Politikai hírek

  • 1998. május 7.

Belpol

Robbantás Szájer lakásánál
Egyelőre ismeretlen tettes pokolgépet robbantott péntek éjszaka Szájer József (képünkön) fideszes képviselő budapesti lakása előtt. A képviselő, illetve családja nem tartózkodott otthon, és a házban más lakók sem sérültek meg, de az anyagi károk jelentősek. A parlamenti pártok képviselői megdöbbenésüknek adtak hangot a robbantás hírére. Az ügyészségi nyomozó hivatal a rendőrséggel együttműködve dolgozik a merénylet felderítésén; a titkosszolgálatok is bekapcsolódtak a nyomozásba. Szájer József elmondta: nem fenyegették meg, és nem tud olyan motívumról, amely miatt politikai indítékú merényletnek minősítené a robbantást. A kisgazdák és az MDF az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottságának összehívását kezdeményezték, Kónya Imre, a testület elnöke pedig közölte, hogy szükségesnek tartja Nikolits István tárca nélküli miniszter és a Nemzetbiztonsági Hivatal főigazgatójának meghallgatását.

Postabank: tőkeemelés csak állami pénzből Állami eszközökkel oldja meg a kormány a Postabank 24 milliárd forintos tőkeemelését -jelentette be Kiss Elemér kormányszóvivő. A tőkeemelésben való részvételre korábban szóba került angol befektetőcsoport, a Singer&Friedlander nem tudta bemutatni az ehhez elengedhetetlenül szükséges okmányokat. Draskovics Tibor pénzügyminisztériumi államtitkár elmondta: az állami részvétel feltétele a jövedelmezőbb üzletpolitika folytatása, egy hároméves stratégiai terv elkészítése, és az állam bele kíván szólni a Postabank vezetésének összetételébe is. A tervek szerint a bank nagyobb tulajdonosai szindikátusi szerződést kötnek majd. Kiss Elemér azt is elmondta: ha az angol befektetői csoport eleget tesz a szükséges feltételeknek, később tőkét emelhet a pénzintézetben, vagy kivásárolhatja a Magyar Fejlesztési Bank által jegyzett részvényeket.

ÁPV: tartozások 347 milliárd forintnyi le nem járt kötelezettségvállalása van az Állami Privatizációs és Vagyonkezelő Rt.-nek (ÁPV Rt.), amelyeket a társaság, illetve jogelődjei, valamint szerződéses partnerei a különböző privatizációs és vagyonkezelési szerződésekben kötöttek ki. Ádám Imre, az ÁPV Rt. privatizációs holdingjának igazgatója szerint a befektetőknek eddig 30 milliárd forintot utaltak vissza, a kiadások fedezetéül pedig a 35 milliárd forintos tartalékalap szolgál. Becslések szerint 2000-ig 15 milliárd forintot kell visszafizetni környezetvédelmi garanciaként - erre az áram- és gázszolgáltatók 1995-ös eladásakor kötelezte magát a szervezet -, a kereskedelmi garanciák pedig 14 milliárd forintra rúgnak. Adóskonszolidációra 12 milliárdot kell fordítania az ÁPV-nek, a magáncégek 2, az önkormányzatok pedig 10 milliárdot követelnek az ÁPV-től.

Május 1.: ünneplés, zavargás Világszerte megünnepelték május elsejét, ám több helyen összecsapásokba, zavargásokba fulladtak a rendezvények. Lengyelországban egy helyen bőrfejűek zavarták meg a baloldali pártok által megrendezett ünnepséget, Poznanban pedig kisebb tömegverekedésre került sor az antikommunisták és a baloldali pártok tagjai között. Németországban több száz szélsőbaloldali fiatal randalírozott. Összecsapásba torkollott a felvonulás Isztambulban; a fehérorosz rendőrség őrizetbe vett negyven ellenzékit, akik Alekszandr Lukasenko államfőt bíráló jelszavakat skandáltak egy minszki megmozduláson. A dél-koreai főváros központjában munkások és diákok ezrei csaptak össze rendőrökkel. Olaszországban, Csehországban és Romániában az ünnepségeken a kormányokat bírálták.

Oroszország: alakulóban a kormány A várakozásoknak megfelelően alakul az új orosz kormány összetétele: Borisz Jelcin orosz államfő Szergej Kirijenko kormányfővel folytatott tárgyalásai után az elmúlt hét elején nyilvánosságra hozta a kabinet kilenc tagjának névsorát. Borisz Nyemcov, aki az ügyvezető kormány első miniszterelnök-helyettese volt és Viktor Hrisztyenko eddigi pénzügyminiszter miniszterelnök-helyettesi megbízást kapott. A többi kinevezett miniszter is tagja volt az ügyvezető kormánynak. Továbbra is Igor Szergejev a védelmi miniszter, megtartották posztjukat Jevgenyij Primakov külügyminiszter, Mihail Zadornov pénzügyminiszter, valamint a polgári védelemmel és a katasztrófákkal foglalkozó, az oktatási és a vasútügyi miniszter. Új miniszter viszont Okszana Dmitrijeva, aki annak a Jabloko tömörülésnek a képviselője, amelyik egyik fordulóban sem támogatta Kirijenko kinevezését. Nem kapott posztot a szélsőséges Vlagyimir Zsirinovszkij, aki pedig egy miniszteri poszt reményében támogatta Kirijenko megbízását.

USA: igen a NATO-bővítésre 80:19 arányban támogatta az Egyesült Államok szenátusa Magyarország NATO-csatlakozását. A szükséges kétharmados többségnél nagyobb támogatás ellenére heves viták folytak a NATO keleti bővítésének szükségességéről. Az ellenzők több mint harminc módosító indítványt nyújtottak be, ám ezek többségét elutasította a szenátus. Az elutasított javaslatok között volt az is, hogy a további tagfelvételeket halasszák el három évre (ez elfogadása esetén negatívan befolyásolhatta volna Magyarország szomszédpolitikáját). Támogatást kapott viszont az a javaslat, amelynek alapján maximálják a bővítéshez való amerikai hozzájárulás költségeit, és öt éven belül huszonötről húsz százalékra csökkentik az Egyesült Államok hozzájárulását a NATO költségvetéséhez. Bill Clinton amerikai elnök szerint a NATO-csatlakozás terheinek szociális következményei Magyarországon kevésbé lesznek jelentősek, mint más, gazdaságilag fejletlenebb államok esetében, hosszabb távon pedig a csatlakozás gazdaságilag és szociálisan is előnyös lesz. Horn Gyula magyar kormányfő szerint az amerikai szenátus döntésével elismerte, hogy Magyarország eleget tett "a szabadság, a demokrácia és a piacgazdaság nemzetközi követelményeinek". A magyar parlamenti pártok üdvözölték az amerikai szenátus határozatát; a Munkáspárt és a MIÉP korábban is hangoztatott aggályait ismételte meg.

Mohi: súlyos aggodalmak A szlovák kormányfő az osztrák szakértői ellenőrzésig leállíttatta a mohi (Mohovce) atomerőmű beüzemelési munkálatait. Vladimír Meciar azután döntött így, hogy tárgyalt Viktor Klima osztrák kancellárral. A vizsgálat eredményét júliusban teszik közzé. A mohi atomerőmű igazgatója a megállapodás napján cáfolta, hogy leálltak volna a nukleáris fűtőanyag beszerelésével, csak az indítást halasztják el. Környezetvédők szerint egy esetleges baleset leginkább Budapestet fenyegetné, mert a szél az év nagy részében arrafelé fúj. További gond, hogy az Ipoly vízgyűjtő területének térségében a lakosság évtizedek óta bogyós növények termesztésével foglalkozik, és az egyik községben a nyugati befektetők éppen az atomerőmű miatt állították le bogyós növények fagyasztását és tárolását szolgáló beruházásukat. Több szakember azt is állítja, hogy a mohi atomerőműnek Magyarország veszélyeztetett részein nincs megfelelő megfigyelő rendszere. A Global 2000 nevű szervezet által tavaly nyilvánosságra hozott, 1995-ös jelentése szerint Mohi már az újabb orosz biztonsági normáknak sem felel meg.

Magyar sajtó: ismét szabad Négy év óta először ismét "szabad" minősítést kapott a magyar sajtó a Freedom House nevű amerikai szervezettől, amely sajtónkat 1994 óta csak "részben szabadnak" tartotta. A szervezet minden évben minősíti a világ országainak sajtóját - különválasztva a nyomtatott és az elektronikus médiát -, és az országok a sajtójogi, politikai, gazdasági és hatósági korlátozásokért, illetve a nyílt és rejtett nyomásgyakorlásért hibapontokat kapnak. Ha ezek száma harminc fölé ugrik, akkor az adott ország sajtója elveszíti a szabad minősítést. A tavalyi magyar hibapontszám 28. A környező országok közül csak részben szabad a román sajtó 39 hibaponttal, Szlovákia 47 hibaponttal; Oroszország és Ukrajna sajtója még ennél is rosszabb eredményt produkált. A Freedom House szerint tavaly a világon negyvenegy újságíró halt meg munka közben, háromszáztízet börtönöztek be, és kettőszázhetet bántalmaztak. A sajtószabadság világnapján, május 3-án az Újságírók Világegyesülete közzétette a sajtó elnyomóinak "toplistáját": az első három helyen a nigériai elnök, a mianmari junta vezetője és a fehérorosz elnök áll.

Agrobank-ügy: Kunost elítélték A Legfelsőbb Bíróság -megváltoztatva a Fővárosi Bíróság 1997-es felmentő ítéletét - két év végrehajtandó szabadságvesztést, 1,6 millió forintos pénzbüntetést és négy év közügyektől való eltiltást rótt Kunos Péterre, a jogutóddal megszűnt Agrobank volt vezérigazgatójára. Kovács Mihály egykori bankelnököt háromévi próbaidőre felfüggesztett, egy év hat hónapos börtönbüntetésre ítélte és kétmillió forint pénzbüntetés megfizetésére kötelezte. A legfőbb bírói testület tanácsa 11 rendbeli, bűnszövetségben elkövetett vesztegetés bűntettében állapította meg a vádlottak bűnösségét, amiért az E-hitelek kihelyezésekor a bank és a hitelt igénylő által alapított társaságba a hitelösszeg, illetve a profit egy részét vitték be. A védők ténybeli és eljárási hibákra hivatkozva igénybe kívánják venni a rendkívüli jogorvoslati lehetőségeket.

EU: euro 1999-től Az Európai Unió (EU) állam- és kormányfőinek hét végi találkozóján hosszas vita után sikerült megállapodni az Európai Központi Bank elnökének személyéről. Jacques Chirac francia államfő ragaszkodott a francia jelölthöz, míg a többi 14 tagállam a holland Wim Duisenberget támogatta. Chirac csak úgy egyezett bele a holland bankár személyébe, hogy a hatvankét éves férfi kijelentette: "korára való tekintettel" nem tölti ki nyolcéves mandátumát, hanem félidőben, azaz 2002-ben lemond, és utódja francia lesz. A csúcstalálkozón véglegesen jóváhagyták az eurót 1999 januárjától bevezető tagországok listáját; ezek: Ausztria, Belgium, Finnország, Franciaország, Hollandia, Írország, Luxemburg, Németország, Olaszország, Portugália és Spanyolország. Megállapították a Gazdasági és Pénzügyi Unióban részt vevő államok valutái közötti átváltási árfolyamot is.

Kosovo: újabb áldozatok Hat albán áldozata van a szerb rendőrök újabb támadásainak: a rendőrök a korábbi összecsapásokban elesett albánok temetési szertartását ágyúzták az elmúlt hét végén. A jugoszláv hatóságok ismét megvádolták Albániát, hogy területéről fegyveres csoportok próbálnak illegálisan behatolni Jugoszláviába. Az albán-jugoszláv határra telepített EBESZ-megfigyelők ezt nem erősítették meg. Mindez azután történt, hogy korábban a balkáni válságban közvetítő nagyhatalmi csoport újabb Jugoszlávia-ellenes szankciók életbe léptetéséről döntött. A nemzetközi közösség így próbálja rábírni Milosevic elnököt, hogy tárgyalásos úton oldja meg a kosovói krízist. A büntetőintézkedések első lépéseként befagyasztották Jugoszlávia, illetve Szerbia külföldi bankbetéteit. A közvetítőcsoport következő találkozóján, május 8-án az események függvényében döntenek további szankciók bevezetéséről.

Morze

A Független Államok Közösségének moszkvai csúcstalálkozóján Tádzsikisztán ötödikként csatlakozott az Oroszország, Fehéroroszország, Kazahsztán és Kirgizisztán által létrehozott gazdasági unióhoz, és megválasztották az ismert pénzembert, Borisz Berezovszkijt a közösség végrehajtó titkárságának vezetőjévé. A kinevezés annak érdekében történt, hogy a FÁK-tagállamok közti gazdasági együttműködés magántőke bevonásával váljék szorosabbá.

Az adatvédelmi biztos meghallgatását kezdeményezi az Országos Választási Bizottság a választási eljárás nyilvánosságának korlátairól. A testület azért döntött így, mert egy hatvani polgár kifogásolta, hogy a helyi választási bizottság kiadta a nevét a sajtónak.

Amerikai hírszerzési értesülések szerint Kína 18 nagy hatótávolságú hadászati rakétája közül 13 amerikai célpontokra - egyebek között milliós nagyvárosokra - van beprogramozva -idézte a CIA jelentését a koreai Moon szekta tulajdonában lévő The Washington Times. A CIA arra a következtetésre jutott: Kína fő stratégiai ellenfelének tekinti az Egyesült Államokat. A lap úgy véli, hogy a CIA-jelentésben foglaltak ellentmondanak azoknak a kormányzati törekvéseknek, amelyek partnerségi viszony kiépítését szorgalmazzák Kínával.

Bill Clinton amerikai elnök bátorítónak minősítette Bagdad együttműködését az iraki tömegpusztító fegyverek megsemmisítését ellenőrző ENSZ-bizottsággal (UNSCOM). Kofi Annan ENSZ-főtitkár hasonló szellemben vélekedett az iraki magatartásról, leszögezve: meggyőződése szerint Bagdad elkötelezett a világszervezet szakértőivel való együttműködés mellett, és kész maradéktalanul végrehajtani a márciusban kidolgozott megállapodást.

Argentína kiadja Horvátországnak Dinko Sakicot. A háborús bűnökkel vádolt usztasát, aki a második világháború idején haláltábor-parancsnok volt, a polgári lakosság elleni háborús bűnök miatt állítják bíróság elé Horvátországban; öt-húsz év börtönbüntetést kaphat. Sakic bízik felmentésében.

Figyelmébe ajánljuk

Mint a moziban

Fene se gondolta volna néhány hete, hogy az egyik központi kérdésünk idén januárban az lesz, hogy melyik magyar filmet hány százezren látták a mozikban. Dúl a számháború, ki ide, ki oda sorol ilyen-olyan mozgóképeket, de hogy a magyar film nyer-e a végén, az erősen kérdéses továbbra is.

Talaj

Thomas érzékeny kisfiú, nem kamaszodik még, mint az első szőrszálak megjelenésére türelmetlenül várakozó bátyjai. Velük nem akar játszani, inkább az udvaron egy ki tudja, eredetileg milyen célt szolgáló ládában keres menedéket, s annak résein át figyeli a felnőtteket, szülei élénk társasági életét, vagy kedvenc képregényét lapozgatván a szintén még gyerek (bár történetesen lány) főszereplő helyébe képzeli magát, és sötét ügyekben mesterkedő bűnözőkkel küzd meg.

Felszentelt anyagpazarlás

Ha a művészet halhatatlan, halandó-e a művész? Tóth László (fiktív) magyar építész szerint láthatóan nem. Elüldözhetik itthonról a zsidósága miatt, és megmaradt szabadságát is elvehetik az új hazában, elszakíthatják a feleségétől, eltörhetik az orrát, ő akkor sem inog meg. Hiszen tudja, hogyha őt talán igen, az épületeit nincs olyan vihar, mely megtépázhatná.

Törvénytelen gyermekek

Otylia már várandós, amikor vőlegénye az esküvő előtt elhagyja, így lánya, Rozela házasságon kívül születik. Később Rozela is egyedül neveli majd saját gyermekeit. A három nővér, Gerta, Truda és Ilda egy észak-lengyelországi, kasubföldi faluban élnek anyjukkal, az asszony által épített házban.

Átverés, csalás, plágium

Az utazó kiállítást először 2020-ban Brüsszelben, az Európai Történelem Házában rendezték meg; a magyarországi az anyag harmadik, aktualizált állomása. Az eredetileg Fake or Real címen bemutatott kiállítás arra vállalkozik, hogy „féligazságok és puszta kitalációk útvesztőjében” megmutassa, feltárja a tényeket, az igazságot, amihez „követni kell a fonalat a labirintus közepéig”. A kiállítás installálása is követi a labirintuseffektust, de logikusan és érthetően.

Kire ütött ez a gyerek?

Az 1907-ben született dráma eredetiben a The Playboy of the Western World címet viseli. A magyar fordításokhoz több címváltozat is született: Ungvári Tamás A nyugati világ bajnokának, Nádasdy Ádám A Nyugat hősének fordította, a Miskolci Nemzeti Színházban pedig Hamvai Kornél átültetésében A Nyugat császáraként játsszák.

2 forint

„Újabb energiaválság felé robog Európa, ebből kellene Magyarországnak kimaradni, ami nem könnyű, hiszen ami most a magyar benzinkutakon történik, az már felháborító, sőt talán vérlázító is” – e szavakkal indította Orbán Viktor a beígért repülőrajtot indiai kiruccanása után. Hazatérve ugyanis a miniszterelnök szembesült egynémely adatsorral, meg leginkább azzal, hogy, a legendás Danajka néni szavaival élve, „drágulnak az árak”. Az üzemanyagé is.

Kiárusítás

Lassan másfél éve szivárgott ki, hogy az állam egy olyan arab befektetőnek, Mohamed Alabbarnak adná Budapest legértékesebb egybefüggő belterületét, a Rákosrendezőt, aki mindenféle felhőkarcolót képzel oda, egyebek mellett a Hősök tere látképébe belerondítót is.

24 óra

„Megállapodást kellene kötnie. Szerintem tönkreteszi Oroszországot azzal, ha nem köt megállapodást – mondotta Trump elnök a beiktatása utáni órákban Vlagyimir Putyinról, majd hozzátette azt is, hogy „szerintem Oroszország nagy bajba kerül”. Trump azt is elárulta, hogy telefonbeszélgetést tervez az orosz elnökkel, de még nem tudja, mikor. Nemrég azt is megjegyezte, hogy Oroszország egymillió embert veszített az Ukrajna ellen indított háborújában. (Ez a szám az orosz áldozatok felső becslése.)

A Menhir

Bár soha nem jutott a hatalom közelébe, mérgező jelenlétével így is át tudta hangolni a francia közgondolkodást. Több mint fél évszázadig volt elmaradhatatlan szereplője a politikai életnek. Újrafazonírozott pártját lánya, Marine Le Pen, eszmei hagyatékát az alt-right francia letéteményese, Éric Zemmour viszi tovább.