Harc a Samsung-pénzekért Pest megyében

Váltás előtt

Belpol

A Mi Hazánkkal kellene megállapodnia az egymással is fasírtban lévő DK-nak és Momentumnak a Pest megyei közgyűlésben annak érdekében, hogy a Samsung SDI akkumulátorgyár adójából ne Fidesz-közeli civil szervezetekhez kerüljön a legtöbb pénz. Húzós feladvány.

A június 9-i önkormányzati választások után Pest megye közgyűlésében a Fidesz előnye ugyan tetemes maradt (21 mandátum), de korábbi többségét elvesztette. A 46 tagú testületben a második helyre az országosan leszerepelt Momentum (10 mandátum) futott be, a harmadik a Mi Hazánk lett (8 mandátum), a negyedik pedig a DK (7 mandátum).

A megyei önkormányzatoknak 2010 óta nincs jelentős közigazgatási szerepük, kötelezettségeik kimerülnek a pályázati koordinációban, kisebb települési programok szervezésében, támogatásában, valamint különféle képzések levezénylésében. A kivétel Pest megye, de csak azért, mert 2020-ban ott hozták létre Magyarország első különleges gazdasági övezetét (kgö), amely az ország egyik legnagyobb ipari létesítményét, a Gödön működő Samsung SDI akkumulátorgyárat foglalja magába. A kormány azért nyúlt ehhez a megoldáshoz, mert Gödön 2019-ben az ellenzéki összefogás polgármesterjelöltje győzött, és a Fidesz a képviselő-testületben is kisebbségbe került. A Samsungtól származó helyi érdekű adóbevételek felhasználásáról így az ellenzék döntött. Az Orbán-kormány ezt nyilván nem sokáig tűrte, ezért egy tollvonással kihirdette a kgö-t, és a Samsung azóta nem a városnak, hanem a megyének adózik. Az ellenzéki vezetésű Gödtől a forrásokat átirányították a fideszes többségű Pest Megyei Közgyűléshez; az indoklás szerint azért, mert egy ekkora gyár adójából nem részesülhet csupán egyetlen település. (A kgö-kről lásd: Különleges bánásmód, Magyar Narancs, 2023. december 19.)

Kifacsarták

A gödi ellenzéki polgármester, Balogh Csaba 2023 elején lemondott, a tavaly májusi időközi polgármester-választást a Fidesz támogatta Kammerer Zoltán nyerte meg. Az egykori olimpikon június 9-én megint győzött, a mögötte álló fideszes bekötöttségű egyesület minden egyéni választókörzetet elvitt, a kompenzációs listáról egy DK-s, valamint két civil jelölt jutott be. Göd tehát visszakerült a Fidesz szárnyai alá. A megyei közgyűlésben viszont, mint láttuk, a Fidesz nem szerzett abszolút többséget.

Pedig a kormánypárti többséggel oly simán ment minden: a Samsung SDI-től befolyt adómilliárdokat különböző alapokba fektették be, illetve környékbeli önkormányzatok, egyházi és egyéb civil szervezetek számára osztották vissza pályáztatás útján. A pályázatokon nyertes települések kiválasztása igen átlátszó módon történt: míg például az ellenzéki vezetésű Sződligetre és Vácra közvetlen hatást gyakorol a gyár, a két településnek nem jutott a Samsung adójából. A kormánypárti vezetésű Dunakeszi és Fót viszont befutott a pályázataival (Fóton most váltás történt, egy civil polgármester győzött). Az adóbevételek leglátványosabb kiszórása azonban a Fidesz közeli civil szervezeteknek osztogatott tízmilliók voltak. A 2022-es választások előtt megszaporodtak azok az egyesületek, alapítványok, amelyek az ellenzéket lejárató propagandalapokat adtak ki, illetve olyan rendezvényeket (falunap, koncert, fesztivál stb.) szerveztek, amelyek lényegében a térség kormánypárti országgyűlési képviselőit népszerűsítették. (A Samsung-pénzek visszaosztásáról lásd: Mit adtak nekünk a koreaiak?, Magyar Narancs, 2022. május 18.)

Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Neked ajánljuk

Aki úton van

Amikor 2021 nyarán megjelent Holi, azaz Hegyi Olivér első lemeze, sokan egy újabb izgalmas hazai rapkarrier kezdetét látták az anyagban.

A franciák megértették

Ritkán halljuk az isteneket énekelni. Néhanapján azonban zongoráznak, szájharmonikáznak és még gitároznak is. Legutóbb Párizs elővárosában, Boulogne-Billancourt-ban, a Szajna partján álló La Seine Musicale kulturális központban történt ilyen csoda.

Hitler fürdőkádjában

Lee Miller a múlt század húszas–harmincas éveinek bevállalós top divatmodellje volt, igazi címlaplány, de festette Picasso, fotózta és filmezte Man Ray, utóbbi élt is vele, és mentorálta mint fotóművészt.

Csaló napfény

Igaz, hamis, tény, vélemény, valóság és fikció. Ilyen és ehhez hasonló címkéket sietünk felnyalni a ránk zúduló információhalom darabjaira, hogy a kontroll, a rend illúziójával nyugtassuk magunkat és ne kelljen szembesülnünk vele, hogy nem létezik bizonyosság, csak kellően szűkre húzott nézőpont.

 

Gyilkosok szemlélője

A két évtizede elhunyt Roberto Bolaño minden egyes műve a költészet, a politika és a vadállati kegyetlenség együtthatásairól szól, az író regényeiben és elbeszéléseiben vissza-visszatérő karakterekkel, a költészet és a világ allegorikus megfeleltetésével olyan erős atmoszférát teremt, amelyből akkor sem akarunk kilépni, ha az hideg és szenvtelen.

Hús, kék vér, intrika

A folyamatosan az anyagi ellehetetlenülés rémével küszködő Stúdió K Színház jobbnál jobb előadásokkal áll elő. Az előző évadban a Prudencia Hart különös kivetkezése hódította meg a nézőket és a kritikusokat (el is nyerte a darab a legjobb független előadás díját), most pedig itt van ez a remek Stuart Mária. (A konklúzió persze nem az, hogy lám, minek a pénz, ha a függetlenek így is egész jól elműködnek, hiszen látható a társulatok fogyatkozásán, hogy mindez erőn túli áldozatokkal jár, és csak ideig-óráig lehetséges ilyen keretek között működni.)

Ide? Hová?

Magyarországon úgy megy, hogy négy­évente kijön a felcsúti jóember a sikoltozó övéi elé, és bemondja, hogy ő a Holdról is látszik.

Semmi jóra

„Újabb Mi Hazánk-siker: a Zeneakadémia lemondta Varnus Xavér koncertjét!” – írta büszkén Facebook-oldalára november 15-én Dúró Dóra. A bejelentést megelőzően a politikus nyílt levélben, az Országgyűlés alelnökeként követelte a Zeneakadémia vezetőjétől a koncert lefújását – minden különösebb vizsgálat, vizsgálódás nélkül, egyetlen ún. tényfeltáró cikkre alapozva.