Tamás A nyugati világ bajnokának, Nádasdy Ádám A Nyugat hősének fordította, a Miskolci Nemzeti Színházban pedig Hamvai Kornél átültetésében A Nyugat császáraként játsszák.

2 forint

„Újabb energiaválság felé robog Európa, ebből kellene Magyarországnak kimaradni, ami nem könnyű, hiszen ami most a magyar benzinkutakon történik, az már felháborító, sőt talán vérlázító is” – e szavakkal indította Orbán Viktor a beígért repülőrajtot indiai kiruccanása után. Hazatérve ugyanis a miniszterelnök szembesült egynémely adatsorral, meg leginkább azzal, hogy, a legendás Danajka néni szavaival élve, „drágulnak az árak”. Az üzemanyagé is.

Kiárusítás

Lassan másfél éve szivárgott ki, hogy az állam egy olyan arab befektetőnek, Mohamed Alabbarnak adná Budapest legértékesebb egybefüggő belterületét, a Rákosrendezőt, aki mindenféle felhőkarcolót képzel oda, egyebek mellett a Hősök tere látképébe belerondítót is.

24 óra

„Megállapodást kellene kötnie. Szerintem tönkreteszi Oroszországot azzal, ha nem köt megállapodást – mondotta Trump elnök a beiktatása utáni órákban Vlagyimir Putyinról, majd hozzátette azt is, hogy „szerintem Oroszország nagy bajba kerül”. Trump azt is elárulta, hogy telefonbeszélgetést tervez az orosz elnökkel, de még nem tudja, mikor. Nemrég azt is megjegyezte, hogy Oroszország egymillió embert veszített az Ukrajna ellen indított háborújában. (Ez a szám az orosz áldozatok felső becslése.)

A Menhir

Bár soha nem jutott a hatalom közelébe, mérgező jelenlétével így is át tudta hangolni a francia közgondolkodást. Több mint fél évszázadig volt elmaradhatatlan szereplője a politikai életnek. Újrafazonírozott pártját lánya, Marine Le Pen, eszmei hagyatékát az alt-right francia letéteményese, Éric Zemmour viszi tovább.