„Télen kevesebben voltunk” – Füzessi Károly a pedagógusnapi tüntetésről

Belpol

„Meddig tűrjük, hogy így legyen?” címmel vasárnapra több szervezet hirdet közös demonstrációt. A HaHa aktivistája szerint a kormány pénznyelőnek nézi az oktatást, ezért nehéz vele tárgyalni, és nem elég tüntetni sem. Villáminterjú.

magyarnarancs.hu: Télen volt egy nagyobb, aktív hullámotok, de mostanra mintha alábbhagyott volna a lendület.

Füzessi Károly: Ha egy idő után nincsen igazi reakció arra, amit csinálunk – most eltekintve a partvonalon kívüli ujjongástól, illetve fújolástól –, akkor nyilván elgondolkodik az ember, hogy hogyan érdemes ezt tovább csinálni. Általában jellemző erre az országra, hogy kevesen hajlandóak az idejükből áldozni valamilyen ügy érdekében. A Hallgatói Hálózatban ilyen emberek találkoznak egymással, de úgy tűnik, hogy még nem vagyunk elegen. Kapunk negatív és pozitív visszajelzéseket is, de az általános reakció, ha lehet így mondani, a passzivitás.

false

 

Fotó: Németh Dániel

magyarnarancs.hu: Hány tagotok van jelenleg?

FK: Körülbelül 180 aktív tagunk van most. Tél elején még jóval kevesebben voltunk.

magyarnarancs.hu: Jövő szerdára egyeztetésre hívott titeket Hoffmann Rózsa, miután pénteken szimbolikusan lemondattátok az EMMI miniszterét és az államtitkárokat. Mire számítasz?

FK: Nem vagyok benne biztos, hogy valós szándék áll az ajánlat mögött, csupán ezzel az ígérettel próbáltak minket kicsábítani az EMMI épületéből – ahonnan egyébként enélkül is kijöttünk volna, miután szimbolikusan elbocsájtottuk a minisztert és az államtitkárokat. Hoffmann ráadásul már nem kompetens a felsőoktatásban. De elvileg Klinghammer is ott lesz. Nem világos, mit nem értenek, hogy miről akarnak beszélni, amikor a hallgatók hat pontjának teljesülésének még a közelébe sem kerültünk – sőt, távolodunk tőle. Amikor a pedagógusok egy része már régóta sztrájkolna, ha hagynák. Amikor az érdekvédő szervezetek rendszeresen értetlenségüket fejezik ki azért, mert velük sem konzultálnak. A rektorok, az oktatók, a hallgatók rendszeresen hangot adnak véleményüknek, csak ezek a vélemények mindig süket fülekre találnak. A baj az, hogy alapvető irányelvekben nem értünk egyet a kormánnyal: leegyszerűsítve a kérdést, azért, mert a kormányzat a felsőoktatást pénznyelőnek nézi.

magyarnarancs.hu: Ki állt veletek szóba a minisztériumból?

FK: Sajnos államtitkárokkal nem találkoztunk, de a minisztérium képviseletében Thaisz Miklós politikai tanácsadó nyújtotta át a tárgyalás ígéretének dokumentumát: egy földön térdelve, kézzel megírt cetlit.

magyarnarancs.hu: Miről fog szólni a vasárnapi tűntetés?

FK: Arról, hogy baj van. A megmozdulást a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete szervezi, és a HaHán kívül még öt szervezet csatlakozott: a Hálózat a Tanszabadságért, a Középiskolai Hálózat, az Oktatói Hálózat, a Szülői Hálózat és a LIGA (melynek tagja a PDSZ) képviselői is mondanak majd beszédet. Ezzel a pedagógusnapi eseménnyel is szeretnénk felhívni a figyelmet arra, hogy tüntetni kell ugyan, de ez már nem elég. Szeretnénk felrázni az embereket és rádöbbenteni őket arra, hogy a dolgok nem oldódnak meg maguktól és az oktatás ügye közös felelősségünk.

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Gyurcsány a tettes

A DK-s politikus visszavonulásának mindenki örül. Örül a Fidesz, örülnek azok is, akik őszintén a pokolra kívánják Orbánt és a rendszerét. Hiszen Gyurcsány távozása felér egy beismeréssel: tényleg mindenért ő a hibás.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.