Keleti változások

  • Ara-Kovács Attila
  • 2013. december 12.

Diplomáciai jegyzet

Amíg Teherán a maga – terrorizmussal elegyített – játszmáit nem adja fel, addig garantáltan megmarad az Iránnal szembeni érdekek nagyfokú egyezése az Egyesült Államok és Szaúd-Arábia, valamint Izrael között.

Nem kétséges, hogy ami most az iráni politikában zajlik, kiérdemli a világ akkurátus figyelmét. Ráadásul a folyamatok biztatónak tűnnek, vagyis nyilvánvaló az elmozdulás arról az engesztelhetetlen és – legyünk őszinték – őrült platformról, ami Mahmud Ahmadinezsád volt elnök politikai kurzusát jellemezte.

Persze ilyenkor felmerülnek az emberben kérdések: honnan vette Ahmadinezsád a legitimitást, az erőt ahhoz, hogy büntetlenül elkövesse népe és a világ ellen azt, amit elnökségének két turnusa alatt, azaz 2005 és 2013 között elkövetett? És mi akadályozta ellenzékét abban, hogy vele szemben sikeres legyen? Vajon nem szunnyad továbbra is a megátalkodott „latorállamiság” a mai perzsa valóság mögött? Emlékezzünk csak vissza, Akbar Hasemi Rafszandzsani, az egykori iráni elnök 1997-ben, a Szenegálban megrendezett iszlám csúcson, kart karba öltve az akkori szaúdi koronaherceggel, a mai szaúdi uralkodóval, Abdullah királlyal még népeik közötti „megbonthatatlan érdekegységről” beszélt, hogy aztán mára eljusson a két ország a nyílt ellenségeskedésig, Szaúd-Arábia pedig Izraellel együtt próbáljon nyomást gyakorolni Washingtonra, az iráni atomprogram feltartóztatását sürgetve.

A mai teheráni lépések átgondoltnak tűnnek, és szerves politikai stratégiát sejtetnek. Irán mindenekelőtt Washingtonnal és Rijáddal akarja elmélyíteni a bizalmat, ugyanakkor ébren akarja tartani az Izraellel kapcsolatos gyanút. Erre továbbra is a palesztin ügyet igyekszik felhasználni, ami a történelmi előzményeket ismerve érthető, de előnyei a jövő szempontjából már közel sem olyan egyértelműek.

Irán eddigi legszorosabb terrorista szövetségese, a libanoni Hezbollah már nyíltan lázadozik a Rohani elnök képviselte iráni nyitással szemben. Vezetője, Hasszán Naszrallaf főtitkár épp a napokban intézett kirohanást az iráni–szaúdi megbékélés ellen, hangsúlyozva, hogy a két ország között nem vallási – azaz síita-szunnita –, hanem érdekellentéteken alapuló tipikus politikai konfliktusról van szó. A Gázában berendezkedett másik terrorista szervezet, a Hamász pedig nem leplezett aggodalommal figyeli Teherán újfajta tájékozódását, aminek, ha sikerül kibontakoznia, akkor óhatatlanul e terrorszervezetek látják majd a legnagyobb kárát.

A Hezbollah és a Hamász stratégái aligha tévednek. Mi sem bizonyítja ezt jobban, mint az iráni intellektuális és politikai élet egyik meghatározójának számító korábbi kulturális miniszter, Ataollah Mohadzserani minapi állásfoglalása. Az Asharq al-Awsat által közölt cikkében épp a palesztin kérdéssel foglalkozik, s bár szövegéből nem hiányoznak a korábbi toposzok – visszatérés az 1967 előtti határokhoz például –, azért megemlít két olyan vonatkozást is, ami Mohammad Reza Pahlavi sah 1979-es bukása óta nem hagyta el perzsa politikus száját. Mohadzserani hangsúlyozza: a palesztin konfliktus megoldásának sine qua nonja Izrael állam biztonságának garantálása, Jeruzsálemnek pedig a két szuverén ország megállapodásokon alapuló közös fővárosának kell lennie. A 2006-ban közreadott, Izrael volt baloldali miniszterelnöke, Ehud Olmert által jegyzett terv is nagyjából ekként fogalmazott. Vagyis már szó sincs Izrael megsemmisítéséről, s arról, hogy palesztin szempontból „mindent vissza”. Márpedig a Hezbollah és a Hamász terroristasikereit eddig mindig az efféle jelszavak szülték, majd igazolták.

Az események kétségkívül felgyorsultak, s ez esetben nem a legrosszabb forgatókönyveket idézik a fejlemények. Még akkor sem, ha a kezdeti lépések és puhatolózások egyelőre mindenütt a kevésbé megosztó, kevésbé problematikus ügyekre koncentrálnak. Irán és Szaúd-Arábia kapcsolatának igazi próbája aktuálisan ugyanis nem a palesztin ügy, illetve annak felismerése, hogy a palesztin területek és társadalom modernizációja Izrael nélkül elképzelhetetlen. Hanem a térség igazi konfliktusainak helyszínei: Szíria, Jemen, Irak, Bahrein, és a Hezbollah miatt Libanon. Nem kevésbé persze az iráni atomprogram. Amíg Teherán a maga – terrorizmussal elegyített – játszmáit e területeken nem adja fel, addig garantáltan megmarad az Iránnal szembeni érdekek nagyfokú egyezése az Egyesült Államok és Szaúd-Arábia, valamint Izrael között.

Figyelmébe ajánljuk

Emlékfénybetörés

Reisz Gábor Van valami furcsa és megmagyarázhatatlan című filmjének nyitójelenetében a főszereplő azon gondolkodik, vajon feltűnne-e bárkinek is, ha egyszer csak összeesne és meghalna. Budapest különböző helyszíneire vizionálja a szituációt: kiterül a Nemzeti Múzeum lépcsőjén, a Blahán, a villamoson, egy zebra közepén, az emberek pedig mennek tovább, mintha mi sem történt volna.

Bácsirománc

Mintha csak időgépben röppennénk vissza a 80-as, 90-es évekbe. Semleges, visszatérő díszletek, élesen bevilágított terek, minden epizód végén fontos leckéket tanuló, mégis ismerősen stagnáló figurák és élőben kacagó közönség.

Nők, tájban

Januško Klaudia (1998) csak tavaly végzett a Képzőművészeti Egyetem festőművész mesterszakán, mégis izmos bibliográfiával, számos egyéni kiállítással és külföldi ösztöndíjjal büszkélkedhet – köztük az éppen csak „csírázó” életmű és a mostani egyéni kiállítás szempontjából a legjelentősebbel, a 2024-es izlandival, ahol az „ökofeminizmus szempontjából vizsgálta a lokális éghajlatváltozás hatásának és az izlandi nők társadalmi helyzetének metszéspontjait”.

Mari a Covidban

A groteszkre vett darabban Kucsera Viktória (Kárpáti Barbara) magyar–történelem szakos tanár a Covid-járvány alatt a színjátszó csoportjával ír drámát a díva életéről.

Vörösök, proletárok

Annak a fényében, hogy 1990 előtt a párt történetével kizárólag az erre a feladatra delegált MSZMP Párttörténeti Intézet foglalkozott, talán nem meglepő, hogy a kiváló történésznek, az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltára kutatójának most megjelent munkája az első nem „belülről” érkezett összefoglaló a kommunista eszme és gyakorlat sajátos magyarországi karrierjéről.

Itt a norma

Vannak alapvető bizonyosságai a szuverén magyar életnek, az egyik ilyen például az, hogy az anya nő, az apa férfi. A másik meg az, hogy az asszony nem ember. A harmadik, hogy a medve nem játék.

Járványkezelés 2.

Az Aphthovirus nemzetségbe tartozó FMDV vírus által terjesztett ragály, amely még március elején ütötte fel fejét egy kisbajcsi szarvasmarhatelepen, olyan országot talált telibe, amelyben nemcsak a beteg embernek, de a beteg állatnak sem könnyű a túlélés.

„Kiásni a dinoszauruszt”

Az Anya csak egy van című monodrámájáért Antistigma-díjat kapott, amelyet azoknak a művészeknek ítélnek oda, akik sokat tesznek azért, hogy egy-egy mentális problémát kevesebb előítélet övezzen. Ennek kapcsán a tabuk ledöntéséről, a problémák kimondásának fontosságáról és a színház erejéről beszélgettünk.

Apja lánya

Míg Jean-Marie Le Pent, a Nemzeti Front (NF) alapító atyját 1998-ban, nagyjából hasonló ügyben, mindössze egy évre tiltották el a közügyektől, lányát – igaz, egyelőre nem jogerősen, de azonnali hatállyal – rögtön ötre. Marine Le Pen hiába igyekszik középre pozicionálni pártját és önmagát, akárcsak apja, ő is törvénysértés és képmutatás között keresi a hatalomhoz vezető utat.

Gyávák legyünk vagy szabadok

Hivatalba lépése óta a Donald Trump-adminisztráció vámok sorát vezette be – hivatalosan az Egyesült Államok gazdasági és nemzetbiztonságának megerősítésére. Az efféle lépések sikere és megalapozottsága legalábbis kétséges.

Amerikai álom

Orbán Viktor nagy reményeket fűzött Donald Trump elnökségéhez, ám úgy tűnik, Trumpnak egyelőre elegendő annyi, hogy az EU-ban Magyarország tüske legyen a köröm alatt. Ezen a Danube Institute, a Mathias Corvinus Collegium, a CPAC Hungary kiterjedt, drága kapcsolati hálója sem változtat.