„Télen kevesebben voltunk” – Füzessi Károly a pedagógusnapi tüntetésről

Belpol

„Meddig tűrjük, hogy így legyen?” címmel vasárnapra több szervezet hirdet közös demonstrációt. A HaHa aktivistája szerint a kormány pénznyelőnek nézi az oktatást, ezért nehéz vele tárgyalni, és nem elég tüntetni sem. Villáminterjú.

magyarnarancs.hu: Télen volt egy nagyobb, aktív hullámotok, de mostanra mintha alábbhagyott volna a lendület.

Füzessi Károly: Ha egy idő után nincsen igazi reakció arra, amit csinálunk – most eltekintve a partvonalon kívüli ujjongástól, illetve fújolástól –, akkor nyilván elgondolkodik az ember, hogy hogyan érdemes ezt tovább csinálni. Általában jellemző erre az országra, hogy kevesen hajlandóak az idejükből áldozni valamilyen ügy érdekében. A Hallgatói Hálózatban ilyen emberek találkoznak egymással, de úgy tűnik, hogy még nem vagyunk elegen. Kapunk negatív és pozitív visszajelzéseket is, de az általános reakció, ha lehet így mondani, a passzivitás.

false

 

Fotó: Németh Dániel

magyarnarancs.hu: Hány tagotok van jelenleg?

FK: Körülbelül 180 aktív tagunk van most. Tél elején még jóval kevesebben voltunk.

magyarnarancs.hu: Jövő szerdára egyeztetésre hívott titeket Hoffmann Rózsa, miután pénteken szimbolikusan lemondattátok az EMMI miniszterét és az államtitkárokat. Mire számítasz?

FK: Nem vagyok benne biztos, hogy valós szándék áll az ajánlat mögött, csupán ezzel az ígérettel próbáltak minket kicsábítani az EMMI épületéből – ahonnan egyébként enélkül is kijöttünk volna, miután szimbolikusan elbocsájtottuk a minisztert és az államtitkárokat. Hoffmann ráadásul már nem kompetens a felsőoktatásban. De elvileg Klinghammer is ott lesz. Nem világos, mit nem értenek, hogy miről akarnak beszélni, amikor a hallgatók hat pontjának teljesülésének még a közelébe sem kerültünk – sőt, távolodunk tőle. Amikor a pedagógusok egy része már régóta sztrájkolna, ha hagynák. Amikor az érdekvédő szervezetek rendszeresen értetlenségüket fejezik ki azért, mert velük sem konzultálnak. A rektorok, az oktatók, a hallgatók rendszeresen hangot adnak véleményüknek, csak ezek a vélemények mindig süket fülekre találnak. A baj az, hogy alapvető irányelvekben nem értünk egyet a kormánnyal: leegyszerűsítve a kérdést, azért, mert a kormányzat a felsőoktatást pénznyelőnek nézi.

magyarnarancs.hu: Ki állt veletek szóba a minisztériumból?

FK: Sajnos államtitkárokkal nem találkoztunk, de a minisztérium képviseletében Thaisz Miklós politikai tanácsadó nyújtotta át a tárgyalás ígéretének dokumentumát: egy földön térdelve, kézzel megírt cetlit.

magyarnarancs.hu: Miről fog szólni a vasárnapi tűntetés?

FK: Arról, hogy baj van. A megmozdulást a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete szervezi, és a HaHán kívül még öt szervezet csatlakozott: a Hálózat a Tanszabadságért, a Középiskolai Hálózat, az Oktatói Hálózat, a Szülői Hálózat és a LIGA (melynek tagja a PDSZ) képviselői is mondanak majd beszédet. Ezzel a pedagógusnapi eseménnyel is szeretnénk felhívni a figyelmet arra, hogy tüntetni kell ugyan, de ez már nem elég. Szeretnénk felrázni az embereket és rádöbbenteni őket arra, hogy a dolgok nem oldódnak meg maguktól és az oktatás ügye közös felelősségünk.

Figyelmébe ajánljuk