A birodalmi gondolat kényszere

  • Ara-Kovács Attila
  • 2014. június 3.

Diplomáciai jegyzet

Az Eurázsiai Unióval Moszkva Európa felé zárta le a kapukat, ám holnap Kína felé is erre kényszerül majd. S ezzel e társadalmi, politikai, gazdasági kísérlet számára a kör végleg bezárul.

Május 29-én Vlagyimir Putyin orosz, Nurszultan Nazarbajev kazah és Alekszander Lukasenka fehérorosz elnök aláírta az Eurázsiai Unió megalapításának alapokmányát. Elsőként egy gazdasági térséget hoznak létre, melyben a jelenleg ismert elgondolások szerint a tagállamok nagyfokú szuverenitással rendelkeznek, és elsősorban a vámunióra, valamint a tőke és a szolgáltatások szabad áramlására korlátozódik az integráció. Ugyanakkor nyilvánvaló az is, hogy a már létező, de a jelenlegi tagoknál bővebb kört érintő biztonsági-katonai együttműködés irányába is elindulhatnak.

Hogy nem egyfajta újabb Szovjetunió jön létre, azt nemcsak Putyin fogadkozásai tették egyértelművé, hanem az a tény is, hogy a három ország összefogásának ihletét tulajdonképpen az Európai Unió adta. Csakhogy amíg ez utóbbi alapján a megkövetelt (a) demokratikus alapjogok tiszteletben tartása, (b) a nemzetállami korlátok perspektivikus lebontása, (c) a gazdaságin messze túlmutató integrációs szándék, továbbá (d) a kulturális egység megteremtésének közös akarata állt, az úgynevezett Eurázsiai Unió mindezeket nemcsak figyelmen kívül hagyja, de lényegében létükben tagadja is őket.

Valószínű persze, hogy Putyinnak a jövőről szőtt elgondolásaiban benne volt, hogy egyfajta pszeudo európai uniós modellt megvalósítva újraalkossa Moszkva vezetésével az egykori szovjet államkonstrukciót. Az is megeshet, hogy továbbra is ez a célja, csak taktikai okokból hallgat ezekről, ráadásul jelenleg ereje sincs belekényszeríteni partnereit egy efféle egyesülésbe. Ugyanakkor az is igaz, hogy egy ilyen elgondolás az adott keretek között értelmezhetetlen lenne, hisz mind Belarusz, mind pedig Kazahsztán önmagában véve szélsőséges diktatúra, ezen az alapon Putyin akár Észak-Koreát is meginvitálhatná sajátos új államrendszerébe.

A megállapodás múlt csütörtöki szignálása számos további olyan kérdést vet föl, melyek a vállalkozás kényszerű, s ezért természetellenes voltára utalnak, így inkább kétségeket ébresztenek annak jövőjét illetően. Legalább hat okunk van ezt feltételezni.

1. Mindenekelőtt jogos felvetni a kérdését, hogy miért hozták előre a megállapodás aláírását, hisz az Eurázsiai Unió megalapításának tervezett dátuma eredetileg 2015. január 1. volt. Meglehet, Putyin okkal tartott attól, hogy az ukrán helyzet eszkalálódása végképp elveszi más államok kedvét a csatlakozástól, s még azt megelőzően szeretett volna túl lenni a keretmegállapodáson, mielőtt az érintettek előállhattak volna számos olyan követeléssel, amelyek végképp szimbolikussá tették volna egy efféle unió világra jöttét, s teljesen illuzórikussá Moszkva vezető szerepét. Ugyanakkor egy ilyen irányú kibontakozást sincs okunk kizárni a jövőben, hisz az integráció eddig ismert feltételei túlságosan is tágak maradtak.

2. Problémák lehetnek az Eurázsiai Unió tulajdonképpeni öndefiníciójával és jövőbeni geopolitikai irányultságával kapcsolatban is. Putyin eleve úgy határozta meg a célokat, hogy az integráció az EU, az USA és Kína ellenében hoz létre új nagyhatalmi tömörülést. Ha ezt komolyan vesszük, akkor logikusan csak arról lehet szó, hogy az érintett három állam autokratikus rendszer-berendezkedésének igyekeznek garanciákat teremteni a számukra kedvezőtlen nemzetközi térben, a létrehozandó szabad kereskedelmi térség csak azt szolgálja majd, hogy ezek az államok kivédhessék a többi nemzetközi tényező gazdasági jellegű befolyását az elnyomó társadalmi berendezkedés megváltoztatására.

3. Igen korlátozottak az elképzelt Eurázsiai Unió jövendő bővítésének lehetőségei is. Legfeljebb két további ország jöhet e tekintetben szóba: a közép-ázsiai Kirgizisztán és a dél-kaukázusi Örményország. Az előbbiben ugyanakkor már ma jelentékeny kínai gazdasági befolyás érvényesül, Örményországgal pedig Moszkva magára veszi az azeri konfliktus összes tehertételét, és ez ronthatja az Ankarával fennálló, egyébként is feszült kapcsolatokat. Az említett két országgal ugyan bővülne a rendelkezésre álló piac, de gazdaságilag inkább többe kerül ez Moszkvának, mint amennyi geopolitikai hasznot hozhat. Ráadásul az afganisztáni kivonulást követően a Nyugat számára megszűnik Kirgizisztán stratégiai jelentősége, Moszkva viszont egy olyan övezetet integrál vele, amely a térségi konfliktusoktól még hosszú ideig nem szabadulhat.

4. Tágabban értelmezve mindezt: az unió létrehozása, akárcsak egykor a KGST-é, komoly finanszírozási terhet ró Moszkvára, miközben az integráció nem hatékony gazdaságokat egyesít, hanem gyengén teljesítő államokat, amelyek kizárólag nyersanyagforrásaikra támaszkodnak, vagy – mint Belarusz esetében – tranzitképességeikre.

5. Ráadásul nem olyan unióról van szó, melybe örömmel igyekeznének bizonyos nemzetek. Mi több, inkább azok jelentkeznek oda, amelyeknek politikai elitje egyetlen vonatkozásban várhat szolidaritást a többiektől: autokrata rendszereiknek kölcsönös elfogadását és megvédését illetően.

6. Végül, de nem utolsósorban: a Majdan eseményei és az azt követő különféle orosz intervenciók Ukrajnát végképp átlökték a másik oldalra, és a fenyegetettség most ebbe az irányba tolja Moldáviát is. Ennélfogva Moszkva uniója sokkal inkább ázsiai jellegű lesz, semmint európai, annak dacára, hogy Oroszország lakosságának kétharmada földrajzilag mégiscsak európai területen él, ám gazdasági forrásaik kétharmada e téren is Ázsiában van.

Bár az események felgyorsításakor Putyint főként az inspirálhatta, hogy így elzárhatja országát a transzatlanti (demokratikus) behatásoktól, ugyanakkor már ma is jól kivehetően olyan ázsiai befolyás előtt nyitotta meg az orosz társadalmat, amelynek keretei között az hosszú távon képtelen lesz hatékony rendszert működtetni. Erre a legjobb ellenpélda maga Kína, amely már jó ideje nyugati alternatívákat keres saját tradícióival szemben. Elég végigsétálni bármelyik nagy kínai város utcáin, hogy szembesüljünk vele: Oroszországgal szemben Kína bizonyos fokig már rá is talált ezekre az alternatívákra. Az Eurázsiai Unióval Moszkva Európa felé zárta le a kapukat, ám holnap Kína felé is erre kényszerül majd. S ezzel e társadalmi, politikai, gazdasági kísérlet számára a kör végképp bezárul.

Figyelmébe ajánljuk

Hol az ember?

A megfilmesíthetetlen könyvek megfilmesítésének korát éljük – ezek pedig nagyrészt sci-fik. Herbert Ross Dűnéjének sokszor nekifutottak, mire Denis Villeneuve szerzői húrokat pengető két blockbustere végre a tömegek igényeit is képes volt kielégíteni; Isaac Asimov Alapítványából az Apple készített immár második évadát taposó, csillogó űroperát – a Netflix pedig az elmúlt évek egyik legnagyobb sikerű, kultikus hard sci-fijébe, Liu Ce-hszin kínai író Hugo-díjas A háromtest-triló­giá­jába vágott bele.

Nem viccelnek

  • - minek -

Poptörténeti szempontból is kerek jubileumokkal teli lesz ez az év is – novemberben lesz negyven éve, hogy megjelent a The Jesus and Mary Chain első kislemeze, a melódiát irgalmatlan sípolásba és nyavalyatörős ritmusba rejtő Upside Down.

Elszáll a madárnő

„Én nem tudok, és nem is szeretek a képeimről beszélni. Amit el tudok mondani, azt csak színnel tudom elmondani. Képeimbe belefestettem az életem tragédiáit és örömeit. Ez volt az életem” – halljuk a művész vallomását a kiállítás első termében, a falra vetített 1977-es rövidfilm részleteként.

Aktivizmus színészekkel

  • Erdei Krisztina

Csoszó Gabriella aktivista fotós, töretlen kitartással vesz részt az ellenzéki tüntetéseken és osztja meg képeit azokkal, akik szeretnének mást is látni, mint amit a NER kínál.

Házasok hátrányban

  • Kiss Annamária

Középkorú házaspár egy protokollparti után vendégül lát egy fiatal párt egyetemi lakosztályuk teraszán, hajnali kettőkor. Az elején mit sem sejtenek arról, hogy ez lesz valamennyiük életének talán leghosszabb éjszakája.

Koponyalabirintus

Az alighanem legelismertebb, világirodalmi rangú kortárs román író, Mircea Cărtărescu 2015-ös nagyregénye rendkívüli, monstruózus mű. Kiszámíthatatlan, szabálytalan, megterhelő. Pedig látszatra nagyon is egyszerű, már-már banális helyzetből indul.

Messziről jött zeneszerző

A Tigris és sárkány és a Hős filmzeneszerzője hat éve már járt is nálunk, mégis bemutatásra szorul a magyar koncertlátogatók előtt. A hatvanhat éves, kínai származású komponistáról hídemberként szokás beszélgetni, aki a hagyományos kínai klasszikus zenét tömegekhez vitte el a nyugati világban.

Az ajánlat

Napi rendszeres fellépéseinek sorában Magyar Péter a múlt pénteken a Klubrádióban járt, ahol Bolgár György műsorában mindenféle kijelentéseket tett Ukrajnáról, illetve az ukrajnai háborúról.

A hegyi ember

Amikor 2018 februárjában Márki-Zay Péter az addig bevehetetlennek hitt Hódmezővásárhelyen, az akkoriban igen befolyásos Lázár János városában az időközi polgármester-választáson magabiztosan legyőzte fideszes ellenfelét, reálisnak tűnt, hogy mindez megismételhető „nagyban” is a tavaszi országgyűlési választásokon.

„Pályáznék, csak nem tudom, kivel”

Miért meghatározó egy társadalom számára a migrációról szóló vita? Hogyan változott a meg Berlin multikulturális közege? Saját történetei megírásáról és megrendezéseiről beszélgettünk, budapesti, román és berlini színházi előadásokról, de filmtervei is szóba kerültek. Kivel lehet itt azokra pályázni?

Pusztítás földön, vízen, levegőben

A magyarországi üvegházhatású gázkibocsátás csaknem háromszorosa került a levegőbe az ukrajnai háború első másfél évében. Óriási mértékű a vízszennyeződés, állatfajok kerültek a kipusztulás szélére. Oroszország akár fél évszázadra való természeti kárt okozott 2023 közepéig-végéig.

Alkotmányos vágy

A magyar mezőgazdaság tizenkét éve felel meg az Alaptörvénybe foglalt GMO-mentességnek, takarmányozáshoz tavaly is importálni kellett genetikailag módosított szóját. A hagyományos szója vetésterülete húsz éve alig változik itthon, pedig a szakértő szerint lehetne versenyezni az ukrán gazdákkal.