Meggyengülhetnek szerkezetileg azok a házak, amelyek a bontásra ítélt rádió épületének közvetlen szomszédságában állnak, írja Pikó András, a VIII. kerület polgármestere Facebook-oldalán. Az épület helyén húznák fel a Pázmány Péter Katolikus Egyetem új campusát, a beruházást azonban a kormány a főváros és a kerület beleegyezése nélkül kívánja megvalósítani. Bár erre jogosítványa nem volt, a Lázár János vezette építésügyi minisztérium elrendelte az épület bontását.
Pikó beszámolója szerint az önkormányzat szakértői vizsgálatokat rendelt meg, amik az épületek statikai állapotát, állékonyságát vizsgálják, különös tekintettel arra a kérdésre, milyen hatással lesz rájuk a bontás. A beérkező eredmények aggasztóak és olyan kockázatokra hívják fel a figyelmet, amik mellett nem mehet el szó nélkül a fejlesztő.
Az eredmények nem túl megnyugatatóak, hiszen a szerint "a bontás következtében a szomszédos épület alatt süllyedés és stabilitás vesztés léphet fel, ami az épület dőléséhez és további szerkezeti gyengüléséhez vezethet. A bontásban a közös falak károsodhatnak, az épület szerkezeti állóképessége csökken, így egy földrengés nagyobb és kiterjedtebb károkat okozhat". A szakértők több biztonsági javaslatot is megfogalmaztak, amelyek elmulasztása nem csak az épület károsodását, hanem az ott élők veszélyeztetését is jelentené.
Az önkormányzat rendre meghívja az egyeztetésekre, tárgyalásokra az egyetemet és képviseletét és a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia képviselőit, ám eddig egyetlen ilyen megbeszélésre sem delegáltak senkit. Az önkormányzat a napokban hívott össze újabb egyeztető fórumot, ahová meghívást kapott a Lázár-minisztérium, az egyetem és a püspöki konferencia egyaránt. Egyikük sem jelent meg. Tegnap levélben fordult a polgármester Ferenc pápához, közbenjárását kérve, hogy állítsák le a bontást és az érintett felek bevonásával kezdődjön meg a campus újratervezése.