A külpolitika súlya – Sarkozy után

  • Ara-Kovács Attila
  • 2012. május 4.

Diplomáciai jegyzet

A két elnökjelölt között van egy nagyon fontos stílusbeli különbség: eszméi és törekvései alapján a jobboldali Sarkozy tűnik újszerűbbnek, forradalmibbnak. A baloldali Hollande visszafogottsága nem elsősorban a külpolitikai területen járatlan ember óvatosságát tükrözi, inkább azt, hogy sokkal konzervatívabban közelít mindenhez, mint ellenfele.

Nemrég a francia elnökválasztás kapcsán a Les Echos egy cikket publikált, amely arra figyelmeztet: jó lesz az érintetteknek megbarátkozni a gondolattal, hogy a világ már nem Franciaország körül forog. Igaz is ez a megállapítás, meg nem is. Tény, hogy a gloire-t már nem veszi túlzottan komolyan senki, s az is tény, hogy Párizs még Európában is háttérbe szorult. Hogy formálisan az uniós politikai akarat kifejezése még mindig a franciák előjoga, azt Németországnak köszönheti, Berlin ugyanis – bölcs visszafogottságról tévén tanúságot – bőven megelégszik azzal, hogy a gazdasági döntésekben legyen az övé mindig az utolsó szó. Azokban a dühödt kritikákban, amelyek az elmúlt hónapokban – olykor jogosan, gyakorta érdemtelenül – Nicolas Sarkozy elnököt érték, tulajdonképpen a francia polgár azon frusztrációja jutott kifejezésre, amit a befolyás látványos csökkenése provokált ki.

Az említett kritikák azonban túl sommásan ítélkeznek. A Sarkozy irányította adminisztráció kitűnő uniós nívójú munkát végzett, amit aztán nem köszönt meg neki senki. Kézben tartotta a félévenként egymást követő elnökségeket, és sikerrel végezte el a feladatokat, valahányszor egyik-másik, az aktuális elnökséget adó ország képtelen volt azzal megbirkózni – csak emlékeztetni szeretnék a francia szerepjátszásra a látványosan csődöt mondott szlovén elnökség idején, de sokat köszönhet személyesen Sarkozynek a cseh elnökség is. Ráadásul ő kezdeményezte Orbán Viktor karanténba helyezését a magyar elnökség alatt, elsőként jelentve be: a 2011 nyarának elejére tervezett keleti partnerségi csúcsra esze ágában sincs eljönni.

A francia diplomáciai erőfeszítések és személy szerint Sarkozy elnök hozta tető alá a grúz–orosz megállapodást a 2008-as dél-oszét háborús konfliktus idején. A francia diplomácia érte el, hogy a bolgár ápolónők ép bőrrel szabaduljanak ki Moammer Kadhafi börtönéből, sőt később az ezredest megdöntő népfelkelés NATO-támogatását megszervező koalíciónak is Párizs volt a tényleges mozgatója.

Az elmúlt évek uniós szintű külpolitikai stratégiai lépései egyszer sem okoztak csalódást, s ebben az eddigi francia elnöki adminisztrációnak jelentős szerepe volt. Ugyanakkor olyan perspektivikus gondolkodásról és hatékony politikai logisztikáról tanúskodnak a felsorolható esetek, amelyek miatt egyetlen franciának sem indokolt hiányérzetre és nemzeti frusztrációra panaszkodni.

A Sarkozy személyével szembeni tömeges antipátia ugyanakkor ma már szavazatokban is mérhető tény, ám aligha Franciaország nemzetközi szerepvállalásával és súlyával függ ez össze, mint inkább azzal, hogy a franciák rossz néven vették eddigi elnöküktől a túlzott aktivizmust, és – feledve a masszív tömegmegmozdulásokat, amelyeket a baloldal és a szakszervezetek szerveztek a tervezett reformok beindítása ellen – őt teszik felelőssé a halogatásból fakadó gazdasági bajokért is.

A legtöbb elemző szinte biztosra veszi, hogy ha François Hollande lesz május 6. után Franciaország elnöke, a külpolitikai stratégia nem változik. Lehet azonban, hogy módosul annak eddigi intenzitása. Hollande-nak nincs tapasztalata e téren, és egyesek tudni vélik: nem is ambicionál különösebb szerepvállalást a külpolitikában. Viszont – szemben a jobboldallal, ahol Sarkozy, elemében érezvén magát, valóban elszívott minden levegőt a diplomatái elől – a baloldal olyan komoly szaktekintélyekre támaszkodhat, mint Laurent Fabius volt miniszterelnök, továbbá a romániai származású Pierre Moscovici vagy Hubert Vedrine – ez utóbbiak mindketten voltak már külügyminiszterek.

A szocialisták – és főként Hollande – kampányban kifejtett nézeteiből arra lehet következtetni, hogy olyan külpolitikai témákban készülnek eltérni az eddigi gyakorlattól, melyek túl erőteljes hangsúlyt kaptak Sarkozynél. Hollande nagy valószínűséggel lazít majd némileg a transzatlanti kapcsolatokon; mint ismeretes, az előző elnök szoros washingtoni kapcsolatai tulajdonképpen példátlanok voltak az eddigi francia politikában. Hollande elutasítja Sarkozy heves érzelmeit a Recep Tayyip Erdoğan török miniszterelnök által megjelenített iszlamista politikával szemben is, ugyanakkor Sarkozynél kritikusabb hangot fog megütni Görögország gazdasági és Izrael emberjogi gyakorlatával szemben.

A két személyiség között van egy nagyon fontos stílusbeli különbség: eszméi és törekvései alapján furcsa módon a jobboldali Sarkozy tűnik újszerűbbnek, forradalmibbnak. A baloldali Hollande visszafogottsága nem elsősorban a külpolitikai területen járatlan ember óvatosságát tükrözi, mint inkább azt, hogy sokkal konzervatívabban közelít mindenhez, mint ellenfele. Sarkozy habozás nélkül átvette baloldali elődeinek radikálisan újító megoldásait; ennek jegyében ő is stratégiai fontosságúvá emelte a francia–német kapcsolatokat, akárcsak a hajdani François Mitterrand. Ugyanakkor hanyagolta a francia jobboldal számára mindig is nélkülözhetetlen „nemzeti aktivizmust”; szemmel láthatóan Sarkozyt sokkal jobban érdekelték a kapcsolatok gazdasági dimenziójú revitalizálása és a francia fegyverexport prioritásai, mint a frankofón közösségekkel ápolt különleges kulturális kapcsolat.

Meglehet, a baloldali Hollande épp e téren talál majd arra, ami láthatóan megkülönbözteti majd elődjének stílusától. Persze csak akkor, ha május 6-án valóban ő kerül ki győztesen az elnökválasztásból.

Figyelmébe ajánljuk

Mint a moziban

Fene se gondolta volna néhány hete, hogy az egyik központi kérdésünk idén januárban az lesz, hogy melyik magyar filmet hány százezren látták a mozikban. Dúl a számháború, ki ide, ki oda sorol ilyen-olyan mozgóképeket, de hogy a magyar film nyer-e a végén, az erősen kérdéses továbbra is.

Talaj

Thomas érzékeny kisfiú, nem kamaszodik még, mint az első szőrszálak megjelenésére türelmetlenül várakozó bátyjai. Velük nem akar játszani, inkább az udvaron egy ki tudja, eredetileg milyen célt szolgáló ládában keres menedéket, s annak résein át figyeli a felnőtteket, szülei élénk társasági életét, vagy kedvenc képregényét lapozgatván a szintén még gyerek (bár történetesen lány) főszereplő helyébe képzeli magát, és sötét ügyekben mesterkedő bűnözőkkel küzd meg.

Felszentelt anyagpazarlás

Ha a művészet halhatatlan, halandó-e a művész? Tóth László (fiktív) magyar építész szerint láthatóan nem. Elüldözhetik itthonról a zsidósága miatt, és megmaradt szabadságát is elvehetik az új hazában, elszakíthatják a feleségétől, eltörhetik az orrát, ő akkor sem inog meg. Hiszen tudja, hogyha őt talán igen, az épületeit nincs olyan vihar, mely megtépázhatná.

Zöld és fekete

A többszörös hozzáférhetetlenség határozza meg Nanna Frank Møller és Zlatko Pranjić frusztráló dokumentumfilmjét. Első ránézésre a téma filmes-antropológiai eszközökkel könnyedén megragadhatónak tetszik. Zenica egy Szarajevótól nem messze lévő kisebbecske város, amelynek határában a világ egyik legnagyobb acélgyárának, az ArcelorMittalnak a kokszolóüzeme terpeszkedik.

Törvénytelen gyermekek

Otylia már várandós, amikor vőlegénye az esküvő előtt elhagyja, így lánya, Rozela házasságon kívül születik. Később Rozela is egyedül neveli majd saját gyermekeit. A három nővér, Gerta, Truda és Ilda egy észak-lengyelországi, kasubföldi faluban élnek anyjukkal, az asszony által épített házban.

Átverés, csalás, plágium

Az utazó kiállítást először 2020-ban Brüsszelben, az Európai Történelem Házában rendezték meg; a magyarországi az anyag harmadik, aktualizált állomása. Az eredetileg Fake or Real címen bemutatott kiállítás arra vállalkozik, hogy „féligazságok és puszta kitalációk útvesztőjében” megmutassa, feltárja a tényeket, az igazságot, amihez „követni kell a fonalat a labirintus közepéig”. A kiállítás installálása is követi a labirintuseffektust, de logikusan és érthetően.

Kire ütött ez a gyerek?

Az 1907-ben született dráma eredetiben a The Playboy of the Western World címet viseli. A magyar fordításokhoz több címváltozat is született: Ungvári Tamás A nyugati világ bajnokának, Nádasdy Ádám A Nyugat hősének fordította, a Miskolci Nemzeti Színházban pedig Hamvai Kornél átültetésében A Nyugat császáraként játsszák.

2 forint

„Újabb energiaválság felé robog Európa, ebből kellene Magyarországnak kimaradni, ami nem könnyű, hiszen ami most a magyar benzinkutakon történik, az már felháborító, sőt talán vérlázító is” – e szavakkal indította Orbán Viktor a beígért repülőrajtot indiai kiruccanása után. Hazatérve ugyanis a miniszterelnök szembesült egynémely adatsorral, meg leginkább azzal, hogy, a legendás Danajka néni szavaival élve, „drágulnak az árak”. Az üzemanyagé is.

Kiárusítás

Lassan másfél éve szivárgott ki, hogy az állam egy olyan arab befektetőnek, Mohamed Alabbarnak adná Budapest legértékesebb egybefüggő belterületét, a Rákosrendezőt, aki mindenféle felhőkarcolót képzel oda, egyebek mellett a Hősök tere látképébe belerondítót is.

24 óra

„Megállapodást kellene kötnie. Szerintem tönkreteszi Oroszországot azzal, ha nem köt megállapodást” – mondotta Trump elnök a beiktatása utáni órákban Vlagyimir Putyinról, majd hozzátette azt is, hogy „szerintem Oroszország nagy bajba kerül”. Trump azt is elárulta, hogy telefonbeszélgetést tervez az orosz elnökkel, de még nem tudja, mikor.

A Menhir

Bár soha nem jutott a hatalom közelébe, Jean-Marie Le Pen mérgező jelenlétével így is át tudta hangolni a francia közgondolkodást. Több mint fél évszázadig volt elmaradhatatlan szereplője a politikai életnek. Újrafazonírozott pártját lánya, Marine Le Pen, eszmei hagyatékát az alt-right francia letéteményese, Éric Zemmour viszi tovább.

Nehogy elrabolják

Huszonéves nőként lett vizsgáló a magyar rendőrségen, és idővel kivívta férfi kollégái megbecsülését. Már vezetői beosztásban dolgozott, amikor az ORFK-hoz hívták; azt hitte, szakmai teljesítményére figyeltek fel – tévedett. Patócs Ilona A nyomozó című könyve nem regény, hanem egy karrier és egy csalódás dokumentuma.