Öt évet kapott, mert egy hónapon át verte az édesanyját

Bűn

Négy évről öt év börtönre súlyosbította a Szegedi Ítélőtábla annak a szentesi férfinak a büntetését, aki egy hónapon át többször is megverte magatehetetlen, beteg édesanyját. Összesen huszonkét sérülést találtak az asszonyon. Később meghalt, de nem a bántalmazás miatt.

Tüdőgyulladással kórházba került, meggyógyították és 2017. július 14-én hazaengedték azt az idős asszonyt, aki a Szegedi Ítélőtáblán szerdán tárgyalt büntetőügy sértettje volt. Hetente kétszer szociális gondozó járt hozzá, de a fia is odaköltözött a szentesi József Attila utcai házba, hogy gondoskodjon róla. Ő, a 63 éves K.-Sz. I. rendszeresen ivott, és olyankor agresszívan viselkedett. Ingerült és türelmetlen volt édesanyjával is, akinek romlott az állapota, ágyban feküdt, szinte állandó felügyeletre szorult. Az év szeptemberében és októberében a férfi többször is megütötte az anyját: arcán, fején, hátán, nyakán, mellkasán, végtagjain, a haját is kitépte. Október 20-án a házigondozó vette észre az egyértelműen bántalmazásra utaló sérüléseket: az arca eltorzult az asszonynak a verés nyomán. A gondozó értesítette az orvost, aki bevitette a kórházba a beteget, K.-Sz. I. ellen pedig büntetőeljárás indult. Édesanyját 2018 februárjáig gyógyították, aztán otthonba került, ahol még abban az évben, december elsején meghalt, olyan betegségben, amely nem függött össze a bántalmazással.

A Szegedi Törvényszék tavaly májusban folytatólagosan elkövetett, életveszélyt okozó testi sértés miatt négy év börtönre ítélte a vádlottat. A határozat ellen az ügyészség súlyosbításért fellebbezett, a vádlott és védője viszont azt szerette volna elérni, ha másodfokon enyhébb büntetést szabnak ki.

A Szegedi Ítélőtábla átalakított, plexifalakkal ellátott tárgyalótermében elhangzott: a vádlott a Szegedi Törvényszék előtt egy ideig tagadott, végül lelkileg összeomlott és beismerő vallomást tett. Annyira sírt, hogy nem tudta elmondani, de végül is írásbeli beismerését tudomásul vette a bíróság.

K.-Sz. I. most tárgyalt fellebbezésében már azt kérte, ne szerepeljen a jogerős ítéletében, hogy ittasan bántotta az édesanyját, mert ez szerinte nem így volt, azt is tagadta, hogy ököllel ütötte volna az anyját. Védője kérte, hogy a tett minősítése súlyos testi sértés legyen, ne életveszélyt okozó. A védelem azt is kérte, vegye enyhítő körülményként figyelembe az ítélőtábla azt, hogy a vádlott mentális állapota megromlott, személyiségzavarban is szenved.

K.-Sz. I. nem jött el a tárgyalásra, de ez nem volt akadálya annak, hogy határozzanak róla.

Az ítélőtábla úgy döntött, hogy amit a vádlott tett, azért nem négy, hanem öt év börtön a jogos büntetés, és meg kell fizetnie 687 ezer forint bűnügyi költséget is.

Benedek Tibor bíró az indoklásban kifejtette, az orvosszakértői vélemény szerint a vádlott igenis tudatában volt annak, mit tesz az anyjával, amikor egy hónapon át többször is ütötte-verte: a fejet ért ütés nyomán támadt koponyaűri vérzés csak azért nem vezetett az asszony halálához, mert agysorvadása is volt. A vizsgálat 22 különböző sérülést talált a sértett testén. A részleges beismerő vallomást értékelte a bíróság, de azt is figyelembe vette az ítélet kiszabásakor, hogy ez a fajta bűncselekmény elterjedt az utóbbi időben.

A határozat ellen nem lehet fellebbezni, jogerős.

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Érzések és emlékek

A magyar származású fotóművész nem először állít ki Budapesten; a Magyar Fotográfusok Házában 2015-ben bemutatott anyagának egy része szerepel a mostani válogatásban is, sőt a képek installálása is hasonló (ahogy azonos a kurátor is: Csizek Gabriella).

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Akkor és most

Úgy alakultak dolgaink, hogy az 1991-ben írt, a 80-as évek Amerikájában játszódó epikus apokalipszis soha korábban nem volt számunkra annyira otthonos, mint éppen most. Néhány évvel ezelőtt nem sok közünk volt az elvekkel és mindennemű szolidaritással leszámoló, a nagytőkét a szociális háló kárára államilag támogató neoliberalizmushoz.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.