Nyomozást indított az ügyészség egy feljelentés alapján, amely szerint Schadl György a a Magyar Bírósági Végrehajtói Kar (MBVK) elnökeként befolyásolni igyekezett a végrehajtók ellenőrzését, emellett pedig jogszerűtlenül avatkozhatott bele a fegyelmi ügyekbe – tudta meg a hvg.hu.
A nyomozás egy bennfentes személy feljelentése alapján indult, aki korábban maga is a végrehajtók ellenőrzési és fegyelmi irodájának munkatársa volt. A lap birtokába került, ismeretlen tettes elleni feljelentés szerint a hivatali visszaélés gyanúját több, a bíróságon közben már folyamatban lévő Völner-Schadl büntetőügy nyomozása során tett vallomás és konkrét példa is alátámasztja.
A példaként ismertetett eset egy olyan vidéki végrehajtóé, akinek az ellenőrzése a feljelentés szerint „nem illeszkedett egyik jogszerű ellenőrzési indokba sem, tehát, nem volt sem átfogó, sem soron kívüli, sem cél, sem utóvizsgálat”, és a gyanú szerint ennek „a szabálytalanul lefolytatott ellenőrzésnek az igazi célja az MBVK vezetésével szembenálló végrehajtó ellehetetlenítése volt.” Az egyik vidéki végrehajtó, aki maga is egy ellenőrzésre jogosult fegyelmi tanács tagja volt, 2021. november 22-i vallomásában azt állította:
Schadl „több fegyelmi ügyben lényegében konkrét véleményt fogalmazott meg, ami az adott helyzetben utasításnak is volt vehető, a hivatalvezető felé mindenképpen, de a fegyelmi biztosok sem voltak abban a helyzetben, hogy ellentmondjanak.”
A feljelentés szerint egyébként a Bírósági Végrehajtói Fegyelmi Bíróság 2021. január 1-től eljáró 27 tanácsából 9-ben a tanács tagja volt Schadl felesége, aki maga is vádlott a büntetőügyben, a már idézett végrehajtó pedig azt is állította, hogy egy éppen ellenőrzött végrehajtó ügyében Schadl felesége „elhívott engem kávézni, és közölte, hogy Gyuri azt akarja, hogy vagy 20, vagy 40 millió forintos pénzbüntetést és hivatalvesztést szabjunk ki”.
A feljelentés szerint „Schadl György az MBVK hivatalát is irányította annak vezetőjén, Takács Katalinon keresztül, befolyásolta a végrehajtók ellenőrzését, majd a fegyelmi ügyekbe is jogszerűtlenül beavatkozott, utasításokat adott a fegyelmi büntetések kiszabása során”. A feljelentő szerint a fegyelmi iroda vezetője és a hivatalvezető „visszaéltek hivatali helyzetükkel”.