Telex: titokban már készülnek a kormány tervei az orosz olajról való leválásra

  • narancs.hu
  • 2022. május 5.

Belpol

A teljes orosz embargóra azonban a szakemberek szerint középtávon sincs megoldásunk.

Egyelőre a legnagyobb titokban tárgyalja és tervezi a kormány az orosz  energiaforrásokról való leválás éehetőségeit - írja a Telex. Információik szerint a téma felelőse az Innovációs és Technológiai Minisztérium.

A lap szerint a tervek tárgyalásán olyan verziók kerültek terítékre, mint az, hogy

  • Magyarország vezetékkel érhetné el az északolasz, lengyel és litván LNG-(cseppfolyósítottföldgáz-)terminálokat.
  • Emellett a kormány vizsgálja több erőmű további élettartam-hosszítását.

A lap hozzáteszi, hogy a szakemberek azt is bevallják: a teljes orosz embargóra középtávon sincs megoldásunk.

A Telexnek nyilatkozó források szerint azonban nem igaz, hogy a magyar kormány egyáltalán nem vizsgálja az orosz leválás lehetőségét, elmondások szerint "komoly anyagok is készülnek", amelyekről a kormány a legnagyobb titokban már tágyalt is.

A nyilatkozók szerint Magyarország eleve önmagát hozta nehéz helyzetbe a politikai értékként közvetített „energiazabáló” keretrendszerrel és a keresletet direkt magasan tartásával. Ilyen nehezítő tényezőként említik a kormány szent teheneként kezelt rezsicsökkentést, a nagyon sok energiát fogyasztó, nagy nyugati multik betelepítésének támogatását, az üzemagyag-ársapka miatti tankolási turizmust, a megújuló energiaforrások integráhatóságának nehézségeit és Paks II. tervezett elindulásának megkérdőjelezhetetlenségét.

A Telexhez kerülő információk alapján a kormány elsősorrban a villamos energia és gázellátás megoldásán gondolkodik.

Gázellátás:

  • Magyarország egyelőre nem engedte el azt a verziót, hogy Oroszország maradjon a fő partnere, de vannak alternatív tervek.
  • Például: a horvát cseppfolyósított földgáz, azaz az LNG-vonal erősítése;
  • árolók vásárlása, felújítása;
  • egy északolasz–szlovén–magyar vezeték megépítése;
  • valamint a „nagy északi kapcsolat” létrehozása, azaz Magyarországot vezetéken való összekötése a nem orosz gáz fogadására alkalmas balti-tengeri LNG-terminálokkal.
  • Hosszútávon a a fekete-tengeri román gázkitermelésre is lehetne számítani, de ez tervezetten egyáltalán csak 2026-27-ben rajtol.

A probléma az, hogy ha ezek össze is jönnének, az hiába jelentene nagyon biztató diverzifikációt, de egyenként is több száz-, olykor ezermilliárdos fejlesztési ötletek. Ráadásul: még együttesen sem feltétlenül jelentenének teljes megoldást, mert nem jönne rajtuk elegendő mennyiség. 

Áramrendszer:

Az áramrendszer nagy kérdései nagyságrenddel több forrást igényelnének, Magyarország pedig forrásként alapvetően az EU-s Helyreállítási és Ellenálló-képességi Eszközre (RRF) bazírozna.

Az orosz leválással kapcsolatos gondolkodás másik fő iránya állítólag az elektromos áramra való áttérés és az áram hatékony előállítása, illetve az energia (mind a földgáz, mind az áram) észszerű felhasználása.  A különböző ITM-es programokban szó van

  • napelemes programról, gázturbinás,szivattyús-tárolós erőművekkel,illetve gázmotoros és akkumulátoros tárolóegységekkel;
  • fűtéskorszerűsítésről,
  • zöld buszokról,
  • a távhőszolgáltatás hatékonysági projektjeiről.
  • Mindemellettt terítéken van Paks I., a Mátrai Erőmű és még "fél tucat hazai és két-három külföldi erőművi ötlet"üzemidő-meghosszabbításának megviszgálása is.

Hozzáteszik azonban, hogy az áramtermelésnél az az aggasztó, hogy  igazán meggyőző oroszmentes áramellátás nem körvonalazódik.

A másik probléma, hogy hiába kaphat felmentést Magyarország az orosz olaj embargó alól, de a telex szerint nem lehet arra számítani, hogy Oroszország továbbra is zökkenőmentesen ellátja  Magyarországot vagy Szlovákiát, miközben az exportja 80 százalékát korlátozásokkal leállítják. "Ha pedig a magyar gazdaság áramfogyasztása a mai évi 40 TWh óra helyett 70-80 TWh-ra nő, akkor vagy gázra, vagy atomra biztosan szükség lesz, most éppen a gáz kockázatai nőttek meg. Vagyis alighanem szükség lesz az atomra, minden integrálható megújulóra, valahonnan azért gázt is be kell szereznünk, és minden lehetséges energiahatékonysági programot meg kell ragadni" - írják.

 

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.