Nem félünk a Jobbiktól. És a Fidesztől?

  • Ara-Kovács Attila
  • 2014. május 8.

Diplomáciai jegyzet

Érdekes dilemma tartja izgalomban a demokratikus ellenzéket. Kell-e vitázni a neonáci Jobbikkal, vállalva annak kockázatát, hogy ezzel beemeljük őket a demokratikus diskurzusba, s ekként – akaratunktól függetlenül, sőt: akaratunk ellenére – legitimáljuk őket? Egyik barátom (Keszthelyi András) – a jelek szerint a Jobbikkal folytatandó vita támogatóinak egyik exponense – a napokban a Facebookon a következő bejegyzéssel indokolta álláspontját:

Giddens és Tony Blair fegyverhordozói, azaz a Policy Network munkatársai is úgy látják, kell a szélsőjobbal vitázni. A legokosabb progresszív think tank szerzője a svéd példán mutatja be, miért hibás az elzárkózás stratégiája. Három okot említ. Egyrészt az ignorálás lehetővé teszi, hogy bizonyos témákat a radikális jobb kisajátítson. Másrészt lehetővé teszi, hogy az áldozat szerepében tetszelegjen. Végül megnöveli az érdeklődést a szélsőjobb iránt. Talán érdemes volna felébredni mindenkinek a Jobbikkal kapcsolatos szendergő stratégia hosszú álmából.

Egy napra rá egy másik barátom (Kakuk György) viszont mindezzel kapcsolatban kételyeit fogalmazta meg, ugyancsak a Facebookon:

Mérsékelt hangzavar van kialakulóban a DK-nak arról az elvi álláspontjáról, hogy a demokratikus konszenzuson kívül eső párttal nem ül egy asztalhoz és nem tesz úgy, mintha szalonképes lenne az, ami nem az. Szocialista barátaimtól kérdem: a baloldal ikonikus alakja, Horn Gyula, vajon leült volna a Jobbikkal kvaterkázni? Nyomj egy lájkot, ha a DK-val értesz egyet.

Két különálló stratégia, melyek antagonizmusa tulajdonképpen nem feloldhatatlan, hanem – így együtt – értelmezhetetlen, hisz más-más dimenzióban és eltérő céllal nyertek megfogalmazást. Ez utóbbi kifejezetten egy párt, a DK karakterét próbálja még egyértelműbbé tenni, elkötelezettségét a Jobbikkal szemben definiálva. A másik, Giddensre és Blairre hivatkozva viszont egy politikai kísérlet létjogosultsága mellett érvel.

Vitára várva

Vitára várva

Fotó: Cuhorka Ádám

Kohn bácsi módjára, aki nem tudja eldönteni, hogy belgaként a vallon, avagy a flamand oldalra álljon-e, valahogy magam is beszorultam a két álláspont közzé. Érzékelem, hogy a DK okkal üzen sok olyan embernek, akik szeretnék életterüket a Jobbik befolyásán kívül tartani; jószerével ez a párt maradt az egyetlen, amelyik nem csak elutasít minden olyan szlogent, amit a magyar jobboldal mára kisajátított, de emelt hangnemben, következetesen ezek ellentétét hirdeti. Ugyanakkor – legalábbis szerintem – van létjogosultsága annak a történelmi kísérletnek, amit az Együtt–PM meghirdetett s mára már számosan átvettek, s ami abból az elgondolásból indul ki, hogy a Jobbik előretörése megállítható, ha azt bevonják a demokratikus diskurzusba, s azon belül szembesítik az általa képviselt politika tarthatatlanságával. Megértem, és magam is vallom: a Jobbikhoz átvándoroltak közül nagyon sokan nem nácik, ékes bizonyság erre, hogy közülük számosan nem is oly rég még az MSZP-ben látták problémáik megoldásának letéteményesét, arra szavaztak, azt éltették.

A dilemma nem egyedien magyar. A napokban a belga Le Soir kommentárírója nagyon neheztelve írt Anderlecht polgármesteréről, amiért az betiltotta a jobboldali szélsőségesek által tervezett „kongresszust”. A cikk ekként érvelt: ha a kongresszus lezajlik, az ott elhangzott antiszemita kijelentések miatt a felszólalókat szépen bíróság elé lehetett volna állítani és elítélni. Ráadásul nem kaptak volna akkora sajtónyilvánosságot, mint amit a betiltás óhatatlanul garantált nekik. Igen, ez egy józan és megfontolható álláspont egy olyan országban, ahol a szélsőségesek bíróság elé állíthatók és elítélhetők. De Magyarországon?

Tartok tőle, a Jobbikkal lezajló viták után ugyanott állunk majd, mint most. Merthogy a szélsőjobb sikerének nem a köré vont eddigi karantén volt a forrása, hanem az, hogy abban a demokrácián kívüli politikai térben, amit a Fidesz nyitott a Jobbik előtt, ez utóbbi autentikusabb tudott lenni, mint a demokratikus térben az ellenzék.

Egyébként is igen furcsa, hogy az ellenzék, a demokrácia elleni kormányzati támadásokra mindössze a Jobbikkal szembeni karantén fenntartásával reagált, miközben a Fidesz volt az, amelyik eközben az ellenzéket tartotta és tartja karanténban. Az ATV-t, a Klubrádiót, néhány újságot és portált leszámítva, az elektronikus és írott köz- és tömegmédiában az ellenzéknek csak mint rabosított egyének gyülekezetének volt és lesz alkalma bejutni. Ők azok, akikkel Orbán Viktor szóba sem áll. Erre a Jobbikkal szembeni karantén valóban nem válasz. De az sem, hogy a Fidesz helyett a Jobbikot tekintsük igazi ellenfélnek. Már csak azért sem, mert egy ilyen magatartás elfedi azt a nagyon mocskos, de profi – gyakorta titkosszolgálati módszerekkel – kivitelezett együttműködést, ami a Fidesz és a Jobbik között évek óta zajlik. Meglehetős sikerrel.

Figyelmébe ajánljuk

Hol az ember?

A megfilmesíthetetlen könyvek megfilmesítésének korát éljük – ezek pedig nagyrészt sci-fik. Herbert Ross Dűnéjének sokszor nekifutottak, mire Denis Villeneuve szerzői húrokat pengető két blockbustere végre a tömegek igényeit is képes volt kielégíteni; Isaac Asimov Alapítványából az Apple készített immár második évadát taposó, csillogó űroperát – a Netflix pedig az elmúlt évek egyik legnagyobb sikerű, kultikus hard sci-fijébe, Liu Ce-hszin kínai író Hugo-díjas A háromtest-triló­giá­jába vágott bele.

Nem viccelnek

  • - minek -

Poptörténeti szempontból is kerek jubileumokkal teli lesz ez az év is – novemberben lesz negyven éve, hogy megjelent a The Jesus and Mary Chain első kislemeze, a melódiát irgalmatlan sípolásba és nyavalyatörős ritmusba rejtő Upside Down.

Elszáll a madárnő

„Én nem tudok, és nem is szeretek a képeimről beszélni. Amit el tudok mondani, azt csak színnel tudom elmondani. Képeimbe belefestettem az életem tragédiáit és örömeit. Ez volt az életem” – halljuk a művész vallomását a kiállítás első termében, a falra vetített 1977-es rövidfilm részleteként.

Aktivizmus színészekkel

  • Erdei Krisztina

Csoszó Gabriella aktivista fotós, töretlen kitartással vesz részt az ellenzéki tüntetéseken és osztja meg képeit azokkal, akik szeretnének mást is látni, mint amit a NER kínál.

Házasok hátrányban

  • Kiss Annamária

Középkorú házaspár egy protokollparti után vendégül lát egy fiatal párt egyetemi lakosztályuk teraszán, hajnali kettőkor. Az elején mit sem sejtenek arról, hogy ez lesz valamennyiük életének talán leghosszabb éjszakája.

Koponyalabirintus

Az alighanem legelismertebb, világirodalmi rangú kortárs román író, Mircea Cărtărescu 2015-ös nagyregénye rendkívüli, monstruózus mű. Kiszámíthatatlan, szabálytalan, megterhelő. Pedig látszatra nagyon is egyszerű, már-már banális helyzetből indul.

Messziről jött zeneszerző

A Tigris és sárkány és a Hős filmzeneszerzője hat éve már járt is nálunk, mégis bemutatásra szorul a magyar koncertlátogatók előtt. A hatvanhat éves, kínai származású komponistáról hídemberként szokás beszélgetni, aki a hagyományos kínai klasszikus zenét tömegekhez vitte el a nyugati világban.

Az ajánlat

Napi rendszeres fellépéseinek sorában Magyar Péter a múlt pénteken a Klubrádióban járt, ahol Bolgár György műsorában mindenféle kijelentéseket tett Ukrajnáról, illetve az ukrajnai háborúról.

A hegyi ember

Amikor 2018 februárjában Márki-Zay Péter az addig bevehetetlennek hitt Hódmezővásárhelyen, az akkoriban igen befolyásos Lázár János városában az időközi polgármester-választáson magabiztosan legyőzte fideszes ellenfelét, reálisnak tűnt, hogy mindez megismételhető „nagyban” is a tavaszi országgyűlési választásokon.

„Pályáznék, csak nem tudom, kivel”

Miért meghatározó egy társadalom számára a migrációról szóló vita? Hogyan változott a meg Berlin multikulturális közege? Saját történetei megírásáról és megrendezéseiről beszélgettünk, budapesti, román és berlini színházi előadásokról, de filmtervei is szóba kerültek. Kivel lehet itt azokra pályázni?

Pusztítás földön, vízen, levegőben

A magyarországi üvegházhatású gázkibocsátás csaknem háromszorosa került a levegőbe az ukrajnai háború első másfél évében. Óriási mértékű a vízszennyeződés, állatfajok kerültek a kipusztulás szélére. Oroszország akár fél évszázadra való természeti kárt okozott 2023 közepéig-végéig.

Alkotmányos vágy

A magyar mezőgazdaság tizenkét éve felel meg az Alaptörvénybe foglalt GMO-mentességnek, takarmányozáshoz tavaly is importálni kellett genetikailag módosított szóját. A hagyományos szója vetésterülete húsz éve alig változik itthon, pedig a szakértő szerint lehetne versenyezni az ukrán gazdákkal.