Nem félünk a Jobbiktól. És a Fidesztől?

  • Ara-Kovács Attila
  • 2014. május 8.

Diplomáciai jegyzet

Érdekes dilemma tartja izgalomban a demokratikus ellenzéket. Kell-e vitázni a neonáci Jobbikkal, vállalva annak kockázatát, hogy ezzel beemeljük őket a demokratikus diskurzusba, s ekként – akaratunktól függetlenül, sőt: akaratunk ellenére – legitimáljuk őket? Egyik barátom (Keszthelyi András) – a jelek szerint a Jobbikkal folytatandó vita támogatóinak egyik exponense – a napokban a Facebookon a következő bejegyzéssel indokolta álláspontját:

Giddens és Tony Blair fegyverhordozói, azaz a Policy Network munkatársai is úgy látják, kell a szélsőjobbal vitázni. A legokosabb progresszív think tank szerzője a svéd példán mutatja be, miért hibás az elzárkózás stratégiája. Három okot említ. Egyrészt az ignorálás lehetővé teszi, hogy bizonyos témákat a radikális jobb kisajátítson. Másrészt lehetővé teszi, hogy az áldozat szerepében tetszelegjen. Végül megnöveli az érdeklődést a szélsőjobb iránt. Talán érdemes volna felébredni mindenkinek a Jobbikkal kapcsolatos szendergő stratégia hosszú álmából.

Egy napra rá egy másik barátom (Kakuk György) viszont mindezzel kapcsolatban kételyeit fogalmazta meg, ugyancsak a Facebookon:

Mérsékelt hangzavar van kialakulóban a DK-nak arról az elvi álláspontjáról, hogy a demokratikus konszenzuson kívül eső párttal nem ül egy asztalhoz és nem tesz úgy, mintha szalonképes lenne az, ami nem az. Szocialista barátaimtól kérdem: a baloldal ikonikus alakja, Horn Gyula, vajon leült volna a Jobbikkal kvaterkázni? Nyomj egy lájkot, ha a DK-val értesz egyet.

Két különálló stratégia, melyek antagonizmusa tulajdonképpen nem feloldhatatlan, hanem – így együtt – értelmezhetetlen, hisz más-más dimenzióban és eltérő céllal nyertek megfogalmazást. Ez utóbbi kifejezetten egy párt, a DK karakterét próbálja még egyértelműbbé tenni, elkötelezettségét a Jobbikkal szemben definiálva. A másik, Giddensre és Blairre hivatkozva viszont egy politikai kísérlet létjogosultsága mellett érvel.

Vitára várva

Vitára várva

Fotó: Cuhorka Ádám

Kohn bácsi módjára, aki nem tudja eldönteni, hogy belgaként a vallon, avagy a flamand oldalra álljon-e, valahogy magam is beszorultam a két álláspont közzé. Érzékelem, hogy a DK okkal üzen sok olyan embernek, akik szeretnék életterüket a Jobbik befolyásán kívül tartani; jószerével ez a párt maradt az egyetlen, amelyik nem csak elutasít minden olyan szlogent, amit a magyar jobboldal mára kisajátított, de emelt hangnemben, következetesen ezek ellentétét hirdeti. Ugyanakkor – legalábbis szerintem – van létjogosultsága annak a történelmi kísérletnek, amit az Együtt–PM meghirdetett s mára már számosan átvettek, s ami abból az elgondolásból indul ki, hogy a Jobbik előretörése megállítható, ha azt bevonják a demokratikus diskurzusba, s azon belül szembesítik az általa képviselt politika tarthatatlanságával. Megértem, és magam is vallom: a Jobbikhoz átvándoroltak közül nagyon sokan nem nácik, ékes bizonyság erre, hogy közülük számosan nem is oly rég még az MSZP-ben látták problémáik megoldásának letéteményesét, arra szavaztak, azt éltették.

A dilemma nem egyedien magyar. A napokban a belga Le Soir kommentárírója nagyon neheztelve írt Anderlecht polgármesteréről, amiért az betiltotta a jobboldali szélsőségesek által tervezett „kongresszust”. A cikk ekként érvelt: ha a kongresszus lezajlik, az ott elhangzott antiszemita kijelentések miatt a felszólalókat szépen bíróság elé lehetett volna állítani és elítélni. Ráadásul nem kaptak volna akkora sajtónyilvánosságot, mint amit a betiltás óhatatlanul garantált nekik. Igen, ez egy józan és megfontolható álláspont egy olyan országban, ahol a szélsőségesek bíróság elé állíthatók és elítélhetők. De Magyarországon?

Tartok tőle, a Jobbikkal lezajló viták után ugyanott állunk majd, mint most. Merthogy a szélsőjobb sikerének nem a köré vont eddigi karantén volt a forrása, hanem az, hogy abban a demokrácián kívüli politikai térben, amit a Fidesz nyitott a Jobbik előtt, ez utóbbi autentikusabb tudott lenni, mint a demokratikus térben az ellenzék.

Egyébként is igen furcsa, hogy az ellenzék, a demokrácia elleni kormányzati támadásokra mindössze a Jobbikkal szembeni karantén fenntartásával reagált, miközben a Fidesz volt az, amelyik eközben az ellenzéket tartotta és tartja karanténban. Az ATV-t, a Klubrádiót, néhány újságot és portált leszámítva, az elektronikus és írott köz- és tömegmédiában az ellenzéknek csak mint rabosított egyének gyülekezetének volt és lesz alkalma bejutni. Ők azok, akikkel Orbán Viktor szóba sem áll. Erre a Jobbikkal szembeni karantén valóban nem válasz. De az sem, hogy a Fidesz helyett a Jobbikot tekintsük igazi ellenfélnek. Már csak azért sem, mert egy ilyen magatartás elfedi azt a nagyon mocskos, de profi – gyakorta titkosszolgálati módszerekkel – kivitelezett együttműködést, ami a Fidesz és a Jobbik között évek óta zajlik. Meglehetős sikerrel.

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?

„Egy normális országban”

Borús, esős időben több száz fő, neonácik és civilek állnak a Somogy megyei Fonó község központjában. Nemzeti és Mi Hazánk-os zászlók lobognak a szélben. Tyirityán Zsolt, a Betyársereg vezetője és Toroczkai László, a szélsőjobboldali párt elnöke is beszédet mond. A résztvevők a lehangoló idő ellenére azért gyűltek össze szombat délután, mert pár hete szörnyű esemény történt a faluban. Március 14-én egy 31 éves ámokfutó fahusánggal rontott rá helyi lakosokra: egy középkorú és egy idős nő belehalt a támadásba, egy idős férfi súlyos sérüléseket szenvedett.