Már csak a remények veszhetnek

  • Ara-Kovács Attila
  • 2012. december 4.

Diplomáciai jegyzet

Jacques Delors 1988-ban közreadott „uniós” projektje 2018-ban ünnepelheti harmincadik születésnapját, akkor, amikorra a mai Barroso-terv saját céljainak megvalósulását vizionálja. E célok azonban még mindig ugyanazok, melyeket harminc évvel ezelőtt Európa kitűzött maga elé; megvalósításukhoz tehát három évtized nem volt elég. Miért pont ez az öt év lenne más?

Múlt szerdán José Manuel Barroso bizottsági elnök megjelentette azt a tervet, amely az unió reformjának következő öt évre, sőt azon túlra mutató szükségszerű lépéseit van hivatva összefoglalni. Szellemes, de elvetemült kísérlet lenne a dokumentumot a volt szocialista államokban olyannyira elhíresült és azóta is pellengéren álló ötéves tervekhez hasonlítani. Hasonlóság nincs, mégis vannak átfedések. A hasonlóságot kizáró legfőbb tényező, hogy az unió gazdaságát nyitottság és liberális elvek vezérlik; ez ellentmond mindenféle olyan központi irányításnak, amely a legapróbb beruházási vagy termelési adatokra lebontva írta valaha elő a teendőket.

Ugyanakkor mégis vannak közös pontok, s ezeket elsősorban az aktuális helyzet kényszere teszi elkerülhetetlenné: válságos időszakokban vagy egy új egység megteremtésekor meg kell alkotni azokat a szabályokat és intézményeket, amelyek a hagyományaikban, stílusukban és fejlettségi szintjükben olyannyira különböző uniós tagállamokra sikerrel rákényszerítheti a standardok betartását. Márpedig 2008 óta a térség válságban van, a szükséges egység pedig nem jött létre, mi több, a diverzifikáció jelei intőbbek, mint valaha.

E szempontból olyan újdonságot nem tartalmaz a tervezet, amelynek szükségszerűségével ne lenne tisztában az egész kontinens. Barroso szeptemberben már bejelentette: az uniós térség föderációját akarja, összeurópai pártokkal, új alapszerződéssel, közös adópolitikával és pénzügyi felelősségvállalással. Sokan vannak, akik támogatják ebben, és számosan lehetnek, akik nem. Az kétségtelen: ahhoz, hogy egy ilyen szándék megvalósuljon, igen nagy összegekre van szükség a megkésett déli és az elmaradott keleti tagországok helyzetbe hozásához; tartósan ugyanis nem működhet Európa különböző sebességeken. Ám az ehhez szükséges összegeket egyelőre semerre sem látni.

Elkerülhetetlen az is, hogy az egyes tagországok feladjanak számos nemzeti célt vagy allűrt, amelyek kizárják a közösségé válás sikerét. Ez sem mutatkozik ígéretesnek, különösen, ha olyan kirívóan és kihívóan Európa-ellenes rezsimekre gondolunk, mint például a magyar.

Már e két föderációs feltétel – a fejlettségi szint behozása és a nacionalista célok feladása – is mutatja ugyanakkor, hogy nincs semmi új a nap alatt. Amikor Jacques Delors 1988-ben áttörést ért el az európai közösség továbbfejlesztésében mind monetáris, mind gazdasági szinten, már nyilvánvalóak voltak mindennek mellőzhetetlen és a térség számára roppant előnyös politikai következményei. De Delors – a mai Barrosóval szemben – reális optimizmussal tekinthetett a jövőbe, hisz a Nyugatnak akkor még nem szakadt a nyakába Kelet-Európa, annak gazdasági és főként politikai hátrányaival egyetemben. Akkor még látható és méltányolható eredményeket produkált a közösséget egyre inkább összetartó centripetális erő.

Mi az, ami Barroso tervében mégis reális lehet, s megújíthatja azt az optimizmust, ami Delors-t méltán jellemezhette?

Tartok tőle, a bizottság elnöke által megfogalmazott tervezet csak az eurózóna államaira vonatkozik, s ezeken belül is elsősorban azokra, amelyek ma azt a bizonyos „mag”-Európát jelentik. Ez sehol sincs ugyan leírva, ám kísérteties az e téren mutatkozó kétértelmű megfogalmazás. És nemcsak kísérteties, de persze érthető is.

Jacques Delors 1988-ban közreadott projektje 2018-ban ünnepelheti harmincadik születésnapját, akkor, amikorra a mai Barroso-terv saját céljainak megvalósulását vizionálja. E célok azonban még mindig ugyanazok, amelyeket harminc évvel ezelőtt Európa kitűzött maga elé; megvalósításukhoz tehát három évtized nem volt elég. Miért pont ez az öt év lenne más? – teheti fel bárki a kérdést. Önmagunkat ismerve kijelenthető: nem, egyáltalán nem biztos, hogy más lesz. Azonban ha ez így történnék, akkor ott találhatjuk magunkat ismét, ahol ez az egész történet elkezdődött. De az akkori remények és illúziók nélkül.

Figyelmébe ajánljuk

Hieronymus Bosch világa

  • - turcsányi -

Michael Connelly nem egy író, inkább egy regénygyár, rosszabb esetben áruvédjegy – az efféle státus persze nem oly ritka zsiráf manapság.

„Rodrigo”

A világ legnagyobb és legrangosabb színházi fesztiválja az avignoni. Jelentős társulatok seregszemléje, illetve már maga a fesztiválmeghívás jelentőssé tesz társulatokat. Aki a hivatalos programban van, az számít valakinek.

Félúton

Egykori nagymenő, aki a csúcsról lepottyanva már csak árnyéka önmagának; féktelen csodagyerek, akinek csak kemény munkára és iránymutatásra van szüksége, hogy azzá a sztárrá váljon, akit a végzete elrendelt neki – a sportfilmek talán legnagyobb kliséi ezek, a Stick pedig épp erre a kettőre épül.

Dinók a budoárban

Ötévesen, egy tollseprűtánccal indult Karácsonyi László (1976) művészi karrierje, diplomáját 2003-ban pedig egy lovagi páncélzatban védte meg. (A páncél maga volt a diplomamunkája.)

Léda a Titanicon

  • Molnár T. Eszter

Ki ne szeretné a Balatont? Főleg, ha csak a szépre emlékszik? Arra, hogy a vonat vidáman, sőt pontosan fut be a hűs állomásra, a papucs nem töri a lábat, a naptej megvéd a leégéstől, és van hely az árnyékban a kempingszéknek és a gumimatracnak.

Angyalszárnycsikorgás

Nagy luxus olyan kis kultúrának, mint a magyar, nem megbecsülni a legjobbjait. Márpedig Halasi Zoltán a kortárs magyar költészet szűk élmezőnyébe tartozik, ám a szakma mintha nem tartaná számon érdemeinek megfelelően, a nagyközönség számára pedig minden bizonnyal ismeretlen.

Miért hallgat Erdő Péter?

2025 júliusának egyik forró szerda éjjelén Konrád-Lampedúza Bence betanított kémia­tanár hazafelé ballagott Ráczboldogkőn, a Kistücsök névre hallgató alma materéből. Nem volt ittas egy cseppet sem, de megviselte a nehéz levegő, amikor szembejött vele egy kormányzati óriásplakát. 

Kinek a bűne?

A kormánypárti média azzal igyekszik lejáratni egy Tisza párti önkéntest, hogy korábban pornófilmekben szerepelt. A kampány morális természetű, a nőt bűnösnek és erkölcstelennek állítja be, s persze ezt vetíti rá a pártra is.

„Lövésük sincs róla”

Magyarországon nem az illegális kábítószerek okozzák a legnagyobb problémát a fiatalok körében. A hazai 16 évesek élen járnak az alkohol, a cigaretta és e-cigaretta kipróbálásában, és kilátástalannak érzett helyzetük miatt sokan a serkentők felé fordulnak.