Simicska és Liszkay: egy barátság vége

  • narancs.hu
  • 2015. február 6.

Belpol

Simicska nem csak Orbánnal szakított ma. Ismerje meg egy másik nagy barátság kezdetét! Három pontban elmondjuk a lényeget.

Simicska Lajos és Liszkay Gábor hosszú ideje barátok. (Vagy legalábbis azok voltak.) A legfontosabb fordulópontokat összeszedtük.

Kezdetek, biznisz

A Magyar Nemzet történetét feldolgozó tavalyi cikkünkben írtuk: „Liszkay Gábor később a lap újkori történetének (mármint a Magyar Nemzetének – a szerk.) legfontosabb szereplője lett. A rendszerváltás előtt is aktívan politizált: a men­tőszolgálat jogászi pozíciójából például azért rúgták ki, mert alapí­tója volt az MDF egyik első szervezetének. (...) Liszkay a tárgyalóasztalnál találkozott először az 1994 elején privatizált Mahir Magyar Hirdető Rt.-t vezető Simicska Lajossal és jobbkezével, Győri Tiborral. Simicska és Liszkay kapcsolata hamar üzleti barátsággá érett, közös ismerőseik szerint már a 90-es évek közepétől szívesen jártak el közösen italozni és politizálni. Az azóta eltelt bő két évtized alatt nem volt látható jele annak, hogy kapcsolatuk megromlott volna. Liszkay a kiadónál töltött évek során tanulta meg, hogyan kell több egymással párhuzamos médiumot igazgatni, és ennek a tudásnak később a komplett Nemzet-csoport irányítójaként komoly hasznát vette.”

Üzleti kapcsolatuk pedig így folytatódott:

„1997-ben a Simicska Lajos tulajdonában lévő Mahir Lapkiadó Kft. megalapította a Napi Magyarország (NM) című napilapot, amely a még az Antall-kormány segítségével alapított Új Magyarország (ÚM) szerkesztőségének romjain jött létre. 1997 végére az „Újmao” bő 130 millió forintos adósságot hagyva maga mögött tönkrement, viszont volt szerkesztősége és húsz-huszonötezres törzsközönsége is. Simicskáék, akik az 1994-es választási vereség okát abban látták, hogy a sajtó nagyobbik fele a Fidesz vesztét akarta, felismerték a lehetőséget, és átmentették a megalakuló Napihoz mindazt, ami az ÚM-ből megmaradt. Az ügylet jogi részleteit Liszkay Gábor, a Hírlapkiadó korábbi vezetője dolgozta ki, aki a Horn-éra alatt került előbb üzleti, majd baráti kapcsolatba Simicskával. Az ügy­vezetői posztot a lapkiadó igazgatóságának elnöke és a Mahir Rt. igazgatója – Simicska örök fegyverhordozója –, Győri Tibor vette át.”

Háború, kiállás

Tavaly kezdődött a Simicska–Orbán-háború. Amikor Sárváron Simicska a nyilvánosság elé lépett, többek közt Csermely Péterrel és Liszkay Gáborral együtt tette. Ezt akkor az utóbbiak részéről mindenki úgy értette: Simicska emberei kiállnak Lajos mellett. Erődemonstráció volt ez a javából. Íme:

Simicska baloldalán Liszkay

Simicska bal oldalán Liszkay

Fotó: Németh Dániel

 

A vég

És a mai közlemény újra, amelyben Liszkay faképnél hagyja Simicskát:

„A mai nappal a Magyar Nemzet, az MNO, a Hír Televízió és a Lánchíd Rádió alábbi vezetői lelkiismereti okokból benyújtották a fel-, illetve lemondásukat:

Liszkay Gábor, a Magyar Nemzet főszerkesztője, a Hír Televízió elnöke,

Gajdics Ottó, a Lánchíd Rádió főszerkesztője,

Élő Gábor, az MNO főszerkesztője,

Szikszai Péter, a Hír Televízió vezérigazgató-helyettese,

Csermely Péter, a Magyar Nemzet főszerkesztő-helyettese,

Szerető Szabolcs, a Magyar Nemzet főszerkesztő-helyettese.”

Simicska megy a Magyar Nemzethez, és azt mondja az Indexnek: „Kirúgok minden orbánistát, aztán kinevezem a helyükre az én embereimet, akiket nem lehet megfélemlíteni meg lefizetni. Még egyszer mondom, mindenhol az én embereim fognak ülni.”

Simicska–Liszkay:

The end.

Figyelmébe ajánljuk

Balatonföldvári „idill”: íme az ország egyetlen strandkikötője

  • narancs.hu

Dagonya, vagy a legtisztább balatoni homok? Ökokatasztrófa, vagy gyönyörűség? Elkészült a vitorláskikötő Balatonföldvár Nyugati strandján; július, vagy ha úgy tetszik, a balatoni főszezon első hétvégéjén néztük meg, valóban ellentétes-e a „józan ésszel”, hogy strand és kikötő ugyanazon a területen létezzen.

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)