Szépen hangzik, hogy mekkorát nőttek a magyar bérek, de ettől még mindig a nemzetközi statisztika végén kullogunk

  • narancs.hu
  • 2018. június 27.

Belpol

Sőt, az OECD-államok közül a mienknél csak Mexikóban rosszabbak a bérek.

Jól hangzó adat, hogy 2017-ben a magyar bérnövekedés 8,4 százalék volt, ennél csak az izlandiaknak ment jobban, ők ugyanis 10% fölött teljesítettek. Ám az se mindegy, hogy ki honnan indul és hova érkezik. A friss nemzetközi statisztikai adatsorok ennél sokkal kijózanítóbb képet mutatnak – írja az mfor.hu. A bérnövekedés ellenére – amely egyébként többnyire a minimálbér megemeléséből és a munkaerőhiány bérfelhajtó hatásából ered – még így sincsenek sehol a magyar fizetések: az OECD-államok sorában a sor végén kullogunk, nálunk rosszabb helyzet csak Mexikóban van.

A régiós eredményektől egyre kevésbé vagyunk elmaradva: a szlovák átlagtól a tavalyi 13%-hoz képest most „csak” 7,2 százalék választ el minket, a csehek átlagához képest 11, a lengyelhez pedig 16,5 százalék hiányzik. Ha a bérnövekedés üteme marad, pár éven belül beérhetjük őket. Persze a régió itt Szlovákiát, Csehországot, Lengyelországot jelenti; a szomszédos Ausztriában, ahol, mint híresztelik azt kormányközelben, nyilván súlyosan rossz a helyzet, még mindig kétszer annyit keresnek átlagosan, mint Magyarországon.

Figyelmébe ajánljuk

A kutya mellett

A filmművészetben a Baran című, egyszerre realista és költői remekmű (Madzsid Madzsidi) jóvoltából csodálkozhatott rá a világ először az iráni afgán menekültek sorsára.

Iszony

Kegyetlen, utálatos film Veronika Franz és Severin Fiala legújabb munkája (ők a felelősek a 2014-es, hasonlóan bársonyos Jó éjt, anyu! című horrorért).

Elvis gyémánt félkrajcárja

  • - turcsányi -

Van a Hülye Járások Minisztériumának egy vígjátéki alosztálya, ott írták elő, hogy ha valaki el akarja kerülni a helyzetkomikumok – művészileg nyilván szerfelett alantas – eszköztárának használatát, hősét úgy kell járatnia (lehetőleg a medence partján), hogy a mozgása végig magán hordozza a szerepét.

Saját magány

A Comédie-Française évszázadok óta egyre bővülő, immár többezresre duzzadt repertoárjából most a klasszicista szerző modern köntösbe bújt, Guy Cassiers rendezésében újragondolt változatát hozták el Budapestre – pár hónappal a premier után.

Az én bilincsei

A Losoncról származó Koós Gábor (1986) a Képzőművészeti Egyetem grafikaszakán végzett, és még tanulmányai idején monumentális, több mint két méter magas munkáival lett ismert.

Kihaltunk volna

Ez az átfogó nőtörténeti mű nem Hatsepszut, az egyiptomi fáraónő, vagy Endehuanna, a sumér költőnő, és még csak nem is a vadászó férfi, gyűjtögető nő meséjével kezdődik, hanem egy mára kihalt, hüvelykujjnyi, rovarevő, tojásrakó, pocokszerű lénytől indulunk el, amely még a dinoszauruszok lába mellett osonva vadászott.