Titkosszolgálati dokumentum került elő az LGT gitárosának megöléséről

  • narancs.hu
  • 2022. március 24.

Bűn

Bornemissza ügynök jelentése szerint Barta Tamást a Los Angelesben működő „magyar maffia” utasítására gyilkolták meg.

Egy most előkerült ügynöki jelentés azt állítja, hogy a Los Angelesben működő magyar maffia ölette meg Barta Tamást, az LGT gitárosát – írja a 24.hu.

A jelentést a Siess haza, vár a mama című, Barta életéről és haláláról szóló dokumentumfilm készítői találták meg.

Barta Tamás gitáros, énekes, dalszerző, a Locomotiv GT együttes alapító tagja 1974-ben döntött úgy, hogy egy turnéról nem jön haza. Los Angelesben, 1982-ben halt meg, nagyon gyanús körülmények között. A halálát hivatalosan öngyilkosságnak nyilvánították, de több elképzelés is van arról, ki lőtt rá kétszer is negyven évvel ezelőtt.

A 24.hu a Belügyminisztérium III/II-5C. alosztályának egyik jelentéséről ír, amelyben egy Bornemissza fedőnevű ügynök és Lestány Tibor rendőr hadnagy, tartótiszt beszélgetésének leirata olvasható. A találkozót egy héttel Barta amerikai halála után, 1982. február 24-én tartották a Budapest Szállóban. A jelentést „Szigorúan Titkos!” és „Különösen Fontos!” jelzésekkel látták el. A dokumentum arról szól, hogy Bornemissza találkozott a Los Angeles-i magyar maffia vezetőjével, bizonyos Szendrő Öcsivel, akinek az emberei pisztolyt fogtak rá, és vallatták, ki küldte. Végül nem bántották, de az ügynök a jelek szerint benyomást szerzett arról, hogy az amerikai magyar nehézfiúk nem válogatnak a módszerekben.  A jelentés kitér arra, hogy megölték Barta Tamást is. 

Kult?ra - K?nny?zene - Az LGT zenekar

 
 
 Budapest, 1974. március 19.  Az LGT együttes: Somló Tamás, Presser Gábor, Laux József és Barta Tamás. Fotó: MTI/Bara István

 Barta az Egyesült Államokban Szendrő egyik válalkozásának alkalmazottja volt, de néhány hónap után bejelentette, hogy önállósodni szeretne. A jelentés szerint Szendrőék ebbe nem egyeztek be, és döntöttek Barta sorsáról. A négyoldalas jelentés szerint Bartát azért ölték meg, mert ki akart szállni Szendrőék üzletéből – és azt sugallja, a magyar belügyminisztérium sokkal többet tudhat a halálesetről, mint a helyi rendőrség. Furcsa, hogy Bornemissza ügynök 1982. február 15-én érkezett haza Budapestre, Barta halálának napja pedig a hivatalos dokumentumok szerint február 16. A dokumentumfilm alkotói – akik a jelentésre rábukkantak – nem jöttek rá, ki lehetett Bornemissza ügynök, de azt ígérik, hogy mihelyt megtudják, felfedik, a jelentés teljes tartalmával együtt. 

A Barta életéről két éve készült Siess haza, vár a mama című film készítőit az egyik mellékszereplő beperelte, majd gyakorlatilag betiltották a mű vetítését. Hajdú Eszter rendező és Mester Sándor producer a Kúriához fordult, elérték, hogy ideiglenesen felfüggesszék a tiltást. A betiltó ítélet azonban jogerőre emelkedett. A készítők az Alkotmánybírósághoz és a nemzetközi bírósághoz szeretnének fordulni az ügyben. 

Kedves Olvasónk!

Elindult hírlevelünk, ha szeretné, hogy önnek is elküldjük heti ajánlónkat, kattintson ide a feliratkozásért!

Magyar Narancs független, szabad politikai és kulturális hetilap.

Jöjjön el mindennap: fontos napi híreink ingyenesen hozzáférhetők! De a nyomtatott Narancs is zsákszám tartalmaz fontos, remek cikkeket, s ezek digitálisan is előfizethetők itt.

Fizessen elő, vagy támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Figyelmébe ajánljuk