Politikai hírek

  • 1998. szeptember 3.

Belpol

MVSZ: törvényt az MVSZ-ről
MVSZ: törvényt az MVSZ-rőlA Magyar Tudományos Akadémia státusához hasonló önállóságot nyújtó jogszabály megalkotását kéri a kormánytól a Magyarok Világszövetsége (MVSZ), mert ebben látná mindenkori anyagi és szellemi függetlenségének biztosítását - fogalmazódott meg a szervezet hét végi küldöttgyűlésén. Az ülés legfőbb célja egyébként az alapszabály módosítása volt, amelyet a Legfőbb Ügyészség több ponton törvénybe ütközőnek minősített, és amely jelentős belső feszültségeket is gerjesztett. Németh Zsolt külügyi politikai államtitkár szerint a szövetség számíthat a kormány támogatására, ha eleget tud tenni megváltozott feladatainak. Csoóri Sándor elnök (képünkön) a küldöttgyűlés végén reményét fejezte ki, hogy új fejezet kezdődik a szervezet életében.

Pokorni: módosítani kezdik a NAT-ot Novemberre készül el a Nemzeti Alaptanterv (NAT) módosításának terve -jelentette be Pokorni Zoltán oktatási miniszter az országos tanévnyitó ünnepségen. Jelezte: a módosításokra azért van szükség, mert a NAT csak laza szabályozó eszköz, és így nem biztosítható az azonos típusú intézmények közötti átjárhatóság, az oktatás színvonalának ellenőrizhetősége. A NAT - emlékeztetett a miniszter -tíz évfolyamot szabályoz, nem illeszkedik a jelenlegi oktatási struktúrához. A Fidesz szerint meg kell őrizni a nyolc- plusz négyosztályos közoktatási rendszert; a NAT mellé kerettanterveket kell készíteni.

Líbia: feltételek Lockerbie-ügyben Kadhafi ezredes újabb feltételhez köti a skóciai Lockerbie fölött egy Pan Am gép ellen 1988-ban elkövetett merénylet gyanúsítottjainak kiadását. A líbiai vezetés korábban beleegyezett, hogy a 270 halálos áldozatot követelő terrorcselekmény két feltételezett elkövetőjét Hágában bíróság elé állítsák, ahol a skót törvények alapján ítélkezhetnek felettük; ennek fejében az ENSZ az országot hét éve sújtó büntetőszankciók feloldását ígérte. Kadhafi azonban most azzal állt elő, hogy a Líbia elleni 1986-os amerikai bombázás ügyében is nemzetközi bíróságnak kellene ítélkeznie. Kadhafi Nagy-Britanniát is megvádolta, hogy a brit titkosszolgálat merényletet tervez ellene, amit Robin Cook brit külügyminiszter azonnal cáfolt.

Mohi: száz százalékon Százszázalékos teljesítménnyel üzemel péntektől a mohi atomerőmű július 5-én beindított első blokkja. Vladimír Meciar szlovák miniszterelnök kijelentette: az erőműben sikerült egyesíteni a keleti és a nyugati biztonsági rendszereket, és ez megnyugtató. Egy szlovák közvélemény-kutató cég adatai szerint a szlovákok 7 százaléka támogatja az atomerőművet, a megkérdezettek 72 százaléka azonban bizalmatlan vele szemben. Az óránként 440 megawattot termelő erőműben a teljesítményfokozás után féléves próbaidőszak kezdődött. A negyvenévi használatra tervezett atomerőmű közel 1200 koronáért állít elő egymillió watt áramot, míg a hagyományos erőműveknél ez csak körülbelül 680 koronába kerül.

Vállalkozók köztartozással: utazási stop Egy szeptember 1-jén életbe lépett törvény alapján a hatóságok korlátozhatják mindazon magyar állampolgárok utazását, akiknek 10 millió forintot elérő köztartozásuk van. Õk mindaddig nem utazhatnak külföldre, míg a tartozást meg nem fizetik, vagy erre biztosítékot nem nyújtanak. Az iparkamara fontolgatja, hogy az Alkotmánybírósághoz fordul a törvény alkotmányellenességének megállapítását kérve, mert nem egyértelmű, kit sújtanak a korlátozások. A jogi személyiséggel rendelkező cégeknél nehéz ugyanis azonosítani a vétkest, mivel a tulajdonosi kör akár több ezer kisrészvényesből is állhat; állami cégeknél pedig a törvény betartása igen paradox helyzetet teremtene, hiszen a tulajdonosok áttételesen a magyar állampolgárok.

Kongó: heves harcok a fővárosért Több- hetes küzdelem után nemzetközi támogatással sikerült az elnökhöz, Laurent Kabilához hű erőknek visszaszorítaniuk a kongói fővárost, Kinshasát veszélyeztető tuszi lázadókat. A kormányerők angolai és zimbabwei szövetségeseik segítségével elfoglalták a főváros ellátását biztosító kikötővárost, Matadit, ahol a hét végén tömeges fosztogatások folytak. A keleti front nagy városaiban azonban még tartják magukat a felkelők. A háború tárgyalásos megoldásán fáradozó dél-afrikai elnök, Nelson Mandela minden kísérlete kudarcba fulladt, mert a kongói beavatkozás miatt hazájában is támadások kereszttüzében álló zimbabwei elnök, Robert Mugabe -aki a múlt héten is újabb egységeket vezényelt az országgal nem is szomszédos Kongóba - kijelentette: nem hajlandó együttműködni a térség államait tömörítő Dél-afrikai Fejlesztési Közösséggel.

Csúszóleértékelés: csökken Október 1-jétől 0,8-ról 0,7 százalékra csökken a forint havi csúszóleértékelésének üteme - határozott a kormány balatonöszödi rendkívüli ülése után. A kabinet döntését a Magyar Nemzeti Bankkal (MNB) egyetértésben hozta meg. Orbán Viktor a csökkentést azzal indokolta, hogy az orosz válság miatti kedvezőtlen folyamatok ellenére az elmúlt 50 napban a kormány gazdaságpolitikai intézkedései nyomán kialakult helyzet lehetővé teszi ezeket az intézkedéseket. Surányi György, az MNB elnöke a következő hetekre a forint megerősödését, az infláció csökkenését jósolta. Megítélése szerint az infláció az év végén 13-14 százalék körül alakul. Járai Zsigmond pénzügyminiszter bejelentette: a kormány nem fog túlköltekezni, pótköltségvetés nélkül is van fedezet az év végéig tervezett kiadásokra. A gazdasági miniszter, Chikán Attila segítséget ígért az orosz válság miatt nehéz helyzetbe került cégeknek.

Oroszország: nem Csernomirgyinnek Oroszországban a rubel leértékelése miatt hivatalosan már nem lehet dollárt kapni, az emberek pedig nem bíznak az orosz valuta értékállóságában, ezért tartós fogyasztási cikkek mellett egy tonnányi aranyat vásárolt fel a lakosság. Jelcin elnök -akit többen is távozásra szólítottak fel - nem hajlandó lemondani, kijelentette azonban: nem indul újra a 2000-ben esedékes választáson, és azt is megerősítette: nem ír ki idő előtti parlamenti választásokat. A duma vezetése ezt követően kötelezte magát, hogy nem nyújt be bizalmatlansági indítványt a kormány ellen. A hétfői ülésen azonban a liberális Jabloko-tömörülés és az orosz alsóház legnagyobb frakciójával rendelkező kommunisták 94 igen ellenében 255 nemmel leszavazták Jelcin miniszterelnök-jelöltjét, az ügyvezető kormányfő Viktor Csernomirgyint. A kommunisták a felsőház elnökét látnák szívesen a kormányfői poszton.

Nyomozati jogkör az APEH-nek? A nyomozati jogkör január elseje utáni megszerzésére való felkészülést nevezte meg legfontosabb feladatként a hivatal apparátusának számára Simicska Lajos, az APEH elnöke azon a tájékoztatón, amelyet a hivatal vezetőinek tartott. Leszögezte: a hivatalban maradó és az újonnan kinevezett vezetők élvezik bizalmát. Az elnök utalt arra is, hogy 1999-től a hivatal fogja beszedni a társadalombiztosítási járulékokat is. A nyomozati jogkört az APEH már több mint öt éve meg kívánja kapni, de ezt alkotmányossági aggályokból eddig nem ítélték meg a hivatalnak.

Tel-Aviv: merénylet Huszonheten sérültek meg abban a merényletben, amelyet csütörtökön, a reggeli csúcsforgalom idején hajtottak végre Tel-Avivban, a központi zsinagóga épületétől nem messze. A városban és Jeruzsálemben megszigorították a biztonsági intézkedéseket. Izraeli szakértők szerint arab szélsőségesek állnak a merénylet hátterében, de senki sem vállalta magára a terrorcselekményt. Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök ismét felszólította Arafat palesztin vezetőt: lépjen fel hatékonyabban a terrorizmus ellen, különben nem számíthat haladásra a közel-keleti béketárgyalásokon. A Hamasz terrorszervezet alapítója, Jaszin sejk ezzel egy időben újabb izraeli célpontok elleni támadásokkal fenyegetőzött, megtorlandó az Egyesült Államok szudáni és afganisztáni célpontok elleni támadásait.

Telefontender: döntés A honvédelmi miniszter döntése értelmében a Siemens nyerte a katonai telefonbeszerzésre vonatkozó félmilliárd forint értékű tendert. A pályázat második helyezettje a Lucent Technologies lett; ha a Siemensszel nem sikerül megállapodni, a honvédség velük kezd tárgyalásokat. A tender az első része egy körülbelül ötmilliárd forint összértékű beruházásnak. A döntés előtt komoly vitákat kavart, hogy a pályázók kifogásolták: a kiírást a Siemens ajánlata alapján fogalmazták meg. Az Országgyűlés Honvédelmi Bizottsága pénteki ülésén megállapította: szabályos volt a tenderkiírás.

Kosovo: szerb előrenyomulás Szerb és albán források is megerősítették, hogy legkevesebb harminc albán halálos áldozata van a szerbek pénteki offenzívájának, amelynek során a támadók elfoglaltak több települést Drenica környékén, és ellenőrzésük alá vonták a térség útjait. A Kosovói Felszabadítási Hadsereg (UCK) kleckai bázisának elfoglalása után a szerbek azzal vádolták meg az albánokat, hogy százharminc szerb polgárt tartottak ott fogva, akik közül huszonkettőt júliusban kivégeztek, és a helyi mészégetőben próbálták eltüntetni a holttesteket. Az UCK egyik vezetője egy zágrábi rádióban cáfolta a vádakat.

Magyar Rádió: felfüggesztés és vizsgálat A Magyar Narancs értesülése szerint vizsgálat indul Cseh Éva, a Magyar Rádió (MR) Békés megyei tudósítója ellen, aki augusztus 23-án az MDF szabadkígyósi rendezvényéről a rádió Krónika című műsorát tudósítva jelentette, hogy az ott felszólaló Boross Péter azt mondta: reméli, hogy "a szellemi és a kulturális szférából hamarosan eltűnik a legnagyobb veszélyt okozó SZDSZ". Értesüléseink szerint a politikus nehezményezte, hogy a tudósításból kimaradt a "dominancia" kifejezés (ti., hogy ő, Boross az SZDSZ és holdudvara szellemi, valamint kulturális dominanciájára gondolt volna). Hajdú István, az MR elnöke a Narancsnak elmondta, hogy Cseh Éva hosszú évek óta jó munkát végez, ám ezúttal szakmai szempontból "nagy bakot lőtt" azzal, hogy nem rögzítette a politikus beszédét, csupán jegyzeteire támaszkodva fogalmazta tudósítását. Az elnök szerint "nem fegyelmi kategória" Cseh Éva felfüggesztése: az elnök vizsgálatot rendelt el, amelynek lefolytatása az - egyébként külföldön tartózkodó - adófőszerkesztőre, Martin-Kovács Miklósra vár. A vizsgálat célja, mondta az MR elnöke, hogy kiderüljön, miként kerülhetett egy ilyen - kellőképpen nem dokumentált - jelentés a műsorba, és hogyan lehetett belőle - minden ellenőrzés nélkül - hír. A vizsgálat, az elnök reményei szerint, valószínűleg retorzió nélkül ér véget: "ha egy gyárban véletlenül selejtet termelnek, akkor nem büntetni kell, hanem megnézni, hol hibáztak". Az elnök arra kérte a Békés megyei tudósítót, hogy a vizsgálat befejezéséig ne jelentkezzen a Krónikának. Hajdú a Narancsnak kijelentette: őt nem hívta fel sem Boross Péter, sem más politikus. Az elnök nem tudta megerősíteni értesülésünket, hogy Boross az MR alelnökét, Juhász Juditot (az Antall-Boross-kormány egykori szóvivőjét) hívta volna fel; Juhászt lapzártánkig nem tudtuk elérni. Cseh Éva nem kívánt nyilatkozni a Narancsnak.

Vádat emeltek az Egyesült Államokban a számos terrorcselekmény szervezésével gyanúsított, szaúd-arábiai származású Uszáma bin Ládin ellen. Az amerikai hatóságok szerint az ő nevéhez fűződik a kenyai és a tanzániai amerikai követségek elleni merénylet is. A vádemelés alapján az arab férfit bárhol elfoghatják, és Amerikába szállíthatják.

Lakott területre zuhant a kubai légitársaságnak egy 90 utast szállító Tu-154-es repülőgépe Ecuadorban. A szerencsétlenséget a gépen tartózkodók közül csupán huszonketten élték túl, a gép által lerombolt lakóházak alatt pedig négy halottat és huszonöt súlyos sérültet találtak.

Újabb roma menekülthullám indult Csehországból és Szlovákiából Nagy-Britanniába. Augusztusban 600-800 roma kért menedékjogot a szigetországban, arra hivatkozva, hogy hazájukban fajgyűlölő támadásoknak vannak kitéve. A brit hatóságok szerint az egy éve lezajlotthoz hasonló bevándorlási láz oka az is lehet, hogy a kormány a jövőben korlátozni kívánja a menekülteknek adott támogatásokat.

Nem alkalmaznak erőszakot, de eljárást indítanak a kambodzsai hatóságok az egyre tömegesebb méreteket öltő ellenzéki tüntetés miatt az ellenzék vezetője, Sam Rainsky ellen, aki a voksolás tisztaságának kivizsgálását követeli. A választások győztese, a korábban is kormányzó Kambodzsai Néppárt vezetője szerint a tüntetések hatalmas gazdasági károkat okoznak.

Kártérítést követelnek Ausztriától a náci időkben osztrák gyárakban kényszermunkát végző lengyel zsidók. Az osztrák kancellár fizetésre buzdította a cégeket, azt azonban hozzátette: 1937-től Ausztria nem volt szuverén állam.

Túllépte hatáskörét, és megsértette a diszkriminációmentes elbánáshoz való emberi jogot a Bács-Kiskun megyei rendőrfőkapitány, Gergényi Péter, amikor szigorította a külföldiek tartózkodására vonatkozó helyi szabályokat - állapította meg Gönczöl Katalin, az állampolgári jogok országgyűlési biztosa. Az ombudsman felkérte az országos rendőrfőkapitányt: vonja vissza beosztottja intézkedését.

Műszaki hiba és emberi mulasztás valószínűleg együttesen okozta a Zebegény és Nagymaros közötti vonatbalesetet, amelynek hat súlyos és tizenegy könnyebb sérültje van. Egy személyvonat 70 kilométeres sebességgel rohant a veszteglő Csárdás InterCitybe. A vonat megállítására képtelen mozdonyvezető életveszélyes sérüléseket szenvedett.

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.