Végleg kinyírja a távmunkát a MÁV Lázár parancsára

  • narancs.hu
  • 2025. február 5.

Belpol

Belső körlevélben tudatta a vezérigazgató-helyettes, hogy visszavonja az egy hete a távmunka engedélyezésére kiadott saját utasítását, minden kérelmezést megszüntet, a kiadott engedélyeket visszavonja.

Dányi Gábor, a MÁV-csoport gazdasági vezérigazgató-helyettese hétfőn arra utasította a vasúttársaság vezető beosztású munkatársait, hogy senkinek nem engedélyezhetik a távmunkát. Pedig éppen egy hete adta ki rendelkezését arról, hogy a távmunkát engedélyezik. 

„A MÁV-csoport munkavállalóinak a távolról végzett munka engedélyezésének lehetősége tárgyában, 2025. január 27. napján, 967/2025/MAV számon kiadott MÁV Zrt. gazdasági  vezérigazgató-helyettesi rendelkezést azonnali hatállyal, a mai nappal visszavonom” – írta február 3-án. Így pontosan egy hetet élt a távmunka lehetőség a MÁV-nál.

A vezérigazgató-helyettes egyértelművé tette, továbbra is a nyáron kiadott, a home office munkavégzést tiltó rendelkezése érvényes. „A tulajdonosi jogkörgyakorló 15/2024. (VII. 04.) számú rendelkezése értelmében a MÁV-csoportnál továbbra sem megengedett home office, távmunka és távolról végzett munka engedélyezése, a munkavállalók a munkaszerződésük szerinti munkavégzési helyen kötelesek munkát végezni, személyes jelenléttel.” Dányi minden, távoli munkavégzés engedélyezésére vonatkozó egyeztetési eljárás megszüntetését, a kiadott engedélyek visszavonását, a megkötött megállapodások felmondását kéri beosztottjaitól.

Pénzcentrum az engedély kiadása után három nappal, január 30-án a Korrekt Vasutas Szakszervezet oldalán megjelent tájékoztatója alapján írta meg, hogy bő fél év után ismét bevezetik az otthoni munkavégzést a MÁV-VOLÁN-csoport munkavállalóinál. Azon munkavállalók számára, akik saját háztartásukban nyolc éven aluli gyermeket nevelnek, legfeljebb a gyermekük nyolcéves koráig, továbbá a súlyos egészségügyi állapotban lévő hozzátartozójukat gondozzák, heti legfeljebb két napra engedélyezhető a távolról végzett munka. A különös méltánylást érdemlő élethelyzetben lévő munkavállalók esetében – várandósság, kemoterápiás kezelés, mozgáskorlátozottság – hetente legfeljebb egy napra, kivételes esetben legfeljebb három hónapra a cégcsoport gazdasági vezérigazgató-helyettese engedélyezheti a távolról végzett munkát.

Nem sokáig örülhettek a vasutasok: még aznap délután határozott cáfolat érkezett a tulajdonosi jog gyakorlójától. Az Építési és Közlekedési Minisztérium nevében Lázár János arra utasította a MÁV-csoport vezetését, hogy a munkavállalók számára sem most, sem a jövőben nem engedélyezhető az otthoni munkavégzés. A lap által idézett minisztériumi közleményében viszont egy kiskaput hagyott: Dányi Gábort vezérigazgató-helyettest felhatalmazták, hogy az általános tiltás alól adhat egyedi esetekben mentességet. „Az általános tiltás alól kizárólag Dányi Gábor, a HR területért is felelős pénzügyi vezérigazgató-helyettes egyedi döntése esetén adható mentesség, elsősorban a 8 éven aluli gyermeket nevelők, a Munka törvénykönyve 294. § (1) bekezdés n) pont szerinti gondozást végző munkavállalók, valamint a különös méltánylást érdemlő élethelyzetben lévő munkavállalók számára."

Ekkor még úgy tűnt, hogy maradt MÁV-vezető, akitől engedélyt kérhetnek a cég alkalmazottai az otthoni munkavégzésre. Csakhogy Dányi négy nappal későbbi, február 3-i utasításában egy szót sem szól arról, hogy lehet egyedi kérelmeket beadni hozzá. Sőt, minden engedélyeztetési eljárást megszüntettetett, az engedélyeket visszavonatta.

A Korrekt Vasutas Szakszervezet (KVSZ) a visszavonó vezérigazgató-helyettesi rendelkezés miatt másnap, február 4-én, kedden konzultációt kezdeményezett Hegyi Zsoltnál, a MÁV vezérigazgatójánál. Az érdekvédők úgy látják, kétségtelenül a munkavállalók nagyobb csoportját érintő sérelmes intézkedés született. A konzultáció során azt akarják elérni, hogy a szerintük jogsértő rendelkezést azonnali hatállyal vonják vissza, a munkaviszonyra vonatkozó előírások megtartásával biztosítsák a MÁV-csoportban foglalkoztatott munkavállalók számára is a humánus, jogszerű elbánást.

A jogsértést a szakszervezet abban látja, hogy a Munka törvénykönyve (Mt.) szerint amennyiben a gyermekét (a gyermek 8 éves koráig) nevelő munkavállaló távmunkavégzésre irányuló kérelmet nyújt be, úgy a munkáltatónak az Mt. 61. §-ban foglaltak szerint kell eljárnia. Azaz el kell bírálnia a kérelmet. Amennyiben elutasítja, azt csak olyan alapos indoklással teheti meg, mintha elbocsátaná a munkavállalót. Az elutasított kérelmet a munkavállaló bíróságon támadhatja meg. Erre volt is példa tavaly: a MÁV egyik munkavállalója megnyerte a pert, bíróság rendelte el, hogy engedélyezzék a 8 év alatti gyermekeit egyedül nevelő munkavállaló számára a távmunkát. A szakszervezet a hozzátartozó gondozása miatt szükségessé vált, otthoni munkavégzésre vonatkozó kérelem elbírálásánál a humánum diktálta és az Mt.-ben előírt általános magatartási elvek megtartását kéri a vezérigazgatótól. A törvény mind a gyerekeket nevelők, mind a gondozást végzők számára lehetővé teszi a távmunka igénylését. A KVSZ szerint a vezérigazgató-helyettesnek már a január 27-i, a távmunkát engedélyező rendelkezése is korlátozta a Munka törvénykönyvét, ami nem szab időbeli korlátot, nem írja elő, a munkáltató hetente hány napra a engedélyezheti a távmunkát.

A KVSZ a konzultációra február 5-ét, szerdát javasolta, de nem kapott visszajelzést. Arra is felhívták a figyelmet, a vezérigazgató-helyettesi intézkedés végrehajtása jelenleg jogszerűtlen, mivel a Munka törvénykönyve szerint a kezdeményezett konzultáció tényleges elkezdésétől – eltérő megállapodás hiányában – számított hét napig nem hajtható végre.

A távmunkavégzést visszavonó vezérigazgató-helyettesi rendelkezéssel kapcsolatban megkerestük a MÁV-ot a visszavonás okáról, az egyedi esetekre vonatkozó engedélyzésről és a szakszervezettel történő egyeztetésről érdeklődve. Ha válasz érkezik a cégcsoporttól, közüljük, frissítve vele cikkünket.

Mit mond a Munka törvénykönyve?

„(4) A munkavállaló gyermeke nyolcéves koráig vagy a gondozást végző munkavállaló – a munkaviszony első hat hónapját kivéve – kérheti

a) a munkavégzési helyének módosítását,

b) a munkarendjének módosítását,

c) távmunkavégzésben való foglalkoztatását, illetve

d) részmunkaidőben való foglalkoztatását.

(5) A munkavállaló a (2) vagy (4) bekezdés szerinti kérelmét írásban indokolja, továbbá megjelöli a változtatás időpontját.

(6) A munkavállaló kérelmére a munkáltató tizenöt napon belül írásban nyilatkozik. A kérelem elutasítása esetén a munkáltató nyilatkozatát a 64. § (2) bekezdése szerint megindokolja. A kérelem jogellenes elutasítása vagy a nyilatkozat elmulasztása esetén a bíróság a munkáltató hozzájáruló nyilatkozatát pótolja.”

Gondozást végző munkavállaló: az a munkavállaló, aki a kezelőorvos által igazolt súlyos egészségi okból, és jelentős gondozásra vagy támogatásra szoruló hozzátartozójának, vagy a munkavállalóval közös háztartásban élő személynek személyes gondozást vagy támogatást nyújt.

(Címlapképünk illusztráció)

Maradjanak velünk!


Mi a Magyar Narancsnál nem mondunk le az igazságról, nem mondunk le a tájékozódásról és a tájékoztatás jogáról. Nem mondunk le a szórakoztatásról és a szórakozásról sem. A szeretet helyét nem engedjük át a gyűlöletnek – a Narancs ezután is a jó emberek lapja lesz. Mi pedig még többet fogunk dolgozni azért, hogy ne vesszen el végleg a magyar igazság. S közben még szórakozzunk is egy kicsit.

Ön se mondjon le ezekről! Ne mondjon le a Magyar Narancsról!

Vásárolja, olvassa, terjessze, támogassa a lapot!

Figyelmébe ajánljuk