Éhbérért életet menteni? Elég volt!

  • narancs.hu
  • 2017. május 31.

Belpol

A mentősöknél is betelt a pohár, elegük van, ma délután tüntetnek.

„Megalázóan alacsony illetmény, munkaruhahiány, megfélemlítés a »kiskirály« vezetők részéről, több évtizede itt dolgozó, tapasztalt bajtársak elüldözése, semmibevétele, hangzatos, üres ígéretek megoldások helyett, és folytathatnánk a megoldásra váró problémák sorát. A munkáltató által ígért 60 százalékos béremelés helyett 2018. januártól 10 százalékos emelést kapnak csak a mentődolgozók. Nem hallgatunk tovább!” – áll a Magyarországi Mentődolgozók Szövetségének (MOMSZ) felhívásában, amely a ma délutáni tüntetésre invitál.

Az Országos Mentőszolgálat Markó utcai épülete elé szervezett demonstrációt elsősorban az hívta életre, hogy Balog Zoltán nemrég egy emlékezetesre sikerült sajtótájékoztatóján azon viccelődött, milyen keveset is keresnek a mentősök (konkrétan ezt találta mondani egy a Kioskban rendezett sajtóreggelin: „Először azt hittem, hogy a mentőszolgálat dolgozói minden reggel itt reggeliznek, de most kiderült, hogy ez egyszeri alkalom. A tréfát félretéve azért jó, hogy háttal állok önöknek, mert így nyugodtan folytathatják a reggelit, amiben nem szeretnénk önöket megzavarni."). Az emberi erőforrások minisztere ezután jelentette be, hogy a kormány jövőre mindössze 10 százalékkal növeli a mentősök bérét, holott korábban a munkáltató 60 százalékos emelést ígért. Összesen persze meglesz a 67 százalékos növekedés, ami nagyon jól hangzik, ám ezt négy évre ütemezték, így csak 2019-ig valósul meg.

Vagyis nagyjából ugyanaz zajlik le a mentődolgozóknál, mint az egészségügyi szakdolgozóknál: meglesz a jól hangzó, hatvanvalahány százalékos emelés, csak nem egyben – amire égető szükség volna –, hanem fokozatosan, évek alatt.

Ki marad ki?

A többlépcsős béremelés 95 ezer egészségügyi dolgozót érint, de így is vannak, akik kimaradtak belőle. A fiatal szakorvosok közül sokan kompenzációra várnak, az oktatók a felsőoktatási és az egészségügyi béremelés harmonizációjára, a védőnők a bértáblára.

Kusper Zsolt, a MOMSZ elnöke ma reggel a 24.hu-nak elmondta, előzetesen arról volt szó, hogy a mentőápolóknak plusz 100–120 ezer, a mentőtiszteknek 170–220 ezer jár majd. Ehhez képest van olyan dolgozó, aki 29 év munkaviszony után nettó 111 ezer forintot keres, arról nem is beszélve, hogy sokszor már a munkaruhát is saját pénzből veszik maguknak. „A mentődolgozóknak csak kötelességük van, joguk nincs” – mondta Kusper Zsolt, hozzátéve, a vezetőikkel sincsenek megelégedve, mert azok segítség helyett kiskirályként viselkednek, és ha valaki szóvá tesz valamit nekik, azzal fenyegetik, hogy elveszik a pótlékát, vagy nem tud túlórázni.

A szerda délutáni figyelemfelkeltő tüntetéshez szolidaritásból csatlakozott több szakszervezet is, például a Kéményseprők Országos Szövetsége vagy a Független Egészségügyi Szakszervezet.

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.