Harc a Samsung-pénzekért Pest megyében

Váltás előtt

Belpol

A Mi Hazánkkal kellene megállapodnia az egymással is fasírtban lévő DK-nak és Momentumnak a Pest megyei közgyűlésben annak érdekében, hogy a Samsung SDI akkumulátorgyár adójából ne Fidesz-közeli civil szervezetekhez kerüljön a legtöbb pénz. Húzós feladvány.

A június 9-i önkormányzati választások után Pest megye közgyűlésében a Fidesz előnye ugyan tetemes maradt (21 mandátum), de korábbi többségét elvesztette. A 46 tagú testületben a második helyre az országosan leszerepelt Momentum (10 mandátum) futott be, a harmadik a Mi Hazánk lett (8 mandátum), a negyedik pedig a DK (7 mandátum).

A megyei önkormányzatoknak 2010 óta nincs jelentős közigazgatási szerepük, kötelezettségeik kimerülnek a pályázati koordinációban, kisebb települési programok szervezésében, támogatásában, valamint különféle képzések levezénylésében. A kivétel Pest megye, de csak azért, mert 2020-ban ott hozták létre Magyarország első különleges gazdasági övezetét (kgö), amely az ország egyik legnagyobb ipari létesítményét, a Gödön működő Samsung SDI akkumulátorgyárat foglalja magába. A kormány azért nyúlt ehhez a megoldáshoz, mert Gödön 2019-ben az ellenzéki összefogás polgármesterjelöltje győzött, és a Fidesz a képviselő-testületben is kisebbségbe került. A Samsungtól származó helyi érdekű adóbevételek felhasználásáról így az ellenzék döntött. Az Orbán-kormány ezt nyilván nem sokáig tűrte, ezért egy tollvonással kihirdette a kgö-t, és a Samsung azóta nem a városnak, hanem a megyének adózik. Az ellenzéki vezetésű Gödtől a forrásokat átirányították a fideszes többségű Pest Megyei Közgyűléshez; az indoklás szerint azért, mert egy ekkora gyár adójából nem részesülhet csupán egyetlen település. (A kgö-kről lásd: Különleges bánásmód, Magyar Narancs, 2023. december 19.)

Kifacsarták

A gödi ellenzéki polgármester, Balogh Csaba 2023 elején lemondott, a tavaly májusi időközi polgármester-választást a Fidesz támogatta Kammerer Zoltán nyerte meg. Az egykori olimpikon június 9-én megint győzött, a mögötte álló fideszes bekötöttségű egyesület minden egyéni választókörzetet elvitt, a kompenzációs listáról egy DK-s, valamint két civil jelölt jutott be. Göd tehát visszakerült a Fidesz szárnyai alá. A megyei közgyűlésben viszont, mint láttuk, a Fidesz nem szerzett abszolút többséget.

Pedig a kormánypárti többséggel oly simán ment minden: a Samsung SDI-től befolyt adómilliárdokat különböző alapokba fektették be, illetve környékbeli önkormányzatok, egyházi és egyéb civil szervezetek számára osztották vissza pályáztatás útján. A pályázatokon nyertes települések kiválasztása igen átlátszó módon történt: míg például az ellenzéki vezetésű Sződligetre és Vácra közvetlen hatást gyakorol a gyár, a két településnek nem jutott a Samsung adójából. A kormánypárti vezetésű Dunakeszi és Fót viszont befutott a pályázataival (Fóton most váltás történt, egy civil polgármester győzött). Az adóbevételek leglátványosabb kiszórása azonban a Fidesz közeli civil szervezeteknek osztogatott tízmilliók voltak. A 2022-es választások előtt megszaporodtak azok az egyesületek, alapítványok, amelyek az ellenzéket lejárató propagandalapokat adtak ki, illetve olyan rendezvényeket (falunap, koncert, fesztivál stb.) szerveztek, amelyek lényegében a térség kormánypárti országgyűlési képviselőit népszerűsítették. (A Samsung-pénzek visszaosztásáról lásd: Mit adtak nekünk a koreaiak?, Magyar Narancs, 2022. május 18.)

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Két óra X

Ayn Rand műveiből már több adaptáció is született, de egyik sem mutatta be olyan szemléletesen az oroszországi zsidó származású, ám Amerikában alkotó író-filozófus gondolatait, mint a tőle teljesen független Mountainhead.

Megtörtént események

  • - turcsányi -

A film elején megkapjuk az adekvát tájékoztatást: a mű megtörtént események alapján készült. Első látásra e megtörtént események a 20. század második felének délelőttjén, az ötvenes–hatvanas évek egymásba érő szakaszán játszódnak, a zömmel New York-i illetékességű italoamerikai gengsztervilág nagyra becsült köreiben.

Élet-halál pálinkaágyon

Óvodás korunktól ismerjük a „Hej, Dunáról fúj a szél…” kezdetű népdalt. Az első versszakban mintha a népi meteorológia a nehéz paraszti sors feletti búsongással forrna össze, a második strófája pedig egyfajta könnyed csúfolódásnak tűnik, mintha csak a pajkos leánykák cukkolnák a nyeszlett fiúcskákat.

Egy fölényeskedő miniszter játékszere lett a MÁV

A tavalyi és a tavalyelőtti nyári rajtokhoz hasonlóan a vasúttársaság most sem tudott mit kezdeni a kánikula, a kereslet és a körülmények kibékíthetetlen ellentétével, s a mostani hosszú hétvégén ismét katasztrofális állapotok közt találhatták magukat az utasok.

A botrány határán

A Nádas-életműsorozat leg­újabb kötetét a színházi világnap alkalmából mutatták be az Örkény Színházban. Hogy hazai színházi életünk hogyan viszonyul ezekhez a magyar drámahagyományból kilógó művekhez, arra éppen egy Örkény-dráma, a Kulcskeresők címével válaszolhatunk.