Százalékok, ázalékok és a kilencvenes évek szellemei – Együtt–PM-muri belülről

  • Bárdos Deák Ágnes
  • 2014. május 26.

Belpol

Izgatott várakozás. Az Együtt–PM a végsőkig kampányol a Facebookon: „Az utolsó óra. Lökjünk még egyet a részvételen! 7-ig szavazz a 7-es számú listára, az Együtt–Párbeszéd Magyarországért szövetségre!”

7 órára a sajtó elfoglalja helyét a Rácskertben. A név nem elírás: bár az eredettörténet a nemrég bezárt Pepita Ofélia kávéházig nyúlik vissza, ám a családfa másik ágán a tabáni Ráckert is fellelhető…

Lassan feltünedeznek a Tilos az Á egyik alapítójának, a Rácskertben is üzlettárs Foitl Andrásnak a haverjai, s jönnek a támogatók is, majd az Együtt–PM aktivistái és a környéket nyár elejére belakó külföldiek. Egy lengyel férfi polak-wenger, dva bratankit kiált: negyven éve járt utoljára Magyarországon, mielőtt disszidált Nyugat-Németországba.

false

 

Fotó: L. Kovács

A HírTv nagyon ott van, full extrás kitelepülés saját plazmatévés monitorral, az összes médiamunkás közt az ő tudósítójuk a leginkább tudósítószerű: öltöny, ing, nyakkendő. Itt az m1, a Kossuth rádió, az RTL etc. Követeljük a tájékoztatás szabadságát! – írta a zászlajára az Együtt–PM választási párthoz vezető utat egyengetve a Milla. Nos, íme. Juhász Péter alelnök ma bulizni jött, nem nyilatkozik, bár többen megrohamozzák a kérdéssel, hogy mit saccol. Szelényi Zsuzsára is rácuppannak, sorban állnak előtte, Lánchíd rádió, Origo etc. Csalódottságról korai lenne szólni – mondja –, míg nem tudjuk az összesítéseket, de egy biztos: a részvételi arány elég rossz. Ezt akarta Orbán, ez volt a célja.

false

 

Fotó: L. Kovács

Megérkezik Kerényi György is, a Rádió C és a Tilos Rádió egyik alapítója, jelenleg a vs.hu főszerkesztője. Kísért a múlt – itt kísértünk. Jönnek arcok a Szabadság téri tüntetésekről is, velük Juhász tegnapi beszédét idézzük az Együtt–PM összefogás pártjainak MTA előtti demonstrációjáról, s jő, úgy tűnik, maga Bajnai is – legalábbis a kapu irányába szegeződő kamerák ezt ígérik.

A színpadon Lamm Dávid és Magyar Bori koncertjével vezetik fel a sajtótájékoztatót. Bajnai megköszöni a voksokat, a munkatársak és a kampány önkénteseinek kitartását – sajnálja az alacsony a részvételt. Kiderül, hogy a hollandok tetemes bírsággal sújtják a szavazásról távol maradókat. Érkeznek a hírek a budapesti  körzetekből – nem is olyan rossz az állás, többen úgy tippelik, az Együtt–PM tíz százaléka mindenhol meglesz, legalább a fővárosban.

false

 

Fotó: L. Ko

Szkárosi Endre költő és slammer is felbukkan, önkéntesként dolgozott a XIII. kerület utcáin, szórólapokkal és beszélgetésekkel állítva meg a járókelőket – akárcsak Krasztev Péter, a Szolidaritás színeiben negyedik helyen álló képviselőjelölt, aki elmeséli, hogyan került az előző napi flash mob kelléke, a hatalmas uniós zászló a Parlament épületébe. Aktivisták vitték be, egyébként meg elfért egy táskában, jól össze lehetett hajtogatni.

20.30-kor még mindig csak Budapestről érkeznek összesítések. Kónya a „szolisok” karéjában várja az eredményeket és a sajtótájékoztatót megelőző elnökségi ülést.

Karácsony Gergellyel és Jávor Benedekkel együtt jár (mint Zoro Huruval) a hír, miszerint az LMP még nincs sehol, azaz a kritikus öt százalék alatt van, az Együtt–PM viszont már a hat százalékot is túllépte. Este 9-kor Orbán ismét üzen Brüsszelnek, tiszteletet követelve pártjának. Magyarország már nem játszik, csak a Fidesz – csak a KDNP meg ne tudja.

Gulyás József is előkerül, s időszerűnek látja az elnökség azonnali összehívását az eredmények fényében: az Együtt–PM egy főt delegálhat az Európai Unió parlamentjébe – bár az utolsó szót még nem mondták ki, hisz’ az unió két országában még nem zárták le az urnákat.

Jávor Benedeket elkapják a hírtévések, ő lesz az összefogás delegáltja. Az LMP még mindig nem érte el a kritikus öt százalékot.

Vigyázz, mögötted!

Vigyázz, mögötted!

Fotó: L. Ko

Orbán teljesítménye senkit nem ért váratlanul – Simándi Szelim (Együtt–PM) legalábbis ezt hangoztatja. Sokkal inkább az MSZP szereplése okoz meglepetést. 97 százalékos feldolgozottságnál üdvrivalgás kíséri az Együtt–PM pillanatnyi 7 százalékos előretörését – ami azért valamelyest visszaesik. Az LMP viszont még mindig 5 százalék alatt van. Ez is tetszik a többségnek: Schiffert nem csípik túlzottan a rácskertiek.

21.55. Az LMP-t szóvivőjük várakozása ellenére sem nyomta fel Budapest, úgyhogy fokozódó izgalommal várják az uniós urnák lezárulását – derül ki a stúdiós körkapcsolásokból.

Jávor Benedek az Európai Parlament zöld frakciójába fog ülni – ahogy az LMP-s küldött is, aki az uniós urnák lezárása után mégis bekerült! Ha odamegyek, akkor sem hallok ennyit róluk, mint itt. Az önkormányzati választások előjátékaként is értelmezett uniós választások eredményei némiképp átrendezték a belpolitikai erőviszonyokat: az MSZP (várhatóan) többé már nem fogja lekörözni az Együtt–PM összefogást – kábé így összegezhető a helyi erők politikai gyorselemzése, plusz mi van az elempével.

false

 

Fotó: L. Ko

A 11 órás sajtótájékoztatón Bajnai még gratulál egyet, s búcsúzóul az Együtt–PM választási pártból meghatározó politikai erővé válásának lehetőségét és szükségességét ecseteli. Záróakkordként még „Béla, Béla” skandálással elegy üdvrivalgás kíséri a Jobbik látványosnak vélt visszaesését, azonképpen az MSZP kudarcos teljesítményét is, béla-bélázás nélkül. Jávor Benedek is megkapja a maga bence-bencézését. További üdvrivalgás fogadja a DK második és az Együtt–PM harmadik helyét Budapesten – sőt, Bozóki András és Szelényi Zsuzsa megenged egy döntetlent is, lévén csupán száz-egynéhány szavazatnyi az előny a DK javára.

Örömhír még, legalábbis az előrejelzések szintjén, hogy Szegeden a közeljövőben a baloldali pártok együttesen lenyomhatják a Fideszt, s Miskolcon a Jobbik nemhogy nem vette át a vezetést, de alaposan le is maradt, még ha így is a második lett. A gyengülésének hírét követő ovációnál már csak az MSZP-elnökség felajánlott lemondásának bejelentését fogadta nagyobb üdvrivalgás.

Aztán a kilencvenes évek összes összesereglett szelleme úgy tett, mintha nem is lenne szellem.

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Gyurcsány a tettes

A DK-s politikus visszavonulásának mindenki örül. Örül a Fidesz, örülnek azok is, akik őszintén a pokolra kívánják Orbánt és a rendszerét. Hiszen Gyurcsány távozása felér egy beismeréssel: tényleg mindenért ő a hibás.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.