Keleti változások

  • Ara-Kovács Attila
  • 2013. december 12.

Diplomáciai jegyzet

Amíg Teherán a maga – terrorizmussal elegyített – játszmáit nem adja fel, addig garantáltan megmarad az Iránnal szembeni érdekek nagyfokú egyezése az Egyesült Államok és Szaúd-Arábia, valamint Izrael között.

Nem kétséges, hogy ami most az iráni politikában zajlik, kiérdemli a világ akkurátus figyelmét. Ráadásul a folyamatok biztatónak tűnnek, vagyis nyilvánvaló az elmozdulás arról az engesztelhetetlen és – legyünk őszinték – őrült platformról, ami Mahmud Ahmadinezsád volt elnök politikai kurzusát jellemezte.

Persze ilyenkor felmerülnek az emberben kérdések: honnan vette Ahmadinezsád a legitimitást, az erőt ahhoz, hogy büntetlenül elkövesse népe és a világ ellen azt, amit elnökségének két turnusa alatt, azaz 2005 és 2013 között elkövetett? És mi akadályozta ellenzékét abban, hogy vele szemben sikeres legyen? Vajon nem szunnyad továbbra is a megátalkodott „latorállamiság” a mai perzsa valóság mögött? Emlékezzünk csak vissza, Akbar Hasemi Rafszandzsani, az egykori iráni elnök 1997-ben, a Szenegálban megrendezett iszlám csúcson, kart karba öltve az akkori szaúdi koronaherceggel, a mai szaúdi uralkodóval, Abdullah királlyal még népeik közötti „megbonthatatlan érdekegységről” beszélt, hogy aztán mára eljusson a két ország a nyílt ellenségeskedésig, Szaúd-Arábia pedig Izraellel együtt próbáljon nyomást gyakorolni Washingtonra, az iráni atomprogram feltartóztatását sürgetve.

A mai teheráni lépések átgondoltnak tűnnek, és szerves politikai stratégiát sejtetnek. Irán mindenekelőtt Washingtonnal és Rijáddal akarja elmélyíteni a bizalmat, ugyanakkor ébren akarja tartani az Izraellel kapcsolatos gyanút. Erre továbbra is a palesztin ügyet igyekszik felhasználni, ami a történelmi előzményeket ismerve érthető, de előnyei a jövő szempontjából már közel sem olyan egyértelműek.

Irán eddigi legszorosabb terrorista szövetségese, a libanoni Hezbollah már nyíltan lázadozik a Rohani elnök képviselte iráni nyitással szemben. Vezetője, Hasszán Naszrallaf főtitkár épp a napokban intézett kirohanást az iráni–szaúdi megbékélés ellen, hangsúlyozva, hogy a két ország között nem vallási – azaz síita-szunnita –, hanem érdekellentéteken alapuló tipikus politikai konfliktusról van szó. A Gázában berendezkedett másik terrorista szervezet, a Hamász pedig nem leplezett aggodalommal figyeli Teherán újfajta tájékozódását, aminek, ha sikerül kibontakoznia, akkor óhatatlanul e terrorszervezetek látják majd a legnagyobb kárát.

A Hezbollah és a Hamász stratégái aligha tévednek. Mi sem bizonyítja ezt jobban, mint az iráni intellektuális és politikai élet egyik meghatározójának számító korábbi kulturális miniszter, Ataollah Mohadzserani minapi állásfoglalása. Az Asharq al-Awsat által közölt cikkében épp a palesztin kérdéssel foglalkozik, s bár szövegéből nem hiányoznak a korábbi toposzok – visszatérés az 1967 előtti határokhoz például –, azért megemlít két olyan vonatkozást is, ami Mohammad Reza Pahlavi sah 1979-es bukása óta nem hagyta el perzsa politikus száját. Mohadzserani hangsúlyozza: a palesztin konfliktus megoldásának sine qua nonja Izrael állam biztonságának garantálása, Jeruzsálemnek pedig a két szuverén ország megállapodásokon alapuló közös fővárosának kell lennie. A 2006-ban közreadott, Izrael volt baloldali miniszterelnöke, Ehud Olmert által jegyzett terv is nagyjából ekként fogalmazott. Vagyis már szó sincs Izrael megsemmisítéséről, s arról, hogy palesztin szempontból „mindent vissza”. Márpedig a Hezbollah és a Hamász terroristasikereit eddig mindig az efféle jelszavak szülték, majd igazolták.

Az események kétségkívül felgyorsultak, s ez esetben nem a legrosszabb forgatókönyveket idézik a fejlemények. Még akkor sem, ha a kezdeti lépések és puhatolózások egyelőre mindenütt a kevésbé megosztó, kevésbé problematikus ügyekre koncentrálnak. Irán és Szaúd-Arábia kapcsolatának igazi próbája aktuálisan ugyanis nem a palesztin ügy, illetve annak felismerése, hogy a palesztin területek és társadalom modernizációja Izrael nélkül elképzelhetetlen. Hanem a térség igazi konfliktusainak helyszínei: Szíria, Jemen, Irak, Bahrein, és a Hezbollah miatt Libanon. Nem kevésbé persze az iráni atomprogram. Amíg Teherán a maga – terrorizmussal elegyített – játszmáit e területeken nem adja fel, addig garantáltan megmarad az Iránnal szembeni érdekek nagyfokú egyezése az Egyesült Államok és Szaúd-Arábia, valamint Izrael között.

Figyelmébe ajánljuk

Gombaszezon

Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Huszein imám mártíromsága

Az Izrael és Irán között lezajlott tizenkét napos háború újra rádöbbentette a régió népeit: új közel-keleti hatalmi rend van kialakulóban. Az egyre élesebben körvonalazódó kép azonban egyre többeket tölt el félelemmel.

„A lehetőségek léteznek”

Úgy tűnik, hogy az emberi történelem és politika soha nem fog megváltozni. Kőbalta, máglyán égő „eretnekek”, százéves háborúk, gulágok… Vagy­is mi sohasem fogunk megváltozni. Reménytelen.

Taxival Auschwitzba

Idén áprilistól a francia közszolgálati televízió közel kilenc­órányi dokumentumfilm-folyamban mutatta be azt a három történelmi pert, amelyek során 1987 és 1998 között a náci kollaboráns Vichy-rezsim egykori kiszolgálóinak kellett számot adniuk bűneikről. A három film mindegyike más-más oldalról mutatja be a megszállás időszakát. A YouTube-on is hozzáférhető harmadiknak van talán a leginkább megszívlelendő tanulsága.

Lábujjhegyen

A hízelgéseknek, a geopolitikai realitásoknak és a szerencsének köszönhetően jól zárult a hágai NATO-csúcs. Azonban az, hogy a tagállamok vezetői jól tudják kezelni az Egyesült Államok elnökének egóját, nem a transzatlanti kapcsolatok legszilárdabb alapja.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.