Továbbra sem nyílhat meg a Sorsok Háza

  • narancs.hu
  • 2023. január 23.

Belpol

Már Köves Slomó sem bocsátkozik jóslásokba, mikor lesz lehetséges.

"Még nem állnak rendelkezésre a kiállítási koncepció kivitelezéshez szükséges anyagi források", ezért továbbra sem adhatják át a Sorsok Házát – mondta a Népszavának Köves Slomó, az Egységes Magyarországi Izraelita Hitközség (EMIH) vezető rabbija.

Köves most már nem is bocsátkozott jóslásokba, vajon várhatóan mikor adják át a Sorsok Házát, amely az eredeti tervek szerint 2014-ben nyílt volna meg. Ám az épület is csak 2015-re készült el, és azóta minden évben bejelentik, hogy csúszni fog az átadás, a megnyitó ideje.

"2021 vége óta sajnos nem történt számottevő előrelépés a Sorsok Háza »Élet fája – Éc Hájim« című állandó kiállításának fizikai megvalósításában" – mondta Köves a lapnak. Szerinte

másfél éve készen áll a kiállítási koncepció, de "előbb a Covid, majd a háborús helyzet és az ezzel járó gazdasági nehézségek miatt még nem állnak rendelkezésre a kivitelezéshez szükséges anyagi források".

Arra a kérdésre, mennyibe kerül a kiállítás, nem válaszolt Köves Slomó. Egy 2018-as kormányhatározat szerint a költségvetés összesen kétmilliárd forintot biztosít a kiállítási koncepció megvalósításához és kivitelezéséhez.

Köves azt viszont elmondta, több ezer órányi életútinterjút rögzítettek holokauszttúlélőkkel, és a kiállítandó tárgyak gyűjtése is lezajlott az elmúlt években, a kiállítás pedig "a legmodernebb múzeumtechnológiai megoldásokkal és friss nyelvezettel igyekszik majd felkelteni a látogatók érdeklődését". Közlése szerint februárban élesedhet a kiállítást reklámozó weboldal is, eszerint jövő hónaptól már lesz honlapja az emlékközpontnak.

Mint ismert, az épületkomplexum körül több konfliktus is kialakult az elmúlt években. Schmidt Mária személye és az érintett szervezetek közötti nézetkülönbség akadályozta a megnyitását, olyannyira, hogy már az is felmerült, más funkciót keresnek az épületnek. 2018 szeptemberében aztán Gulyás Gergely bejelentette, hogy átadják az EMIH-nek az intézményt, amely a kormány akkori közlése szerint 2019-ben meg is nyithatott volna.

Ám nem történt semmi. Köves Slomó először azt nyilatkozta, hogy 2021-ben, 2021-ben pedig azt, hogy 2022-ben nyílhat meg a Sorsok Háza. Míg 2022-ben Gulyás Gergely azt mondta: "a remény hal meg utoljára".

A Sorsok Háza létrehozása mintegy 7,5 milliárd forintba került, fenntartására és állagmegóvásra a 2017-es adatok szerint évente több mint 80 millió forintot költ az állam. Egyelőre a tulajdonosi jogokat az állam képviseletében a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. (MNV) gyakorolja., mert az EMIH csak a kiállítás elkészülte után veheti tulajdonba az ingatlant.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Vezető és Megvezető

Ha valaki megnézi a korabeli filmhíradókat, azt látja, hogy Hitlerért rajongtak a németek. És nem csak a németek. A múlt század harmincas éveinek a gazdasági válságból éppen csak kilábaló Európájában (korántsem csak térségünkben) sokan szerettek volna egy erőt felmutatni képes vezetőt, aki munkát ad, megélhetést, sőt jólétet, nemzeti öntudatot, egységet, nagyságot – és megnevezi azokat, akik miatt mindez hiányzik.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.

Hallják, hogy dübörgünk?

A megfelelően lezárt múlt nem szólhat vissza – ennyit gondolnak történelmünkről azok a politikai aktorok, akik országuk kacskaringós, rejtélyekben gazdag, ám forrásokban annál szegényebb előtörténetét ideológiai támaszként szeretnék használni ahhoz, hogy legitimálják jelenkori uralmi rendszerüket, amely leg­inkább valami korrupt autokrácia.

Próbaidő

Az eredetileg 2010-es kötet az első, amelyet a szerző halála óta kézbe vehettünk, immár egy lezárt, befejezett életmű felől olvasva. A mű megjelenésével a magyar nyelvű regénysorozat csaknem teljessé vált. Címe, története, egész miliője, bár az újrakezdés, újrakapcsolódás kérdéskörét járja körül, mégis mintha csak a szerzőt, vele együtt az életet, a lehetőségeket búcsúztatná.