Ürömi környezetszennyezés: Katyvasz

Belpol

Az ürömi Csókavár-bányában huszonkét éve sorsára hagyott, több mint hatvanezer tonnányi gázmasszát vizsgáló szakértők cianidot mutattak ki a bányaüreg alatti karsztvízben. A masszát ártalmatlanítani kellene, ám az ehhez szükséges több milliárd forintot sem a Főgáz Rt., sem az ürömi önkormányzat, sem az állam nem hajlandó kifizetni. A helyzet valóban súlyos, bár azt, amit egyes hírműsorok állítottak (Ciánmérgezés fenyegeti a budapesti fürdők vizét, Környezeti bomba fenyegeti a fél ország vízkészletét), semmi sem indokolta. Most mégis úgy tűnik, volt értelme a pánikkeltésnek: a Környezetvédelmi és Területfejlesztési Minisztérium (KTM) két héten belül dönt arról, szükség van-e Ürömön azonnali beavatkozásra.
Az ürömi Csókavár-bányában huszonkét éve sorsára hagyott, több mint hatvanezer tonnányi gázmasszát vizsgáló szakértők cianidot mutattak ki a bányaüreg alatti karsztvízben. A masszát ártalmatlanítani kellene, ám az ehhez szükséges több milliárd forintot sem a Főgáz Rt., sem az ürömi önkormányzat, sem az állam nem hajlandó kifizetni. A helyzet valóban súlyos, bár azt, amit egyes hírműsorok állítottak (Ciánmérgezés fenyegeti a budapesti fürdők vizét, Környezeti bomba fenyegeti a fél ország vízkészletét), semmi sem indokolta. Most mégis úgy tűnik, volt értelme a pánikkeltésnek: a Környezetvédelmi és Területfejlesztési Minisztérium (KTM) két héten belül dönt arról, szükség van-e Ürömön azonnali beavatkozásra.

1967-ben úgy gondolták az illetékesek, hogy a luxmasszának nevezett gázgyári hulladék elhelyezésére megfelelő helyszín az Üröm határában lévő egykori mészkőbánya. A massza - fűrészpor és vas-oxid keveréke, ami a szárazgáz tisztításakor megköt minden csúfságot, ként, ciánt, nehézfémeket, hogy azok ne kerülhessenek a hálózatba - akkoriban még nem számított veszélyes hulladéknak. Így a teljesen legális ügylet során 1976-ig több mint hatvanezer tonnát hordtak a bányához a dömperek, és csak akkor álltak le, amikor bekeményített a járási Köjál, elsősorban a környéken tapasztalható bűz miatt. Hogy miért éppen ide szállították a cuccot, ma már senki sem tudja, de az biztos, hogy előzetes környezettanulmányt vagy nem végeztek, vagy ha mégis, akkor azt figyelmen kívül hagyták: a Csókavárnak nevezett terep ugyanis a csillaghegyi és a római-fürdői karsztforrások vízgyűjtő területét képezi. Szakemberek véleménye szerint ha a masszát nem itt helyezik el, hanem pár kilométerrel távolabb, agyagos területen, szinte semmiféle veszélyt nem jelentene.

Előzmények

A gázgyári manőverek megszűnését követően a lakosság kezdte el a bányához hordani megunt játékait, az autóroncstól kezdve a mosógépig mindent, kialakítva ezzel egy pofás kis szemétlerakó helyet. A terület állami tulajdonban volt, ami valójában azt jelentette, hogy a kutya sem törődött vele. Pedig itt található a Pilis-hegység legmélyebb barlangja, amelynek képződménygazdagsága páratlan a hegység viszonylatában. Ennek a barlangnak az alján van az a 8 x 0,7 m felületű tó, ami tulajdonképpen a karsztvízszintet képviseli. Tudomásunk szerint csak 1991-ben készült egy alig tíz gépelt oldalnyi helyszínrajz, amelyben a káros környezeti hatások felszámolásának lehetőségeiről írnak, többek között arról is, hogy a "területet felépítő karsztos kőzetek fejlett repedéshálózata és hasadékai a leszivárgó csapadékvizeket gyorsan és szűrés nélkül juttatják a karsztvízszintre, így a szennyező anyagok lejutása szinte akadálytalan".

A gázmasszát 1984-ben a Fővárosi Közegészségügyi és Járványügyi Állomáson toxikológiai és mikrobiológiai vizsgálatnak vetették alá, amelynek során megállapították, hogy az "gyakorlatilag nem mérgező"; 1987-ben viszont az Országos Környezet- és Természetvédelmi Hivatal már "veszélyes II."-nek sorolta be az anyagot, bár ez érdekes módon csak a gyártás területén lévő masszára vonatkozott, a környezetbe kihelyezettre, vagyis az ürömi hulladékra nem. 1992-ben született döntés arról, hogy a kihelyezett massza is veszélyes hulladék, két évvel később pedig a Közép-Duna-völgyi Környezetvédő Felügyelőség (KDKF) mint elsőfokú hatóság ártalmatlanításra kötelezte a Fővárosi Gázművek Rt.-t, ám az fellebbezett, és a másodfokú hatóság, a Környezet- és Természetvédelmi Főfelügyelőség hatályon kívül helyezte a döntést, állítólag azért, mert az ügy nem is a KDKF hatáskörébe tartozik.

Tenni kéne

Annyit mindenesetre sikerült elérni, hogy a Fővárosi Gázművek Rt. egy független szakértőkből álló céggel, az Utilis Kft.-vel felmérette a károkat, valamint megbízást adott ártalmatlanítási technológia kidolgoztatására. Az Utilis Kft. nyolcszáz oldalas felmérést készített, és vizsgálati eredményeik igazolták az aggodalmat: a karsztos réteget borító üledékes kőzet, a budai márga málladéka kezdi átengedni a fenékvizet, a barlangtóban cianid mutatható ki, igaz, roppant alacsony (3 mg/liter) mértékben, ám előbb-utóbb a masszában esővíz hatására keletkező kénsav teljesen elbonthatja a márga ásványszerkezetét. A szakemberek úgy vélik, ez a folyamat kezdődött meg, és ha a márgaréteg szigetelése megszűnik, akkor valóban veszélybe kerülhetnek a csillaghegyi források. Addig persze még évek telhetnek el, de éppen azért, hogy még visszafordítható legyen a folyamat, minél hamarabb tisztázni kell, ki fizesse az ártalmatlanítási költségeket.

Bátyi Béla, a Főgáz Rt. ellátási igazgatója szerint nem a gázművek. "Huszonötmilliót költöttünk a felmérésre és további százmilliót az ártalmatlanítási technika kidolgozására. A Legfelsőbb Ügyészség állásfoglalása alapján nem vagyunk felelősek a környezetszennyezésért, mivel az akkori jogszabályok szerint a massza még nem minősült veszélyes hulladéknak." Az ellátási igazgató úgy gondolja, az ártalmatlanítást vagy az államnak, vagy az ürömi önkormányzatnak kell állnia, mivel az utóbbi időközben tulajdonosa lett a területnek, és a környezetvédelmi törvény alapján az ingatlan birtokosának be kell bizonyítania, hogy a felelősség nem őt terheli. Bátyi szerint az önkormányzat ezt nem tudja bebizonyítani.

Horváth Péter ürömi polgármester viszont felháborítónak tartja, hogy egyáltalán felmerülhet a település neve az ártalmatlanítás kifizetésével kapcsolatban. "Ezzel az erővel Garé községet is lehetne kötelezni, hogy fizessen mások helyett! Hogy az állami közigazgatásban lévő területek önkormányzati tulajdonba kerültek, még nem jelenti azt, hogy csapjunk agyon egy települést!! Ráadásul a hulladék nem bennünket veszélyeztet, hanem a főváros forrásait. Úgy gondolom, ha tényleg vészhelyzet van, éppen a fővárosnak kellene lépnie. A privatizációs bevételből fordíthatnának valamennyit a saját védelmükre is."

Ki fizessen?

Információink szerint hamarosan ismét eljárás indul a Főgáz Rt. ellen, amelynek többségi tulajdonosa azért még mindig a fővárosi önkormányzat; és ha igaz az a Magyar Hírlap által közölt hír, miszerint a német Dortmund VEW-Ruhrgaszal történt privatizációs szerződésben foglaltak alapján a német tulajdonosnak semmit sem kell fizetnie a szennyes múlt miatt, akkor ez azt jelentheti, hogy a fővárosnak kell állnia a cechet akkor, ha mégis a gázműveket köteleznék az ártalmatlanításra.

Talán éppen ezért fordult Demszky Gábor főpolgármester Baja Ferenc miniszterhez (KTM), hogy független szakértőkkel vizsgáltassa meg a terület szennyezettségét és a közömbösítés technikai lehetőségeit, s "közösen keressék meg a megoldást a veszélyes hulladék mielőbbi ártalmatlanítása érdekében". Mintha az Utilis Kft. nem független szakértőkből, hanem mondjuk gázóra-leolvasókból állna, és azok írták volna nyolcszáz oldalas jelentésüket. (Ennek kapcsán megkerestük Demszky Gábort is, ám ő, elfoglaltsága miatt, csak lapzártánk után tudott volna nyilatkozni lapunknak.)

Kovács Árpád, a KTM helyettes államtitkára a Narancsnak elmondta, kielégítőnek tartja az Utilis szakvéleményét, és a minisztérium csupán kontrollálni akarja a vizsgálati eredményeket, hogy eldönthessék, szükség van-e azonnali beavatkozásra. Ha igen, akkor állami pénzen megindul a kárelhárítás, amit persze vissza fognak perelni. A gázművektől, az ürömi önkormányzattól, a jóistentől, mivel az ürömi probléma megoldása nem állami feladat. Ha azonban a szakértők úgy látják, nincs szükség azonnali beavatkozásra, minden marad a régiben, és folytatódnak a véget nem érő pereskedések. A helyettes államtitkár tizenkét napos határidőt adott a szakértőknek, így április végén születik döntés arról, mi lesz a gázmassza sorsa.

Legát Tibor

Figyelmébe ajánljuk

Mint a moziban

Fene se gondolta volna néhány hete, hogy az egyik központi kérdésünk idén januárban az lesz, hogy melyik magyar filmet hány százezren látták a mozikban. Dúl a számháború, ki ide, ki oda sorol ilyen-olyan mozgóképeket, de hogy a magyar film nyer-e a végén, az erősen kérdéses továbbra is.

Talaj

Thomas érzékeny kisfiú, nem kamaszodik még, mint az első szőrszálak megjelenésére türelmetlenül várakozó bátyjai. Velük nem akar játszani, inkább az udvaron egy ki tudja, eredetileg milyen célt szolgáló ládában keres menedéket, s annak résein át figyeli a felnőtteket, szülei élénk társasági életét, vagy kedvenc képregényét lapozgatván a szintén még gyerek (bár történetesen lány) főszereplő helyébe képzeli magát, és sötét ügyekben mesterkedő bűnözőkkel küzd meg.

Felszentelt anyagpazarlás

Ha a művészet halhatatlan, halandó-e a művész? Tóth László (fiktív) magyar építész szerint láthatóan nem. Elüldözhetik itthonról a zsidósága miatt, és megmaradt szabadságát is elvehetik az új hazában, elszakíthatják a feleségétől, eltörhetik az orrát, ő akkor sem inog meg. Hiszen tudja, hogyha őt talán igen, az épületeit nincs olyan vihar, mely megtépázhatná.

Törvénytelen gyermekek

Otylia már várandós, amikor vőlegénye az esküvő előtt elhagyja, így lánya, Rozela házasságon kívül születik. Később Rozela is egyedül neveli majd saját gyermekeit. A három nővér, Gerta, Truda és Ilda egy észak-lengyelországi, kasubföldi faluban élnek anyjukkal, az asszony által épített házban.

Átverés, csalás, plágium

Az utazó kiállítást először 2020-ban Brüsszelben, az Európai Történelem Házában rendezték meg; a magyarországi az anyag harmadik, aktualizált állomása. Az eredetileg Fake or Real címen bemutatott kiállítás arra vállalkozik, hogy „féligazságok és puszta kitalációk útvesztőjében” megmutassa, feltárja a tényeket, az igazságot, amihez „követni kell a fonalat a labirintus közepéig”. A kiállítás installálása is követi a labirintuseffektust, de logikusan és érthetően.

Kire ütött ez a gyerek?

Az 1907-ben született dráma eredetiben a The Playboy of the Western World címet viseli. A magyar fordításokhoz több címváltozat is született: Ungvári Tamás A nyugati világ bajnokának, Nádasdy Ádám A Nyugat hősének fordította, a Miskolci Nemzeti Színházban pedig Hamvai Kornél átültetésében A Nyugat császáraként játsszák.

2 forint

„Újabb energiaválság felé robog Európa, ebből kellene Magyarországnak kimaradni, ami nem könnyű, hiszen ami most a magyar benzinkutakon történik, az már felháborító, sőt talán vérlázító is” – e szavakkal indította Orbán Viktor a beígért repülőrajtot indiai kiruccanása után. Hazatérve ugyanis a miniszterelnök szembesült egynémely adatsorral, meg leginkább azzal, hogy, a legendás Danajka néni szavaival élve, „drágulnak az árak”. Az üzemanyagé is.

Kiárusítás

Lassan másfél éve szivárgott ki, hogy az állam egy olyan arab befektetőnek, Mohamed Alabbarnak adná Budapest legértékesebb egybefüggő belterületét, a Rákosrendezőt, aki mindenféle felhőkarcolót képzel oda, egyebek mellett a Hősök tere látképébe belerondítót is.

24 óra

„Megállapodást kellene kötnie. Szerintem tönkreteszi Oroszországot azzal, ha nem köt megállapodást – mondotta Trump elnök a beiktatása utáni órákban Vlagyimir Putyinról, majd hozzátette azt is, hogy „szerintem Oroszország nagy bajba kerül”. Trump azt is elárulta, hogy telefonbeszélgetést tervez az orosz elnökkel, de még nem tudja, mikor. Nemrég azt is megjegyezte, hogy Oroszország egymillió embert veszített az Ukrajna ellen indított háborújában. (Ez a szám az orosz áldozatok felső becslése.)

A Menhir

Bár soha nem jutott a hatalom közelébe, mérgező jelenlétével így is át tudta hangolni a francia közgondolkodást. Több mint fél évszázadig volt elmaradhatatlan szereplője a politikai életnek. Újrafazonírozott pártját lánya, Marine Le Pen, eszmei hagyatékát az alt-right francia letéteményese, Éric Zemmour viszi tovább.

Nehogy elrabolják

Huszonéves nőként lett vizsgáló a magyar rendőrségen, és idővel kivívta férfi kollégái megbecsülését. Már vezetői beosztásban dolgozott, amikor az ORFK-hoz hívták; azt hitte, szakmai teljesítményére figyeltek fel – tévedett. Patócs Ilona A nyomozó című könyve nem regény, hanem egy karrier és egy csalódás dokumentuma.