Szigorítaná a közlekedési szabályokat az MSZP

  • narancs.hu
  • 2023. szeptember 7.

Belpol

Túl sok volt a tragédia mostanában, a párt célja, hogy nagy teljesítményű autót ne vezethessen akárki. 

Törvényjavaslatot nyújtott be a szocialista Molnár Zsolt azért, hogy nagy teljesítményű személyautót ne vezethessen akárki – írja a 24.hu.

A szigorításhoz módosítani kellene a közúti közlekedésről szóló törvényt. Molnár előterjesztése szerint 300 kilowattnál (408 lóerőnél) nagyobb teljesítményű autót csak az vezethet, aki

  • legalább öt éve rendelkezik jogosítvánnyal,
  • megfelel a külön jogszabályban meghatározott pszichológia alkalmassági követelményeknek, 
  • megfelel,külön jogszabályban meghatározott tanfolyamot végzett, vezetői jártasságáról, magatartásáról vizsgát tett.

Továbbá nem kaphat ilyen autóra vezetői engedélyt, akit közlekedési bűncselekmény miatt jogerősen szabadságvesztésre ítéltek. A javaslat nem vonna el már meglévő jogokat, átmeneti szabályként rendelkezne arról, hogy a szigorúbb követelményeket a törvény hatályba lépését követően kiadott vezetői engedélyekre kell alkalmazni.

 
Molnár Zsolt, az MSZP képviselője felszólal napirend előtt az Országgyűlés rendkívüli plenáris ülésén 2023. július 4-én.
Fotó: MTI/Illyés Tibor
 

A portál a javaslat indoklására hivatkozva azt írja, hogy drámaian megnőtt a kirívóan súlyos közúti közlekedési szabályszegések száma, amikor az elkövetők mások élete, testi épsége iránt közömbösen az elemi közlekedési szabályokat sem tartják be, agresszív magatartást tanúsítanak, a közutakat versenypályaként használják.

Az elmúlt években a fékevesztett száguldozás több, a közlekedésben szabályosan résztvevő vagy egyszerűen csak utcán tartózkodó ember halálát okozta.

Molnár Zsolt szomorú példaként említi a budapesti Harminckettesek terén a villamosmegállóban várakozó személy halálra gázolását, az Árpád-hídon történt tragédiát

Az indoklás szerint cselekményeket jellemzően olyan személygépkocsikkal követik el, amik a közúti közlekedés igényeit messze meghaladó, sportcélokra alkalmas teljesítménnyel rendelkeznek, ám a közutak nem válhatnak versenypályává, a sportautók vezetőire is ugyanazok a szabályok vonatkoznak, mint bárki másra. A tövényjavaslat célja, hogy a közúti forgalomban sportautókkal csak olyan sofőrök vegyenek részt, akik képesek e járműveket uralni, és felelősségteljesen tudnak azzal bánni. Külön jogosítvány bevezetését javasolja az extrém teljesítményű autók esetében az MSZP országgyűlési képviselője, aki kötelezővé tenné a KRESZ oktatását a középiskolák végzős évfolyamán, számolt be a portál. 

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.