Szakály Sándor lehet a Veritas főigazgatója

Belpol

Információink szerint Szakály Sándor hadtörténészt nézte ki a kormány a Veritas Történetkutató Intézet igazgatói posztjára. Az biztos, hogy Szakály indul a pályázaton.

Kormánykörökben Szakály Sándort látnák szívesen a Veritas Történetkutató Intézet főigazgatói székében – értesült egy neve elhallgatását kérő forrástól a magyarnarancs.hu. Szakály hétfő délután csak annyit közölt, ha kiírják a pályázatot, indulni fog a pozícióért, bővebb tájékoztatást későbbre ígért.

A Veritast egy október 25-i kormányrendelet hozta létre, feladataként a magyar közjogi hagyományok méltó bemutatását, az elmúlt másfél évszázad eseményeinek a nemzettudatot erősítő feldolgozását és a jól megalapozott nemzeti történelmi tudat kialakulásának támogatását jelölte meg. A 2014. január 2-án induló intézet a Miniszterelnökség irányítása alatt áll majd, a főigazgatói pályázatot Lázár János államtitkár november 30-ig bonyolítja le. A 2014-es költségvetésben a Miniszterelnökség fejezet alatt külön címet is kaphat a Veritas, gazdálkodásának pontos terveiről azonban nincsenek információink.

false

 

Fotó: MTI

A Veritas koncepcióját a múlt heti Narancsban Sághy Miklós bírálta (Szebb múltat!, Magyar Narancs, 2013. november 7.), mert szerinte az intézet a tudóstársadalom ügyeibe felülről beavatkozva hozhatja létre saját történelmi igazságát, és propagandacélokat is szolgálhat. „Amikor történelmet akartak írni szakmai és értelmiségi viták helyett, annak mindig rossz vége lett” – vélekedik Sághy. A Népszabadságnak Földes György, a Politikatörténeti Intézet főigazgatója a Veritas kapcsán úgy nyilatkozott, hogy a kormányoldalon „egyetlen nemzeti hagyománnyá akarják tenni a jobboldali hagyományt, s kiszorítani abból a baloldali és liberális örökséget. Mégpedig úgy, hogy 150 évvel kiterjesztik a múltban a mai jobboldali politika illetékességét”.

A Veritas az ötödik a jelenlegi kormány által létrehozott tudományos központok sorában, a Molnár Tamás Kutató Központ, a Nemzetstratégiai Kutatóintézet, a Nemzeti Örökség Intézete és a Rendszerváltás Történetét Kutató Intézet és Archívum után. Utóbbi élére Bíró Zoltánt, az MDF első elnökét állította a Miniszterelnökség, ahogyan azt a hvg.hu előzetesen valószínűsítette. Eszerint az MTA Történettudományi Intézetében a Horthy-korszak témacsoport vezetőjeként dolgozó Szakálynak is jó esélye van a frissen létrehozott poszt elnyerésére. Szakály fő kutatási területe egyébként Magyarország 1919 és 1945 közötti politika- és sporttörténete, illetve Magyarország második világháborús szereplése. Korábban a Hadtörténeti Intézetben és a Magyar Országos Levéltárban is dolgozott, 2001 és 2004 között a Duna Televízió alelnöke volt. Tavaly január óta az NKA Szépirodalom és Ismeretterjesztés Kollégiumának elnöke.

A Népszabadság információi szerint a Történettudományi Intézetben felháborodással fogadták a Veritas tervét, ugyanakkor Szakály mellett az intézet több munkatársát is keresték már azzal, vállaljon szerepet az új állami kutatóhely munkájában. Minderről szerettük volna megkérdezni Fodor Pált, a Történettudományi Intézet főigazgatóját is, de házon kívül tartózkodott.

Figyelmébe ajánljuk

Candide és az elveszett objektivitás

Politikai irányultságuktól függetlenül a legtöbb összeesküvés-elméletet hasonló intellektuális impulzusok mozgatják: valamilyen rejtett igazság felfedése (általában vélt vagy valós igazságtalanság eltörlése céljából), és a hatalom/elnyomás forrásának egy jól beazonosítható (és célba vehető) pontba tömörítése.

A bomlás virága

1990, Kijev, a Szovjetunió az utolsókat rúgja, egyesek már tudni vélik, mások elképzelni se, de a „kommunizmus” szót már senki ki nem ejti a száján – talán a hősnő kitüntetésekkel dekorált nagypapája szóba hozná („Elvtársak! Kedves barátaim!”), de senki nem figyel köszöntőjére.

Mi történik a föld alatt?

A Nemzeti Nagykönyvtár könyvkiadói részlegén szolgálatot teljesítő Becsey Gergely egy emberi füldarabot talált az egyik könyvszállító kocsi platóján, majd a szintén könyvtáros barátjával, Zoltánnal nyomozni kezdenek.

Közlemény

  • Narancs

Kedves Olvasóink,

lapunk idei utolsó száma a jövő héten jelenik meg, és csütörtök helyett már szerdán megvásárolható lesz a megszokott árushelyeken. 

Megint lebukott egy pap

Történetesen megint egy úgynevezett NER-pap (ez valami olyasmi kifejezés, mint a komcsi alatt a békepap volt, tulajdonképpen most is nyugodtan hívhatnánk őket békepapoknak, ugyan, mi változott).

99 éven át

Zielinski Szilárdot (1860–1924) a hazai vasbeton-építészet atyjaként őrzi az emlékezet, ám mielőtt ebbéli tevékenysége kibontakozhatott volna, nagyívű közlekedési koncepciót dolgozott ki.

Félúton

Érdekes interjút adott hétfő este az ATV Egyenes beszéd című műsorának Lázár János közlekedési és építésügyi miniszter.

Lukács György második halála

  • Kardos András

Fiatalkorában Georg Simmel, Emil Lask, Ernst Bloch, Max Weber és még sok más nagy filozófus mondotta, írta, gondolta, hogy Lukács György filozófiai zseni. Lukács hosszú életében bármely fordulata, üldözése, emigrációja határozta meg éppen a filozófus helyzetét, egy dolog biztos volt: marxizmus előtti fiatalkorában, éppen úgy, mint marxista fordulata után, a legnagyobb filozófusok közé tartozott.

Prés alatt

  • Fleck Zoltán

Az év elején kezdte meg működését az új összetételű Országos Bírói Tanács (OBT), amely a 2018 és 2024 közötti, Magyarországon szokatlanul karakán és a függetlenségért harcokat vállaló testületet váltotta fel.

Az embert látni

Kultúrát közvetíteni – ez volt a népművelő feladata. Miközben a kultúraközvetítés kifejezés és a népművelő szó egyaránt kérdéseket vet fel, egy olyan szakma tűnt el, illetve alakult át, amelynek hetvenes évekbeli virágkora máig hatással van az életünkre.

Tesztidőszak

Újabb hecckampányában a Mi Hazánk a kormányoldaltól már ismerős stílusban mossa össze a homoszexualitást a pedofíliával, az utóbbival vádolva az LMBTQ-közösség ismert szereplőit. Az ügyek kirobbantói furcsa módon a kormánymédiából ugrottak ki a leleplezések hitelesebbé tétele érdekében.