Közel-Kelet: újraindított békefolyamat Sikerrel jártak Ehud Barak kormányalakításai tárgyalásai - jelentette be az új izraeli kormányfő; a baloldali Merec párt is elfogadta a győztes Munkapárt koalíciós ajánlatát, és belép a kormányba, annak ellenére, hogy a kabinetnek tagja lesz az ultraortodox párt, a Sasz is. Barak telefonon beszélt Arafat palesztin vezetővel, és találkozóban állapodtak meg. Barak szóvivője útján hangoztatta: a kölcsönös bizalom helyreállítására és megerősítésére törekszik a palesztinokkal, és velük, valamint a szíriaiakkal, libanoniakkal "szimultán" kíván tárgyalni a megbékélésről. Barak Clinton amerikai elnöknek arra a kijelentésére, hogy szeretné, ha a palesztin menekültek ott élnének, ahol szeretnének élni, úgy reagált: ő nem lesz Washington "játékszere".
AB-határozat a médiáról A rádiózásról és a televíziózásról, valamint a távirati iroda működéséről szóló 1996. évi törvények alapvetően megfelelnek az alkotmány követelményeinek - olvasható az Alkotmánybíróság legújabb határozatában. A testület szerint a közalapítványok elnökségébe a korábbi országgyűlési ciklus idején megválasztott elnökségi tagok sem az ellenzéki, sem a kormánypárti oldalon nem vehetők figyelembe, ha olyan képviselőcsoport jelölte őket, amely azóta megszűnt, vagy ha a jelölő párt be sem került a parlamentbe. A legalább nyolctagú kuratóriumi elnökséget lehetőleg egyszerre kell megválasztani, kivételesen előfordulhat azonban, hogy erre nincs mód; ebben az esetben jogszerű az elnökség egy részének megválasztása. Orbán Viktor miniszterelnök szerint a döntés után revízió alá kell venni az Alkotmánybíróság határozatával ellentétes korábbi bírósági ítéleteket. (Lásd még: 38-39. oldal.)
Bős-Nagymaros: nyilvános a jelentés Feloldotta a titkosítás alól az Állami Számvevőszék elnöke a Bős-Nagymaros vízlépcsőrendszerrel kapcsolatos vizsgálatról 1992-ben készült, titkosított anyagot. A jelentés az 1985-1989 közötti időszakban foglalkozik a beruházással, és megállapítja: a döntésekre a politikai szempontok és elkötelezettségek gyakoroltak meghatározó befolyást, az Országgyűlés gyakran a döntésekből és a tájékoztatásból is kimaradt. A felelősök nevesíthetők is, köztük van Németh Miklós, Kapolyi László, Lázár György, Medgyessy Péter mellett Kádár János, Grósz Károly és Losonczi Pál is.
Hamis NBH-s dokumentumok Mint kiderült, hamisak azok a dokumentumok, amelyeket több lap szerkesztőségébe juttattak el ismeretlenek: a Nemzetbiztonsági Hivatal (NBH) fejlécével és bélyegzőjével ellátott iratok egyike azon újságírók nevét tartalmazza, akik a "titkosszolgálatok látókörébe kerültek, mert kritikus hangot ütöttek meg a kormánnyal szemben"; a másik arról szól, hogy ellenzéki és kormánypárti politikusok hogyan támadnák a Magyar Fejlesztési Bank, illetve a Postabank feltőkésítését. A dokumentumok aljára az NBH egyik, már kihallgatott igazgatójának aláírását másolták; állítása szerint semmi köze a papírokhoz. Titkosszolgálati vizsgálat indult az ügyben. Az NBH azt szeretné kideríteni, hogy ki juttatott ki a hivatalból hamisításra alkalmas iratot.
Visszavont családpolitikai koncepció Nem szól majd többek közt a házasságon kívüli egynemű kapcsolatokról a Családügyi Minisztérium nemzeti családpolitikai koncepciója - jelentette be Harrach Péter szociális és családügyi miniszter, miután élénk tiltakozást váltott ki, hogy a tervezet többek közt leszögezte: a házasságkötés a társadalom egészét érintő közügy, ezért például orvosi, genetikai vizsgálatok sorát is el kellene végezni, hogy fertőző betegségektől mentes párok kössenek házasságot. A visszavont koncepció szerint a "legjelentősebb veszélyforrás" az egyneműek kapcsolata. A felvilágosító és meggyőző munkában különböző egyházaknak és állami intézményeknek kellene részt vállalni, és ezek a szervezetek a gyermeknevelés problémáit is segítenék megoldani keresztyén szellemben - áll a tervezetben. (Lásd még: 39. oldal.)
Postabank-iratok a szeméttelepen Több ismert közéleti személyiség számlájáról is közölnek információkat azok a Postabankból származó dokumentumok, amelyeket a fóti szeméttelep mellett találtak; a több ezer oldalnyi dokumentumra ismeretlen telefonáló hívta fel több szerkesztőség figyelmét. A papírok között nem találták meg az úgynevezett "VIP-listát". APostabank illetékesei ismeretlen tettes ellen feljelentést tettek banktitoksértés alapos gyanúja miatt. A VIP-listák kapcsán egyébként a Fidesz-frakció minden tagja nyilatkozott arról, hogy felhatalmazzák a Postabankot: a pénzintézet hozza nyilvánosságra, ha valamelyiküknek kedvezményes hitel-, lízing- vagy betétszerződése van a bankkal. (Lásd még: 39. oldal.)
Büntetőeljárásokat vár az SZDSZ Az SZDSZ segíteni szeretne a miniszterelnöknek a közélet megtisztításában, ezért elküldik az ügyészségnek, a rendőrségnek, az APEH-nek, a társadalombiztosításnak és az Állami Számvevőszéknek a Fidesz-közeli cégekről a párt birtokában lévő dokumentumokat - jelentette be Eörsi Mátyás szabaddemokrata képviselő. Az SZDSZ tételesen, a Btk. paragrafusaira való hivatkozással küldi meg a dokumetumokat: szerintük megvalósult a sikkasztás, a hitelezési csalás, a közokirat-hamisítás, a magánokirat-hamisítás, a gazdasági adatszolgáltatás elmulasztása, a különösen nagy kárt okozó adó- és tb-csalás, a hivatali visszaélés, a hitelsértés, a csődbűntett és a bűnszövetségben vagy bűnszövetkezetben történő bűncselekmények elkövetése.
Morze
Július 9-én 18 órakor a békásmegyeri Újmegyer téri Megbékélés Házában vehetnek búcsút ismerősök és ismeretlenek Bognár Szabolcstól. A Fővárosi Szociális Központ és Intézményeinek volt igazgatóhelyettesétől, a hajléktalanok és állami gondozottak segítőjétől Iványi Gábor köszön el.
Oroszország cáfolta, hogy múlt heti hadgyakorlata során stratégiai bombázói megsértették volna más országok légterét. Meg nem nevezett amerikai tisztségviselők ugyanakkor kiszivárogtatták: orosz bombázók két alkalommal is "csapásmérésre alkalmas távolságra" közelítették meg az Egyesült Államokat, egy másik esetben pedig Norvégia partjai fölött haladtak el.
Nem támogatta a kabinet a Pénzügyminisztérium adóreform-tervezetét. Járai Zsigmond pénzügyminiszter szerint nem szabad új adónemeket bevezetni, és nincs lehetőség a kedvezmények radikális csökkentésére sem.
Véglegessé vált a román oktatási törvény: a képviselőház és aszenátus együttes ülésén úgy döntött, hogy nem határozza meg közelebbről a "multikulturális egyetem" fogalmát. A törvény elfogadott szövege szerint a felsőoktatásban a kisebbségek nyelvén alapfoktól kezdve egészen az egyetemi karok szintjéig működhetnek önálló oktatási rendszerek, a karokat pedig multikulturális egyetemeken belül hozzák létre.
Folytatódott a kisebbségi nyelvtörvény vitája a szlovák parlamentben. Az ellenzék azzal vádolja a kormányt, hogy nyelvtörvénytervezetével "elárulja a szlovák érdekeket". A vita hevességére jellemző, hogy Ján Cuper, a Vladimír Meciar vezette HZDS vezérszónoka "Budapest helytartójának, az irredentizmus és a sovinizmus főhercegének" nevezte Csáky Pál képviselőt.