Feljelentést tett a XI. kerületi önkormányzat, miután a Narancs megírta: a Sas-hegyen a tájvédelmi körzet szomszédságában engedélyt kapott egy cég egy tizenkét lakásos társasház építésére. A mostani vezetés próbálja megakadályozni a beruházást, és most hivatali visszaélés és csalás miatt feljelentést is tettek.
A 2018-ig visszanyúló ügyben egy zsákutcában a kerületi főépítész javaslatára megemelte az akkori önkormányzati testület a telek beépíthetőségének arányát és eltörölte a társasházi lakások számára vonatkozó korlátozást. A környékbeli lakók csak tavaly szereztek tudomást minderről, amikor megszülettek a tervek a kilátást rendkívüli mértékben korlátozó és a környékbe egyáltalán nem illő, a családi házakhoz mérve hatalmas épület kivitelezéséről.
Mint arról a Narancs néhány hete beszámolt, az önkormányzat csak az őszi választások után fordult rá a történetre, akkor azonban az a döntés született, hogy a végső cél nemcsak a beruházás megakadályozása, hanem az is, hogy a terület ismét erdő besorolást kapjon a fővárostól. De addig még hosszú az út. Mivel a beruházásra kész tervek voltak, amelyek megfeleltek az aktuális beépítési szabályoknak, az önkormányzatnak szerencsére is szüksége volt.
A beruházó benyújtotta az építési engedélyt, ám azt a kormányhivatal valamilyen hibára hivatkozva visszadobta, így ebben az időablakban az önkormányzatnak lehetősége nyílt változtatási tilalmat elrendelni. Amíg ez le nem telik – ez három év –, ott nem épülhet semmi. Az önkormányzat szándéka az, hogy visszaállítja a korábbi, szigorúbb beépíthetőségi szabályokat és kéri a fővárostól a terület erdővé minősítését. A területen munkák még nem indultak, de a növényzetet már elkezdték kiirtani. A fákat meghagyták – azért külön bírság járna – a bokrokat, cserjéket azonban leirtották.
Valószínű nagyon jól ismeri a környéket és a szabályzatokat a beruházó Városlépték Kft., mert pontosan tudta, mely fákat kell meghagyni azért, hogy ne legyen belőle környezetvédelmi bírság, mondta egy forrásunk. A beruházó személye papíron közvetve köthető a kerülethez: más telkeket is megvásárolt a 2014-2019-es ciklusban, illetve önkormányzati megbízásokat is kapott szintén ebben az időszakban. Ennél jóval érdekesebb azonban az, hogy a beruházó több szállal is a volt kerületi főépítészhez, Takács Viktorhoz köthető. Márpedig ha ez valóban így van, felmerül a hivatali visszaélés gyanúja, hiszen akkor annak tudatában vásárolta meg a Városlépték Kft. a területet, hogy azt az önkormányzat biztosan át fogja minősíteni, és oda egy jóval komolyabb beruházást is lehet tervezni.
A volt főépítészt már 2019-ben felmentette László Imre polgármester, de eddig ennyivel meg is elégedett az önkormányzat. Most azonban úgy tűnik, találtak muníciót. A lakók bizakodnak, de azért aggódnak is. Annyi bizonyos, hogy a környékbeliek többször is láttak meglehetősen ideges embereket jönni-menni az utca végében. Úgy tudják, már elkészült a beruházási terv munkapéldánya, ami azt jelenti, nagyon közel állhatnak ahhoz, hogy meginduljanak a munkagépek, most van az utolsó esély arra, hogy biztosan meg lehessen akadályozni az építkezést. A következő hetekben dőlhet el végleg, erdő lesz-e a területen vagy társasház. Elvileg a födémmagasság eléréséig le lehet állítani egy beruházást, de aligha lehet bárkinek is a célja, hogy egy betontorzó éktelenkedjen a sas-hegyi tanösvénytől pár percre.