Általánosságban mindenhol mindenki kicsit meg van bolondulva – összegezhetők azok a beszélgetések, amelyeket az ellenzéki pártok és/vagy civil szervezetek által vezetett néhány önkormányzatban tapasztalt egymásnak feszülésekről folytattunk forrásainkkal. Mindez annak a következménye, hogy a látványosan erősödő Tisza Párt a Fővárosi Közgyűlésen kívül más településen nincs jelen, viszont azon pártoknak, amelyek több települési és megyei közgyűlésbe is bejutottak, per pillanat a legjobb esetben is csak 5 százalék körüli a támogatottságuk. „A pártod gyakorlatilag megszűnt vagy megszűnőben van, a győzelmi helyzetben lévő ellenzéki párt vezetője pedig kijelentette, hogy nem kíván veled együttműködni, hiszen az »óellenzék« tagja vagy. Történt valami, amire senki nem számított” – mutatott rá egyik forrásunk.
Magyar Péter október elején kijelentette: nem kíván együttműködni a parlamenti pártok volt és/vagy jelenlegi országgyűlési képviselőivel, húsz évre visszamenőleg kormánytagokkal, államtitkárokkal, az egykori állampárt, az MSZMP, valamint a rendszerváltás előtti állambiztonság bármelyik ügyosztályának és a Munkásőrségnek a tagjaival. Magyar Péter igyekszik minél távolabb tartani magát az „óbaloldaltól”, holott sok képviselő helyben nemcsak kemény munkával került a testületekbe, hanem akár ciklusokra visszamenőleg is van támogatottsága és lenne politikai jövője. (Mindeközben a Tisza keresi leendő együttműködő partnereit, lásd: Átsorolás, Magyar Narancs, 2024. július 9.) Egyik forrásunk állítja, ez a helyzet komoly teher az érintetteknek, és szerinte nem csoda, hogy az e miatti feszültség valamilyen formában egyes testületeken belül is lecsapódik. „Gondolsz valamit a jövődről, belépsz egy pártba vagy szervezetbe, amely gyakorlatilag megszűnik. Akihez csatlakozhatnál, az meg nem kér belőled.”
Helyezkedés vagy ellenszenv
A Gödöllőt több mint három évtizede vezető Gémesi György október közepén puccskísérletnek minősítette, hogy a testületi ülésen a képviselők váratlanul megszüntették a főtanácsadói pozíciót, amelyet bizalmasa, L. Péterfi Csaba töltött be. Gémesi jelezte, hogy nem támogatja a javaslatot, ám a 14 fős testületből 12 képviselő, köztük a saját frakciójának nyolc tagja is megszavazta azt. A megszüntetést Bárdy Péter alpolgármester egy a helyszínen kiosztott előterjesztésben indítványozta, mire válaszul Gémesi visszavonta a javaslattal előálló Bárdy minden hatáskörét. A képviselők utóbb videóüzenetben magyarázták a döntésüket: eszerint ők csak azt fogalmazták meg, hogy szűnjön meg az az állás, amelyik nagyon sok gödöllőit zavart. „Persze nem tudták, hogy ez a pozíció mit jelent, ők csak a személyt ismerték, aki problémát okozott” – mondta Fábián Bertalan társadalmi megbízatású alpolgármester.
A videóban arra is kitértek, hogy a múlt hónapban háromszor is egyeztettek erről a polgármesterrel, akit szerintük nem érhetett váratlanul a javaslat. Bárdy szerint soha nem fordult meg sem az ő fejében, sem a csapat fejében, hogy szembeforduljanak Gémesivel: csak ebben az egy dologban nem értenek egyet vele, minden másban támogatják.
Bár voltak olyan hangok, hogy az akcióval már a jövőre is gondoltak a képviselők, ez esetben sokkal inkább tényleges személyes ellenszenvről volt szó, mint valamiféle komolyabb politikai koncepció első epizódjáról.
Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!