„Újabb Trianon”

  • Keller-Alánt Ákos
  • 2015. augusztus 18.

Belpol

A szupervihar elmosta a földmutyi ellen demonstrálókat, de ez volt a legkisebb probléma.

Hétfő kora estére NEM ADJUK A FÖLDÜNKET! címmel hirdetett demonstrációt a „Kossuth tér 11. előtti hársfához” az Élőlánc Magyarországért. A meghívó szerint ugyanis a kormány kedden dönthet arról, hogy mintegy 500 000 hektárnyi állami földet megvásárolhatnak a bérlőik (állítólag piaci áron). A nyári szünet előtti egyik utolsó ülésnapon Jakab István, a Fidesz frakcióvezető-helyettese és a Magosz elnöke napirend előtti felszólalásában arra kérte a kormányt, hogy „minél inkább abba az irányba haladjanak, hogy a gazdák ne csak használatot, hanem tartósan tulajdont is tudjanak szerezni”. A kormány nevében a Földművelésügyi Minisztérium államtitkára, Nagy István egyetértőleg válaszolt. A földvásárlási lehetőség állítólag az utóbbi években bérbe adott állami földekre vonatkozna, és kedvezményes hitelkonstrukció is járna mellé: a bérlők ugyanis a földalapú támogatásból törleszthetnék az állami hitelt.

Az Élőlánc már júliusban kiadott egy közleményt, melyben felhívták erre a figyelmet, és emlékeztettek: a 2010 után bérbe adott állami földek legnagyobb része Fidesz-közeli vállalkozókhoz került, a területek alig egyharmada jutott a helyi gazdákhoz. Júliusban a szervezet a közjogi méltóságoknak is küldött egy nyílt levelet – ebbe a tiltakozássorozatba illeszkedett volna a hétfő esti demonstráció is.

Tömeges érdeklődés hiánya

Tömeges érdeklődés hiánya

Fotó: Németh Dániel

A téma súlyához képest azonban méltatlan volt a szervezés. Már az baljós előjel volt, hogy a demonstrációnak sem az Élőlánc honlapján, sem Facebook-oldalukon semmi nyoma nem volt (itt az utolsó bejegyzés márciusi), az eseményt pedig alig több mint ötvenen jelölték vissza a demonstráció előtt egy órával. Várakozásainknak megfelelően a Kossuth teret a turisták uralták, a hársfa alatt a szervezőkön és az újságírókon kívül talán, ha húsz érdeklődő lézengett.

Az inkább sajtótájékoztatóra emlékeztető rendezvény valamiért a Himnusz meghallgatásával kezdődött, majd Ertsey Attila, az Élőlánc elnökségi tagja lépett a mikrofonhoz. Ertsey nagyvonalúan „figyelmeztető demonstrációnak” nevezte a rendezvényt, és felidézte: korábban „ezer traktorral” jöttek ki tüntetni. Ezt viszont ma már nem tehetik meg, mert a Kossuth teret direkt úgy építették át, hogy traktorral ne lehessen oda behajtani, így a gazdák sem tudnak kellő nyomást gyakorolni a döntéshozókra. A milánói világkiállítás magyar pavilonját tervező, majd a megépített változattól elhatárolódó építész ismertette a 2013-ban elfogadott földtörvényt, mely teljesen felforgatta az addigi tulajdonviszonyokat. Ez a törvény Ertsey szerint a trianoni döntéssel azonos súlyú tragédia, csak a magyar nép még nem tud erről.

Ertsey után Ács Sándorné, a Kishantosi Vidékfejlesztési Központ vezetője, az Élőlánc elnökségi tagja következett az emelvényen. Ácsné saját elmondása szerint jól ért a földhöz, a mezőgazdasághoz, a környezetvédelemhez és a fenntarthatósághoz is, ezért súlya van annak, amit mond. Ertseyhez hasonlóan Ács Sándorné is történelmi analógiához fordult, amikor az 1456-os nándorfehérvári ütközethez hasonlította a gazdák küzdelmét. Akkor a százezres török sereg ellen vonuló ötezer magyar lovas helyzete hasonlóan reménytelennek tűnt, mégis győzelmeskedett a túlerő ellenében. A különbség annyi, hogy most nem látjuk az ellenséget, mert a kormány „zárt íróasztalok mellett, a kommunikáció ördögi eszközeivel” titkolózik. A kormánydöntés időpontja sem véletlen Ácsné szerint, mert a nyár közepén elpilled a magyar, nem tud gondolkozni, a közelgő négynapos ünnep pedig elfeledtet mindent.

Ángyán

Ángyán

Fotó: Németh Dániel

Noha az Ácsné által említett meleg kezdett eltűnni, és az ég eddigre már vészjóslóan beszürkült, az Előlánc elnökségi tagja részletesen elmondta, miért kell a termőföldeknek állami kézben maradniuk. Az okfejtés szerint a tudósok évtizedek óta figyelmeztetnek, hogy 2030–2050 körül ökológiai katasztrófa sújtja majd az emberiséget. A nyersanyagok eddigre ugyanis minden bizonnyal kimerülnek, ennek következtében pedig az ipar és az arra épülő mezőgazdaság is összeomlik. Ekkor pedig beköszönt a Mad Max világa: háborúk zajlanak majd a jó termőföldért, az emberiség 80 százaléka pedig éhen hal. Ezért kell tehát állami tulajdonban tartani a földeket, mert akkor az ott megtermelt élelmiszerek magyar gyomrokba jutnak, így esély van rá, hogy a szerencsés 20 százalékba tartozzon a magyar nép.

Mire Ángyán Józsefhez jutott a mikrofon, már eleredt az eső, de a volt államtitkár hősiesen állta a küzdelmet az elemekkel. A korábbi fideszes politikus annyit tudott elmondani, hogy az államnak a közjóra kéne használni a földeket, mert az mindannyiunké. Ám ehelyett a kormány a csókosoknak játssza át a földeket, ehhez pedig mi, a nép nem járulunk hozzá. Az özönvízszerűvé váló esőben előbb a mikrofon és a hangfalak adták fel, majd miután az utolsó tudósító is elmenekült a hársfa alól, Ángyánék is jobbnak látták, ha fedél alá húzódnak.

A demonstráció gyenge kezdés után tragikomikussá vált: ha az ellenzék és a gazdák csak ennyit tudnak felmutatni a valóban felháborító földmutyi ellen, egy szavunk sem lehet, ha kilopják a lábunk alól a földet is.

Figyelmébe ajánljuk

Mint a moziban

Fene se gondolta volna néhány hete, hogy az egyik központi kérdésünk idén januárban az lesz, hogy melyik magyar filmet hány százezren látták a mozikban. Dúl a számháború, ki ide, ki oda sorol ilyen-olyan mozgóképeket, de hogy a magyar film nyer-e a végén, az erősen kérdéses továbbra is.

Talaj

Thomas érzékeny kisfiú, nem kamaszodik még, mint az első szőrszálak megjelenésére türelmetlenül várakozó bátyjai. Velük nem akar játszani, inkább az udvaron egy ki tudja, eredetileg milyen célt szolgáló ládában keres menedéket, s annak résein át figyeli a felnőtteket, szülei élénk társasági életét, vagy kedvenc képregényét lapozgatván a szintén még gyerek (bár történetesen lány) főszereplő helyébe képzeli magát, és sötét ügyekben mesterkedő bűnözőkkel küzd meg.

Felszentelt anyagpazarlás

Ha a művészet halhatatlan, halandó-e a művész? Tóth László (fiktív) magyar építész szerint láthatóan nem. Elüldözhetik itthonról a zsidósága miatt, és megmaradt szabadságát is elvehetik az új hazában, elszakíthatják a feleségétől, eltörhetik az orrát, ő akkor sem inog meg. Hiszen tudja, hogyha őt talán igen, az épületeit nincs olyan vihar, mely megtépázhatná.

Törvénytelen gyermekek

Otylia már várandós, amikor vőlegénye az esküvő előtt elhagyja, így lánya, Rozela házasságon kívül születik. Később Rozela is egyedül neveli majd saját gyermekeit. A három nővér, Gerta, Truda és Ilda egy észak-lengyelországi, kasubföldi faluban élnek anyjukkal, az asszony által épített házban.

Átverés, csalás, plágium

Az utazó kiállítást először 2020-ban Brüsszelben, az Európai Történelem Házában rendezték meg; a magyarországi az anyag harmadik, aktualizált állomása. Az eredetileg Fake or Real címen bemutatott kiállítás arra vállalkozik, hogy „féligazságok és puszta kitalációk útvesztőjében” megmutassa, feltárja a tényeket, az igazságot, amihez „követni kell a fonalat a labirintus közepéig”. A kiállítás installálása is követi a labirintuseffektust, de logikusan és érthetően.

Kire ütött ez a gyerek?

Az 1907-ben született dráma eredetiben a The Playboy of the Western World címet viseli. A magyar fordításokhoz több címváltozat is született: Ungvári Tamás A nyugati világ bajnokának, Nádasdy Ádám A Nyugat hősének fordította, a Miskolci Nemzeti Színházban pedig Hamvai Kornél átültetésében A Nyugat császáraként játsszák.

2 forint

„Újabb energiaválság felé robog Európa, ebből kellene Magyarországnak kimaradni, ami nem könnyű, hiszen ami most a magyar benzinkutakon történik, az már felháborító, sőt talán vérlázító is” – e szavakkal indította Orbán Viktor a beígért repülőrajtot indiai kiruccanása után. Hazatérve ugyanis a miniszterelnök szembesült egynémely adatsorral, meg leginkább azzal, hogy, a legendás Danajka néni szavaival élve, „drágulnak az árak”. Az üzemanyagé is.

Kiárusítás

Lassan másfél éve szivárgott ki, hogy az állam egy olyan arab befektetőnek, Mohamed Alabbarnak adná Budapest legértékesebb egybefüggő belterületét, a Rákosrendezőt, aki mindenféle felhőkarcolót képzel oda, egyebek mellett a Hősök tere látképébe belerondítót is.

24 óra

„Megállapodást kellene kötnie. Szerintem tönkreteszi Oroszországot azzal, ha nem köt megállapodást – mondotta Trump elnök a beiktatása utáni órákban Vlagyimir Putyinról, majd hozzátette azt is, hogy „szerintem Oroszország nagy bajba kerül”. Trump azt is elárulta, hogy telefonbeszélgetést tervez az orosz elnökkel, de még nem tudja, mikor. Nemrég azt is megjegyezte, hogy Oroszország egymillió embert veszített az Ukrajna ellen indított háborújában. (Ez a szám az orosz áldozatok felső becslése.)

A Menhir

Bár soha nem jutott a hatalom közelébe, mérgező jelenlétével így is át tudta hangolni a francia közgondolkodást. Több mint fél évszázadig volt elmaradhatatlan szereplője a politikai életnek. Újrafazonírozott pártját lánya, Marine Le Pen, eszmei hagyatékát az alt-right francia letéteményese, Éric Zemmour viszi tovább.

Nehogy elrabolják

Huszonéves nőként lett vizsgáló a magyar rendőrségen, és idővel kivívta férfi kollégái megbecsülését. Már vezetői beosztásban dolgozott, amikor az ORFK-hoz hívták; azt hitte, szakmai teljesítményére figyeltek fel – tévedett. Patócs Ilona A nyomozó című könyve nem regény, hanem egy karrier és egy csalódás dokumentuma.