„A leghatározottabban visszautasítja” a Magyar Ügyvédi Kamara elnöksége a Kúriának azt az állítását, hogy Havasi Dezső, a MÜK elnöke „politikai kritikát” fogalmazott volna meg a múlt heti Jogászgyűlésen.
A kamara Facebookon közzétett közleménye szerint megalapozatlan és indokolatlan az a támadás, amely Havasit szakmai előadása miatt érte most a Kúria részéről.
A 17. Magyar Jogászgyűlésről van szó, amely nem nyilvános esemény volt Balatonalmádiban. Részt vett és előadott rajta Sulyok Tamás köztársasági elnök, Pintér Sándor Belügyminiszter és Tuzson Bence igazságügyi miniszter is. A múlt csütörtök délutáni plenáris ülésen felszólalt többek között Varga Zs. András, a Kúria elnöke, Polt Péter legfőbb ügyész, később pedig Havasi Dezső, a Magyar Ügyvédi Kamara elnöke. Ő ismertetett egy felmérést, amely arról szólt, mi a szakmabeliek álláspontja a Kúria jogegységi panasztanácsának munkájáról. A megkérdezettek pedig nem csak jót mondtak, ami úgy felzaklatta Varga Zs. Andrást, hogy felállt és kirohant a teremből. A szállodából is kijelentkezett, és visszarendelte a többi kúriai bírót. Havasi beszéde pedig a hvg.hu írása szerint „akkora vastapsot kapott, hogy az már egy tüntetésnek is beillett”.
A Kúria utóbb közleményt adott ki a botrányról, eszerint „a Magyar Ügyvédi Kamara elnöke szakmainak álcázott, de a jogszabályokat és a tényeket figyelmen kívül hagyó és az Alaptörvény előírását súlytalanként kezelő, éles politikai kritikát fogalmazott meg a Kúria feladatait, a Jogegységi Panasz Tanács összetételét és működését illetően. A Jogászgyűlés programja ezen az ülésen a vitát nem tette lehetővé, de a Kúria és a kúriai bírák politikai vitában egyébként sem vehetnek részt. Politikai provokációra pedig szakmai érvekkel nem lehet válaszolni.”
A Magyar Ügyvédi Kamara elnöksége most arra hívja fel a figyelmet, hogy Havasi Dezső előadását a kamara honlapján nyilvánosságra hozta. Ez alapján bárki láthatja, hogy „a Kúria közleményében foglaltakkal ellentétben abból semmilyen »éles politikai kritika« nem olvasható ki, amit az is alátámaszt, hogy ilyenre – általánosságokon túl – a Kúria közleménye sem utalt. A Magyar Ügyvédi Kamara és annak elnöke mindig tartózkodott bármiféle politikai megnyilvánulástól.”
A MÜK elnöksége szerint a Jogászgyűléseken szokás hozzászólni, esetenként viták is vannak, és ennek megvan az ideje és megfelelő fóruma. „A Kúria elnöke azonban eltérő álláspontját – példátlan – távozásával és a Kúria bíráinak visszahívásával fejezte ki, amit a MÜK elnöksége
sajátos, de a vélemény-nyilvánítás szabadsága keretei között maradó reakcióként kezel és értelmez,
még akkor is, ha a lépés méltán válthatta ki a magyar jogászság egyet nem értését. Reméljük, hogy a hivatásrendek közötti együttműködés és párbeszéd hamarosan visszatér a szakmai síkra, melyért a magunk részéről mindent elkövetünk” – írja a MÜK elnöksége.