A Bese Gergő utódjául kinevezett dunavecsei plébános megtartotta a helyi katolikus egyházközösség világi elnöki tisztében azt az iskolaigazgatót, akiről egymástól függetlenül tíznél több érintett, gyermek, szülő, gyám, pedagógus vallotta, hogy tanúja vagy elszenvedője volt, amikor értelmileg sérült diákokat bántalmazott szóval, tettlegesen.
Szeptember közepén írtuk meg, hogy vezetőváltás hajtottak végre a Dunavecsén működő Duna Menti Egységes Gyógypedagógiai Módszertani Intézmény, Általános Iskola, Szakiskola és Kollégiumban (EGYMI) élén. Elbocsátották L. M.-t, az iskola igazgatóját, akivel kapcsolatban július óta nyomoz a kecskeméti rendőrség több gyerek sérelmére elkövetett bántalmazás miatt.
A nyomozás indulásáról még augusztus közepén számoltunk be, az igazgató akkor vette éppen át megbízólevelét a Belügyminisztériumtól, hogy 2029-ig tovább vezethesse az értelmileg akadályozott gyerekeket nevelő iskolát. Újbóli kinevezését az intézményt felügyelő kiskőrösi tankerület is támogatta, függetlenül a júliusban indult nyomozástól. Akkor még szilárd volt a bizalmuk L. M. iránt, nem készültek sem felfüggeszteni, elbocsátani, sem belső vizsgálatot indítani. „Az ügyben rendőrségi eljárás van folyamatban, úgy tudjuk, hogy az ügyben bűncselekménnyel megalapozottan gyanúsítható személy nincs. Amennyiben ez megtörténik, a Tankerületi Központ a hatályos jogszabályok alapján fog eljárni és megteszi a szükséges intézkedéseket” – válaszolták akkor kérdéseinkre.
A tankerület ugyanakkor egy hónappal később már megerősítette az igazgató menesztéséről szóló információnkat, nem várták meg, hogy meggyanúsítsák, megszüntették a munkaviszonyát. Az iskola udvarán a diákok tapssal fogadták az igazgató bejelentését távozásáról. Az egyébként gyógypedagógus végzettségű intézményvezető tanárként sem folytathatja pályafutását a dunavecsei EGYMI-ben.
L. M. azonban nem csak intézményvezetőként volt a dunavecsei közélet ismert szereplője, hanem a helyi katolikus közösségben viselt tisztsége révén is. A helyi plébánosnak, a melegbotrányai miatt a papi szolgálatából elbocsátott, a sajtóban NER-sztárpapnak aposztrofált Bese Gergőnek köszönhetően lett az egyházközösség képviselő-testületének világi elnöke. Az előző dunavecsei plébános összetűzésbe került L. M.-mel és leváltotta korábbi világi elnöki pozíciójából, ám miután néhány éve a katolikus egyház Besét delegálta a településre, az iskolaigazgató ismét visszakerült a világi elnöki pozícióba.
L. M. e tisztsége révén foglalkozik az egyházközösség ügyeivel, egyik feladata a dunavecsei katolikus bál megszervezése. Az idei bálra az iskolától néhány méterre található művelődési házban került sor. Az ünnepi eseményre a 2016-os bálon készült fotóval invitálta a résztvevőket közösségi oldalán, amikor a gyülekezet férfitagjai női balerinák viseletét imitálva rózsaszín tütüszoknyácskákban adták elő balettprodukciójukat „Vadhattyúk” csoportként definiálva magukat.
Megkérdeztük szeptemberben a Kalocsa-Kecskeméti Katolikus Egyházmegyét L. M. világi elnöki tisztségének megtartásáról. Azt a választ kaptuk, a már kinevezett új dunavecsei plébános hatáskörébe tartozik a döntés. Bábel Balázs érsek türelmet kért, hogy az új plébános tájékozódhasson az ügyben.
A héten ismét megkerestük az egyházmegyét, és megtudtuk,
a Bese helyére kinevezett új plébános úgy döntött, nem vonja meg bizalmát az iskolából már menesztett L. M.-től, az egyház kötelékében tartja.
Jávorka Lajos atya, aki kunszentmiklósi plébánosként látja el Dunavecse település lelkipásztori szolgálatát, a Naranccsal azt közölte, tudomása van a feljelentésről, de ez alapján nem mozdítja el a volt igazgatót a világi elnöki hivatalából. „Meggyőződésem szerint egy feljelentés és vizsgálat alapján nem szabad valakit bűnösnek tekinteni és büntetni, hanem az illetékes hatóság jogerős ítéletéig ragaszkodnunk kell az ártatlanság vélelméhez. L. M. Dunavecse közéletében és a plébániai közösségben is megbecsült ember. Természetesen ha a bíróság jogerős ítélettel bűnösséget állapít meg, megteszem a szükséges intézkedést” – fogalmazott.
Az iskola vezetőjével szemben a területileg illetékes gyermekvédelmi szakszolgálat munkatársa, az egyik bántalmazott gyermek gyámja tett feljelentést. A kunszentmiklósi rendőrkapitányság kiskorú veszélyeztetés gyanújával rendelt el nyomozást, amit a kecskeméti rendőrkapitányság hatáskörébe utaltak. A bűncselekmény gyanúja kiskorú veszélyeztetéséről átminősült közfeladatot ellátó személy eljárásában elkövetett bántalmazás bűntettére.
A gyermekek gyámja a nevelőszülők bejelentését követően fordult a rendőrséghez. A nevelőszülőknek feltűnt a gyerekek viselkedésének változása, ami abban is megnyilvánult, hogy hétvége után nem akartak visszatérni az intézménybe. A fizikai és lelki bántalmazásokat értelmileg akadályozott 7–16 éves gyermekek ellen követték el az iskolában, amiről egymástól független vallomásokból értesültek a rendőrök. Volt, aki arról számolt be, hogy az iskola vezetője az egyik 7 éves gyermeket az osztályteremből rángatta fel a vezetői irodába, ahol verést kapott, más gyereket az igazgatói iroda előtti folyosón térdepeltetett büntetésből. Úgy tudjuk, a kezdeti háromról 7-8 főre növekedett a bántalmazásukról beszámoló gyerekek száma, tanúvallomást pedig tíznél többen tettek. A tanúmeghallgatások során pedagógusok, a gyerekek szülei, nevelőszülői, gyámjai és az érintett gyerekek számoltak be sorozatosan alkalmazott fizikai erőszakról. Valamennyien az intézmény vezetőjét nevezték meg elkövetőként.
Lapunknak korábban sikerült hozzájutnia egy hangfelvételhez is, amely bepillantást enged abba, hogy a volt vezető milyen verbális bántalmazást alkalmazott egy kiskorú gyermekkel szemben. Az egypercnyi felvételen L. M. az irodájába vitt gyereket szidalmazza, becsmérli, fenyegeti. Olyan hangerővel, hogy a párnázott ajtón át is kivehetőek voltak szavai. Megkérdeztük a volt iskolaigazgatót is, aki viszont egy bosszúhadjárat részének tekinti a nyomozást: „Az ellenem folyó eljárás egy jelenleg is nálunk dolgozó kollégám bosszúhadjáratának az eredménye” – közölte a Naranccsal augusztusban.
Az L. M. iránti bizalom a Nemzeti Pedagóguskarban is megszűnt, ahol a Kar Bács-Kiskun megyei területi etikai bizottságának tagjaként tevékenykedett. A Fidesz-kormány által létrehozott, a köznevelésben dolgozók számára kötelező tagságú pedagógus kamara megkeresésünk után pár nappal L. M.-t törölte a Bács-Kiskun megyei etikai bizottságból.