Szakszervezetek tiltakoznak a tanítóképzés egyházi kézbe kerülése ellen

  • MTI/narancs.hu
  • 2020. december 1.

Belpol

Sajtóhírek szerint a kormány több intézményt is egyházak kezébe adna.

A Felsőoktatási Dolgozók Szakszervezete (FDSZ) és a Pedagógusok Szakszervezete (PSZ) közös állásfoglalásban tiltakozott kedden az ellen, hogy a tanító- és óvodapedagógus-képzés fenntartóváltásait "kizárólag politikai, hatalmi szempontok vezéreljék".

Az MTI-hez eljuttatott közleményükben a két szakszervezet kéri a kormányt a sajtóban nyilvánosságra került tervezet átgondolására, a világnézetileg semleges oktatás arányos megteremtésére, a szakmai szervezetek véleményének meghallgatására.

Korábban a HVG ugyanis arról írt, hogy információi szerint kifejezett kormányzati szándék van arra, hogy a pedagógusképzésben az egyházak sokkal fontosabb szerepet játsszanak, mint eddig. A lap szerint nemcsak az egri Eszterházy Károly Egyetem kerülne egyházi kézbe (itt ugyanis a kormány kezdeményezte Ternyák Csaba egri érseknél, hogy egyházmegyéje vegye át az intézmény fenntartását), de más egyetemekkel is ez lehet a helyzet: a Nyíregyházi Egyetem esetében kézenfekvő lenne az önállóság megőrzésére, ha evangélikus egyházi kézbe kerülne, a hírek szerint pedig tárgyalások folynak arról is, hogy a kaposvári tanítóképzés a református egyházhoz kerüljön.

A HVG szerint ez a fenntartóváltás biztosíthatná kormányváltás esetén, hogy – a vagyonkezelő alapítványok létrehozásának mintájára – az intézmények olyan fenntartókhoz kerüljenek, amelyekre nem érvényesek az általános szabályok.

A szakszervezetek úgy fogalmaztak: nem az egyházi intézményfenntartás támadása, végképp nem egyházellenesség motiválja őket, hanem a világnézetileg semleges oktatás iránti aggodalom.

Kifejtették: az egyházi iskolák szakember-utánpótlásának bázisát jelentő egyházi óvodapedagógus- és tanítóképzésnek fontos helye van a magyar felsőoktatás palettáján, de az állami képzés arányát nem messze meghaladó mértékben.

Jelenleg ugyanis a váci Apor Vilmos Katolikus Főiskolán, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem esztergomi részlegén vagy a Károli Gáspár Református Egyetem nagykőrösi pedagógusképzésén szintén egyházi fenntartású képzés folyik, a Károli pedig idén átvette a kecskeméti, a szegedi püspökséghez tartozó Gál Ferenc Egyetem pedig pár évvel ezelőtt a nagy hagyományú szarvasi pedagógusképzést is, de ha az egri, kaposvári és nyíregyházi képzés is egyházi kézbe kerülne, akkor a tanítónak idén felvettek valamivel több mint fele már egyházi intézmény diákja lenne, vagyis

felekezetileg elkötelezett egyetemek nevelnék ki az állami oktatásba pályázó tanítókat is.

A szakszervezetek visszautasítják, hogy a vidéki egyetemek stabilitását, működőképességét veszélyeztesse a karok, intézetek további nagy számú, tisztán politikai és hatalmi megfontolásból történő kiszervezése, álláspontjuk szerint ehelyett törekedni kellene a magyar pedagógusképzés egységes rendszerének további megőrzésére, biztosítani kellene a választás lehetőségét az egyházi és az állami felsőoktatás között, a hozzáférés érdekében arányos földrajzi lefedettség megtartásával, és szektorsemleges, egyenlő esélyeket biztosító finanszírozással.

A szakszervezetek szerint a pedagógusképzés gerincét továbbra is az állami felsőoktatási intézményeknek kell jelenteniük, ezt a felelősséget az állam nem háríthatja át az egyházakra. Az FDSZ és a PSZ továbbra is kiáll amellett, hogy nem politikai alapon szervezett csúcsminisztériumi irányításra van szükség kapkodva meghozott döntésekkel, hanem a szakmai építkezésnek, fejlesztéseknek hátteret adó szakminisztériumi irányításra.

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?