Szijjártó: 150 millió szájmaszkot és 10 ezer lélegeztetőgépet vett a kormány

  • narancs.hu
  • 2020. június 15.

Belpol

A külügyminiszter értékelése szerint Magyarország sikerrel zárta a koronavírus-járvány elleni harc első szakaszát.

Több mint 150 millió maszkot, 70 millió védőruhát, tízezer lélegeztetőgépet szerzett be a magyar kormány a koronavírus-járvány elleni védekezés első, egészségügyi szakaszában – jelentette ki Szijjártó Péter napirend előtti felszólalásában.

A külügyminiszter értékelése szerint Magyarország sikerrel zárta a koronavírus-járvány elleni védekezés első, egészségügyi szakaszát. A válság megmutatta, miben kell előrelépnie, mit kell másként csinálnia Európának, például stratégiai ágazatokban nem lehet kiszolgáltatott egy külső szereplőnek. Szerinte az ország időben lépett, és miközben beszerezte a szükséges védőeszközöket Kínából, az itthoni gyártókapacitásokat is felépítette

A külügyminiszter annak a véleményének is hangot adot,, miszerint csak akkor lehet felelősséggel folytatni a korlátozó intézkedések feloldását, ha közben az egészségügyi kapacitásokat úgy alakítják, hogy egy esetleges második hullám idején is felkészültek legyenek.
A járvány nemcsak az emberek életét, egészségét, hanem a munkahelyét is veszélybe sodorta, ezért legalább annyi új munkahelyet kell teremteni, mint amennyit a válság tönkretesz.

Nagy vita van most a gazdaságpolitikai eszközökről, a spekulánsok is előkerülnek, javaslatokat tesznek az eladósításra és kiszolgáltatottságra, de "mi nem adjuk spekulánsok kezére az országot", megvédjük a magyarokat, a gazdaságot és azokat az eredményeket, amelyeket az elmúlt tíz év alatt közösen elértünk – hangoztatta.

Kiemelte: a jelenlegi nehéz gazdasági helyzetet Magyarország a saját javára fogja fordítani. Miközben a világgazdaságból sorra érkeznek a negatív hírek, Magyarországon 806 vállalat kormányzati segítséggel 377 milliárd forint beruházást hajt végre az elkövetkező hónapokban, ami minden megyét érint.

Az elmúlt időben elképesztő támadásokkal kellett szembenézni itthon és külföldön egyaránt. A bírálóknak a kormány és a védekezés gyengítése, a politikai haszonszerzés járt a fejében. Ugyan az ellenzék dolga a kritizálás és a kormány támadása, de kellene lennie egy határnak, például hogy emberéletekkel nem szórakoznak, a mentők iránti bizalmat nem ássák alá – vélte. Hozzátette: ezt a határvonalat azonban átlépték.

A kormány köszönetét fejezi ki minden embernek, akinek fegyelmezettsége nélkül nem lehetett volna sikeres a védekezés első szakasza. Sikerült megakadályozni, hogy a tömeges fertőzések szakaszába lépjen a járvány, sikerült kontroll alatt tartani a terjedését és viszonylag alacsonyan tartani a fertőzöttek számát – közölte. Hozzátette: köszönet illeti az egészségügyi dolgozókat, tanárokat, a közszolgáltatásokat működtetőket, rendőröket, tűzoltókat.

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.