Szeptemberig kiderülhet, hogy tényleg terveztek-e Orbán Viktor ellen fegyveres merényletet

  • narancs.hu
  • 2017. május 31.

Belpol

Bár még senki sem bizonyította, hogy biztosan a kormányfő volt a célpont.

Még mindig nyomoznak abban az eddig nagyon homályos ügyben, amelyben két férfit másfél éve fogott el a Terrorelhárítási Központ (TEK), és akik belügyi vezetők akkori közlése szerint egy Orbán Viktor elleni merényletre készülhettek – írja a Magyar Idők.

Az akkor 62 éves M. Péter és a 60 éves R. Gyula 2015 novemberében bukott le, miután a kocsijukban sorozatlövő fegyvereket, hangtompítókat és éleslőszereket találtak. Velük kapcsolatban akkor Pintér Sándor belügyminiszter is arról beszélt, hogy információik szerint egy kormánytag ellen készültek merényletre, utána több helyen is az jelent meg, hogy Orbán Viktor lehetett a célpont. A házkutatások során kiderült, hogy a két férfi egy paramilitáris szervezethez, a Magyar Nemzeti Hadsereghez (MNH) kapcsolható.

A Népszabadság úgy tudta: az állítólagos merénylet tervezett időpontjában a terrorelhárítók már előre „kimenekítették” onnan a miniszterelnököt, ahol az előzetes információk alapján megtámadták volna. A TEK csak a kimenekítés után fogta el a két férfit.

A két férfi még mindig előzetes letartóztatásban van, lőfegyverrel, lőszerrel visszaéléssel gyanúsítják őket, a hatóságok azon vannak, hogy bizonyítsák, merényletre készültek. A Magyar Idők szerint a nyomozás határideje szeptember 21-e, de nem kizárt, hogy meghosszabbítják majd. Mindez azt is jelenti, hogy hivatalosan még senki sem bizonyította, hogy Orbán Viktor volt a célpont, és semmi garancia nincs arra, hogy ez meg is fog történni, de az biztos: a közelgő választások miatt a Fidesznek nem árt, ha napirenden marad a téma.

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.