Zsarolás bűntettének kísérlete miatt emelt vádat a Békéscsabai Járási Ügyészség és vádiratában felfüggesztett börtönbüntetés kiszabását indítványozta egy 42 éves büntetlen előéletű orosházi férfival szemben, aki az Országos Jégkármérséklő Rendszer (JÉGER) miatt próbálta megzsarolni a békési agrárkamarát.
A JÉGER lényege, hogy talajgenerátorok üzemelnek az ország területén, és amikor várható jégesőről kapnak jelzést, járásonként bekapcsolják ezeket, hogy ezüst jodidot bocsássanak ki, ezzel megakadályozva a nagyobb jégszemek kialakulását. Az ügyészség szerint a gazdák között hamisan elterjedt vélekedésekkel ellentétben ez a rendszer nem tudja kiszárítani levegőt, nem csökkenti a csapadék mennyiségét, továbbá nem okoz aszályt sem.
Ennek ellenére a férfi az egyik közösségi portálon több nagy követéssel rendelkező oldal adminisztrátoraként és az általa létrehozott zárt csoportokban rágalmazta, illetve valótlan információkat terjesztett a jégkármérséklő rendszer időjárásra és egészségre gyakorolt veszélyes hatásairól, valamint annak kezelőiről. Így
a JÉGER generátorkezelőket érintő fenyegetések Békés vármegyében 2022-től kezdődően folyamatosak voltak
– tájékoztatott az ügyben a Békés Vármegyei Főügyészség.
A férfi 2024. július 28-a és augusztus 25-e között a saját e-mail címéről jogtalan haszonszerzés céljából nem kevesebb, mint 14 fenyegető tartalmú e-mailben pénzt követelt az agrárkamara Békés megyei igazgatójától. Az elektronikus levelekben az orosházi férfi azt írta, ha nem fizetnek neki 22 millió forintot, akkor nem tartja tovább vissza a feldühödött gazdákat, és azok szét fogják verni a JÉGER rendszer generátorait és a generátorkezelőkkel, valamint a kamara vezetőivel sem fognak kesztyűs kézzel bánni.
A vádhatóság szerint a térségi agrárkamara vezetőségében komoly félelmet keltettek a férfi fenyegetései, mivel a korábbi években is ő tüzelte a gazdákat a kamara ellen, aminek következtében atrocitások érték a talajgenerátorok kezelőit Békésben. Emiatt sokan felmondtak, a betöltetlen álláshelyek pedig ellehetetlenítik a rendszer működtetését. Az agrárkamara nem fizetett a férfinak, hanem feljelentést tett a rendőrségen.
Az Alföldön, ahol csak 2018 óta védekeznek a jég ellen, a gazdák körében kialakult az a meggyőződés, hogy a rendszer nemcsak a jégtől véd, hanem az esőfelhőket is „elhajtotta”. A jégkármentesító rendszerről és az elégedetlen gazdákról ebben a cikkünkben írtunk részletesen még tavaly ősszel:
Nyitóképünk illusztráció.