Egy elhibázott politika lenyomatának nevezte az Európai Parlament (EP) Magyarországgal szembeni szerdai határozatát Orbán Viktor miniszterelnök szokásos péntek reggeli rádióinterjújában. Azt is mondta, valójában egy Soros-jelentés elkészítéséről van szó.
Mint ismert, szerdán az EP 393 igen szavazattal (221 nem és 64 tartózkodás ellenében) fogadta el Magyarországról szóló állásfoglalását. Ebben a képviselők felhívják az EP állampolgársági, jogi, bel- és igazságügyi bizottságát, hogy készítsen egy részletes jelentést a magyarországi jogállamiság helyzetéről. A jelentés alapján az EP megindíthatja az uniós alapszerződés 7-es cikkelye szerinti eljárást, amely akár szankciókkal is végződhet Magyarországgal szemben. A 7-es cikkely szerinti eljárásra még sosem volt példa az unió történetében.
Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter tegnapi sajtótájékoztatóján azt nyilatkozta a határozatról: „baloldali politikai provokáció, nem több, nem kevesebb.”
A miniszterelnök és a főminiszter szavai annak fényében külön érdekesek, hogy a Fidesz európai pártcsaládja, az Európai Néppárt (EPP) 217 képviselőjéből 67 megszavazta a határozatot, és csupán 93-an álltak ki nemmel szavazva Orbán mellett; ez kevesebb, mint a frakció fele (40-en tartózkodtak, 17-en nem szavaztak).
Lázárt természetesen erről is megkérdezték, s azt felelte: sokféle ember van az Európai Néppártban, baloldaliak is. „Nincs olyan frakció az EP-ben, sem olyan bizottsági vezető, akit Soros György munkatársai ne kerestek volna, ne értek volna el az elmúlt időben.”
Manfred Weber, az EPP frakcióvezetője egyébként a szavazás után azt mondta: ha Magyarország nem reagál megfelelően a kritikákra, annak következményei lesznek. A magyar kormányfő ezt úgy kommentálta: „Kínában ilyet sosem mondanak, ez jól mutatja, hogy eltorzult az európai politika.”