Sokkolót is használt a rendőrség a Margit híd blokádjának felszámolásakor

  • narancs.hu
  • 2022. július 18.

Belpol

A maradék tüntetőt levitték a rendőrök, közlésük szerint 5 embert állítottak elő. Megindult a villamos- és autóforgalom a hídon. Az Erzsébet hídhoz ért vonuló tüntetők a Kossuth térre mentek.

Mint ismert, hétfő reggelre tüntetést szerveztek a katázás szigorítása és a rezsicsökkentés kivezetése ellen. A reggel 7 órára, a Margit hídra meghirdetett demonstrációból, ahogy arra számítani lehetett, hídfoglalás lett

A tüntetők fél 10 és 10 óra között kettéváltak, voltak, akik a Margit hídon maradtak, míg a demonstrálók nagyobb része vonulásba kezdett. A vonulók a Nyugati tér felé indultak, majd az Oktogont érintve a Deák térre, majd az Astoriára mentek, onnan pedig az Erzsébet hidat vették célba. A Ferenciek terénél a tüntető tömeg végül úgy döntött, hogy nem mennek fel, és nem "foglalják el" az Erzsébet hidat, visszafordultak. Elindultak vissza a Margit hídhoz, végül fél 12 körül a Kossuth térre értek. 

Csakhogy mindeközben a Margit hídon maradt kisebb létszámú tüntetőket a rendőrök fél 11 után elkezdték leterelni a hídról. A rendőrség felvonult a hídra, és közölték a tüntetőkkel, hogy szabálysértést követnek el, hagyják el a hidat. A felszólítást ellenére voltak, akik nem akarták elhagyni a hidat, közülük a rendőrség közlése szerint 5 embert állítottak elő, mert többszöri felszólításra sem mentek fel a járdára.

Egy emberrel szemben „elektromos sokkoló eszközt” alkalmaztak a rendőrök

„a Rendőrségről szóló 1994. évi XXXIV. törvény és a rendőrség szolgálati szabályzatáról szóló 30/2011. (IX. 22.) BM rendelet alapján” – írta a BRFK sajtóosztálya a Telex megkeresésére azután, hogy a Margit hídon történt oszlatásnál felmerült a sokkoló használatának lehetősége.

A sokkoló használatát Jámbor András videójában 9:01 után lehet látni: 

A Kossuth téren egy három pontos, a miniszterelnöknek szánt petíciót is alá lehetett írni, amelyben a tüntetők azt követelik, hogy tervezzék újra a "rezsicsökkentés-csökkentést", tolják el a kata módosításának bevezetését januárra és tervezzék újra a kata módosítását.

A Képviselői Irodaházhoz tartó, a petíciót átadni akaró tüntetők útját 1 óra körül az Olimpia Parknál a rendőrök elállták, majd mindenkit igazoltattak. 

A petíciót végül Tordai Bence és Jámbor András ellenzéki képviselők vették át és vitték be a parlamentbe. 

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Nagyon balos polgármestert választhat New York, ez pedig az egész Demokrata Pártot átalakíthatja

Zohran Mamdani magát demokratikus szocialistának vallva verte meg simán a demokrata pártelit által támogatott ellenfelét az előválasztáson. Bár New York egész más, mint az Egyesült Államok többi része, az identitáskeresésben lévő demokratáknak minta is lehet a 33 éves muszlim politikus, akiben Donald Trump már most megtalálta az új főellenségét.

Gombaszezon

François Ozon új filmjében Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t. Kritika.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.