Veszélyezteti a környező házakat a Pázmány Campus beruházása

  • narancs.hu
  • 2024. november 21.

Belpol

Megkezdődött a rádió bontása, ám ezzel a környező épületek szerkezeti és statikai állapota is romlik, mondja Pikó András józsefvárosi polgármester.

Meggyengülhetnek szerkezetileg azok a házak, amelyek a bontásra ítélt rádió épületének közvetlen szomszédságában állnak, írja Pikó András, a VIII. kerület polgármestere Facebook-oldalán. Az épület helyén húznák fel a Pázmány Péter Katolikus Egyetem új campusát, a beruházást azonban a kormány a főváros és a kerület beleegyezése nélkül kívánja megvalósítani. Bár erre jogosítványa nem volt, a Lázár János vezette építésügyi minisztérium elrendelte az épület bontását.

Pikó beszámolója szerint az önkormányzat szakértői vizsgálatokat rendelt meg, amik az épületek statikai állapotát, állékonyságát vizsgálják, különös tekintettel arra a kérdésre, milyen hatással lesz rájuk a bontás. A beérkező eredmények aggasztóak és olyan kockázatokra hívják fel a figyelmet, amik mellett nem mehet el szó nélkül a fejlesztő.

Az eredmények nem túl megnyugatatóak, hiszen a szerint "a bontás következtében a szomszédos épület alatt süllyedés és stabilitás vesztés léphet fel, ami az épület dőléséhez és további szerkezeti gyengüléséhez vezethet. A bontásban a közös falak károsodhatnak, az épület szerkezeti állóképessége csökken, így egy földrengés nagyobb és kiterjedtebb károkat okozhat". A szakértők több biztonsági javaslatot is megfogalmaztak, amelyek elmulasztása nem csak az épület károsodását, hanem az ott élők veszélyeztetését is jelentené.

Az önkormányzat rendre meghívja az egyeztetésekre, tárgyalásokra az egyetemet és képviseletét és a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia képviselőit, ám eddig egyetlen ilyen megbeszélésre sem delegáltak senkit. Az önkormányzat a napokban hívott össze újabb egyeztető fórumot, ahová meghívást kapott a Lázár-minisztérium, az egyetem és a püspöki konferencia egyaránt. Egyikük sem jelent meg. Tegnap levélben fordult a polgármester Ferenc pápához, közbenjárását kérve, hogy állítsák le a bontást és az érintett felek bevonásával kezdődjön meg a campus újratervezése.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

És meghalni a gyönyörtől

„A fájdalom politikai kérdés, a gyönyör politikai kérdés” – okítja a haldokló Mollyt (Michelle Williams) egy gyönyörű leszbikus (Esco Jouléy), aki egy személyben radikálisan szabad szexuális felfedező és empatikus szociális munkás is.

Végtére is a gyerek az első

Lehet-e hazugságra építeni értelmes életet, főleg másokét, a családtagjainkét, a gyerekünkét? Persze kizárólag az ő érdekükben! Van-e olyan érdek, ami fontosabb, mint az igazság?

Kísérleti fizika

Öveges József fizikus, piarista szerzetes, tanár, mondhatni mé­dia­­sztár volt a hatvanas–hetvenes években. Közvetlen stílusban, élvezetesen előadott ismeretterjesztő előadásai és a közben bemutatott kísérletek tették ismertté.

Micimackóék felnőttek

Ládaasztal a fő díszletelem a Három Holló pincehelyiségének apró színpadán, olyan, amilyenek mellett a fesztiválokon szoktunk iszogatni. Körülötte jégkockához hasonló, hol egységes kékben, hol különböző színekben pompázó ülések. Gyerekként nem egészen így képzeltük a Százholdas Pagonyt.

A ház torka

Egy Pireneusok mélyén megbújó faluban, a Clavell házban a család egyik nőtagja éppen haldoklik. Hörgő, bűzölgő, démonisztikus tusa ez, pokoli gyötrelem. Nem véletlenül gondolunk a pokolra és érezzük meg egy földöntúli lény jelenlétét.

Mi a művészet?

Hazánk kulturális miniszterének, Hankó Balázsnak – aki a 2023-as és a 2024-es szja-bevallásának „munkáltató” rovatába is „Kultúrális és Innovációs Minisztériumot” írt – érezhető, napi gondjai vannak a nyelvhasználattal.

A javaik és az életük

Válaszolnak… Az a legjobb ebben a szánalmas bolhacirkuszban, hogy válaszolnak, és megmagyarázzák. Hogy az nem is úgy van, mert nem is az övéké, csak épp náluk van, valahogy. Bérelték, lízingelték, amikor egy percre nem figyeltek oda, a nyakukba akasztotta valaki vagy valami. Néztem a tájat, és rám esett, a Jane Birkin meg a táskája, szerencsére nem az egész Gainsbourg család, gyerekkel, kutyával, szivarral.

Honfiak  

–Librettó–

(A helyszín az első négy felvonásban mindvégig a miniszterelnök dolgozószobája.)

Nemcsak a hősök arcai

82 éve, 1943. április 19-én kezdődött, és szűk egy hónapig tartott a varsói gettófelkelés. Miközben a nácik leszámoltak az alig felfegyverzett lázadókkal, porig rombolták a zsidók számára kijelölt városrészt, a túlélőket pedig haláltáborokba küldték, Varsó többi része a megszállás hétköznapjait élte. Hogyan emlékezik ma Lengyelország a világháború alatti zsidó ellenállás legjelentősebb mozzanatára?

„A legkevésbé sem keresztényi”

A nyugati populista mozgalmak és pártok a kereszténység kifacsart értelmezését használják fegyverként a hatalomért folytatott harcban, miközben a hagyományos kereszténydemokrácia identitásválságba került. A Princeton University professzora arra is figyelmeztet: legalább mi ne beszél­jünk szélsőjobboldali „hullámról”.

Mindenki hibázhat

Nem állítható, hogy a KSH direkt hamisítana adatot a szegénységi mutatók kiszámításánál. Mégis, valahogy mindig a „kellő” irányba mutatnak a számok.