Több mint 15,7 milliárd eurónyi, vagyis csaknem 6400 milliárd forint felzárkóztatási forrás felfüggesztését javasolhatja az Európai Bizottság a Magyarország elleni folyó jogállamisági eljárásban, írja a hvg.hu a Reuters cikkére hivatkozva.
A lap két uniós tisztviselőre hivatkozva azt írja, hogy akár a 70 százalékot is elérheti a felfüggesztett források aránya a 2021-2027-es időszakra járó 22,5 milliárd eurónyi felzárkóztatási forrásból. De a források egyike sem pontosította az összeget.
Ursula von der Leyen, a Bizottság elnöke szerdán tartotta éves beszédét az Európai Parlament előtt, ahol kiemelte, hogy befagyasztaná a demokráciát károsító tagországok támogatását.
Harcolnunk kell a demokráciáinkért... Szeretnék a korrupcióra összpontosítani.
- mondta anélkül, hogy konkrétan megnevezte volna Magyarországot.
A hírre a forint a szerda délutáni órákban gyengülni kezdett: egy eurót 405 forint körüli áron jegyeztek.
Ahogy arról néhány napja mi is beszámoltunk, egy Jávor Benedekhez eljutott dokumentum szerint az Európai Bizottság egyes uniós programok 70 százalékának felfüggesztését mérlegeli. A főváros brüsszeli képviselőjének vezetője a Facebook-oldalán közzétett egy dokumentumot, amelyben Johannes Hahn, az Európai Bizottság költségvetési biztosa tájékoztatja a biztosi kollégiumot a Magyarország ellen indított költségvetési feltételességi (jogállamisági) eljárás állásáról.
A dokumentum július 20-i keltezésű, és Hahn arra kér benne felhatalmazást, hogy levélben tájékoztathassa a magyar kormányt arról, milyen szankciókat készül javasolni a Bizottság a magyarországi jogállamisági és korrupciós problémák miatt.
Jávor Benedek akkor azt írta, hogy az érintett programok teljes keretösszege 5000 milliárd forint, a 70 százalékos visszatartás tehát 3500 milliárd mínuszt jelentene.
Az pedig a múlt hétfői Magyar Közlönyből derült ki, hogy független hatóságot hoz létre a kormány a korrupcióellenes harc jegyében. Ahogy megírtuk: nem titkolja a kormány, hogy mindezt a Magyarország ellen az Európai Bizottság által az uniós források kezelésével kapcsolatos problémákra irányuló, úgynevezett jogállamisági eljárás lezárása miatt teszik.