Pride-szervezők: "Ez nem gyermekvédelem, ez fasizmus"

  • narancs.hu
  • 2025. március 17.

Belpol

"Szintet lép a fasizálódás, ha a végén már csak az vonulhat fel az utcán, aki a hatalmon lévőket élteti" – írta a Budapest Pride a közleményében. 

Közleményben reagáltak a Budapest Pride szervezői arra, hogy egy fideszes és KDNP-s képviselők által hétfő reggel  benyújtott törvényjavaslat azzal lehetetleníteni el a Pride felvonulás megtartását, hogy betiltja az olyan gyűlés megtartását, amely a gyermekek védelméről szóló törvényben meghatározott tilalmat sért – ez a tilalom vonatkozik a homoszexualitást népszerűsítésére és megjelenítésére. A javaslatban szerepel az is, hogy a szervezők és a résztvevők ilyen esetben szabálysértést követnek el, ezért mebírságolhatók, és beazonosításukhoz az arcfelismerő rendszert is igénybe lehet venni. A javaslatot kivételes eljárásban tárgyalja a parlament, és már kedden szavazni fognak róla

A Budapest Pride közleményében azt írja:

"Ez nem gyermekvédelem, ez fasizmus." 

Leszögezik, hogy a Pride nem csak egy tüntetés, hanem egy mozgalom, most pedig "a kormány egy kisebbséget célkeresztbe téve próbálja korlátozni a kritikus hangú békés tüntetéseket. Ezért mozgalomként harcolni fogunk azért, hogy minden magyar szabadon tüntethessen!"

Azt is írják, hogy ha gumiszabályokkal próbálják meg korlátozni az állampolgárok békés tüntetéshez való jogát, abból az lesz, hogy bármilyen tüntetést bármilyen mondvacsinált okkal be lehet majd tiltani.

"Szintet lép a fasizálódás, ha a végén már csak az vonulhat fel az utcán, aki a hatalmon lévőket élteti"

– fogalmaznak a közleményben, azt ígérve, hogy nem hagyják, hogy a jövő generációja egy ilyen országban nőjön fel. "Itthon vagyunk, itthon is leszünk, és azért dolgozunk, hogy Magyarország egy szabadabb ország legyen!"

A közleményben kitérnek arra is, hogy az LMBTQ-közösség évek óta céltáblája a kormánypártok támadásainak, és ha az LMBTQ-közösség jogaiért folytatott tüntetéseket megpróbálják betiltani, semmi garancia nincs arra, hogy a kormánypártok által ellenségnek, poloskának nevezett csoportok békés tüntetéseit nem tiltják be, hamis gyermekvédelemre hivatkozva.

"Az LMBTQ-közösség tagjaiként már gyerekkorunktól kezdve az életünk része, hogy meg kell védenünk magukat, hogy küzdeniük kell az elfogadásért és az egyenlő jogokért. Bár a hatalmon lévők megpróbálnak elemberteleníteni minket, mi, LMBTQ-személyek mind emberek vagyunk, akik szabadon és biztonságban, jogegyenlőségben akarunk élni. Ennek a küzdelemnek az egyik leglátványosabb része a pride felvonulás, de ugyanekkora súlya van annak az ellenállásnak, amit nap mint nap végzünk azért, hogy szabadon, önazonosan élhessünk és boldogok lehessünk a saját hazánkban" – írják a közleményben, hozzátéve, hogy

"egy demokratikus vezetőnek eszébe sem jutna korlátozni a vele egyet nem értők alapjogait",

a választott képviselőknek pedig nem az önös érdekeiért, hanem minden állampolgárért kell dolgozniuk.

Végül a közleményt azzal zárják, hogy azt kérik számon a kormányon, hogy hogyan fogják garantálni, hogy minden magyar állampolgár, köztük az LMBTQ-személyek is szabadon élhessenek és szabadon tüntethessenek? "Ha ezt nem képesek biztosítani, az a saját alkalmatlanságuk beismerése" – fogalmaznak. 

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

És meghalni a gyönyörtől

„A fájdalom politikai kérdés, a gyönyör politikai kérdés” – okítja a haldokló Mollyt (Michelle Williams) egy gyönyörű leszbikus (Esco Jouléy), aki egy személyben radikálisan szabad szexuális felfedező és empatikus szociális munkás is.

Végtére is a gyerek az első

Lehet-e hazugságra építeni értelmes életet, főleg másokét, a családtagjainkét, a gyerekünkét? Persze kizárólag az ő érdekükben! Van-e olyan érdek, ami fontosabb, mint az igazság?

Kísérleti fizika

Öveges József fizikus, piarista szerzetes, tanár, mondhatni mé­dia­­sztár volt a hatvanas–hetvenes években. Közvetlen stílusban, élvezetesen előadott ismeretterjesztő előadásai és a közben bemutatott kísérletek tették ismertté.

Micimackóék felnőttek

Ládaasztal a fő díszletelem a Három Holló pincehelyiségének apró színpadán, olyan, amilyenek mellett a fesztiválokon szoktunk iszogatni. Körülötte jégkockához hasonló, hol egységes kékben, hol különböző színekben pompázó ülések. Gyerekként nem egészen így képzeltük a Százholdas Pagonyt.

A ház torka

Egy Pireneusok mélyén megbújó faluban, a Clavell házban a család egyik nőtagja éppen haldoklik. Hörgő, bűzölgő, démonisztikus tusa ez, pokoli gyötrelem. Nem véletlenül gondolunk a pokolra és érezzük meg egy földöntúli lény jelenlétét.

Mi a művészet?

Hazánk kulturális miniszterének, Hankó Balázsnak – aki a 2023-as és a 2024-es szja-bevallásának „munkáltató” rovatába is „Kultúrális és Innovációs Minisztériumot” írt – érezhető, napi gondjai vannak a nyelvhasználattal.

A javaik és az életük

Válaszolnak… Az a legjobb ebben a szánalmas bolhacirkuszban, hogy válaszolnak, és megmagyarázzák. Hogy az nem is úgy van, mert nem is az övéké, csak épp náluk van, valahogy. Bérelték, lízingelték, amikor egy percre nem figyeltek oda, a nyakukba akasztotta valaki vagy valami. Néztem a tájat, és rám esett, a Jane Birkin meg a táskája, szerencsére nem az egész Gainsbourg család, gyerekkel, kutyával, szivarral.

Honfiak  

–Librettó–

(A helyszín az első négy felvonásban mindvégig a miniszterelnök dolgozószobája.)

Nemcsak a hősök arcai

82 éve, 1943. április 19-én kezdődött, és szűk egy hónapig tartott a varsói gettófelkelés. Miközben a nácik leszámoltak az alig felfegyverzett lázadókkal, porig rombolták a zsidók számára kijelölt városrészt, a túlélőket pedig haláltáborokba küldték, Varsó többi része a megszállás hétköznapjait élte. Hogyan emlékezik ma Lengyelország a világháború alatti zsidó ellenállás legjelentősebb mozzanatára?

„A legkevésbé sem keresztényi”

A nyugati populista mozgalmak és pártok a kereszténység kifacsart értelmezését használják fegyverként a hatalomért folytatott harcban, miközben a hagyományos kereszténydemokrácia identitásválságba került. A Princeton University professzora arra is figyelmeztet: legalább mi ne beszél­jünk szélsőjobboldali „hullámról”.

Mindenki hibázhat

Nem állítható, hogy a KSH direkt hamisítana adatot a szegénységi mutatók kiszámításánál. Mégis, valahogy mindig a „kellő” irányba mutatnak a számok.