Vidnyánszky egyetemén zsidó szennylapnak nevezte a Nyugatot Takaró Mihály

  • narancs.hu
  • 2020. szeptember 9.

Belpol

Ennek fényében mit jelenthet az, hogy Vidnyánszky szerint az SZFE nem elég nemzeti-konzervatív, és ott ideológiai nevelés zajlik?

A Gulyás Márton által vezetett Partizán készített interjút két színéssszel, akik a Vidnyánszky vezette kaposvári képzésen szerezték meg diplomájukat. Bergendi Barnabás és Hermányi Mariann arról meséltek, hogy egyetemi órán Takaró Mihály zsidó szennylapnak nevezte a folyóiratot, Kertész Imréről pedig azt mondta, nem magyar — hozzátéve, hogy ez az ő véleménye, és nem kell mindenkinek elfogadni.

Hermányi azt is felidézte, hogy egy órán Takaró rákérdezett a hallgatók vallására, majd Hermányi válaszát így minősítette: „Akkor te vagy a kis liberális, ugye? Neked ezt most nehéz lesz."

A két színész arról is beszélt, hogy több olyan kurzus volt, amire úgy kaptak osztályzatot, hogy nem volt mögötte valós képzés, órák maradtak el, tanárok nem jelentek meg, maga Vidnyánszky többször az utolsó pillanatban mondta le az óráját velük.

Figyelmébe ajánljuk

Két óra X

Ayn Rand műveiből már több adaptáció is született, de egyik sem mutatta be olyan szemléletesen az oroszországi zsidó származású, ám Amerikában alkotó író-filozófus gondolatait, mint a tőle teljesen független Mountainhead.

Megtörtént események

  • - turcsányi -

A film elején megkapjuk az adekvát tájékoztatást: a mű megtörtént események alapján készült. Első látásra e megtörtént események a 20. század második felének délelőttjén, az ötvenes–hatvanas évek egymásba érő szakaszán játszódnak, a zömmel New York-i illetékességű italoamerikai gengsztervilág nagyra becsült köreiben.

Élet-halál pálinkaágyon

Óvodás korunktól ismerjük a „Hej, Dunáról fúj a szél…” kezdetű népdalt. Az első versszakban mintha a népi meteorológia a nehéz paraszti sors feletti búsongással forrna össze, a második strófája pedig egyfajta könnyed csúfolódásnak tűnik, mintha csak a pajkos leánykák cukkolnák a nyeszlett fiúcskákat.

Egy fölényeskedő miniszter játékszere lett a MÁV

A tavalyi és a tavalyelőtti nyári rajtokhoz hasonlóan a vasúttársaság most sem tudott mit kezdeni a kánikula, a kereslet és a körülmények kibékíthetetlen ellentétével, s a mostani hosszú hétvégén ismét katasztrofális állapotok közt találhatták magukat az utasok.

A botrány határán

A Nádas-életműsorozat leg­újabb kötetét a színházi világnap alkalmából mutatták be az Örkény Színházban. Hogy hazai színházi életünk hogyan viszonyul ezekhez a magyar drámahagyományból kilógó művekhez, arra éppen egy Örkény-dráma, a Kulcskeresők címével válaszolhatunk.