Öt és feles

Belső utak 4. (Kőbánya

Egotrip

Nem, vigyétek innen földhözragadt versesköteteiteket és regényeiteket, hadd olvassam helyettük a menetrendet, a büszkeség könnyeivel a szememben! (Gilbert Keith Chesterton: Az ember, aki Csütörtök volt) A rakendroll nem egy tánc, Kőbánya-Kispest nem egy állomás, kettő. Három. Metró- és buszvég-, vonatállomás. És már majdnem Ferihegy, innen indul a repülőtéri járat - ha Resti Kornél fölnéz az égre (csak azt nézi, a földön is, a pocsolyákban), láthat le-, felszálló gépet, a mennyekben érzi magát. Minden megvan, szívének csak a villamos hiányzik.

Nem, vigyétek innen földhözragadt versesköteteiteket és

regényeiteket, hadd olvassam helyettük a menetrendet,

a büszkeség könnyeivel a szememben!

(Gilbert Keith Chesterton: Az ember, aki Csütörtök volt)

A rakendroll nem egy tánc, Kőbánya-Kispest nem egy állomás, kettő. Három. Metró- és buszvég-, vonatállomás. És már majdnem Ferihegy, innen indul a repülőtéri járat - ha Resti Kornél fölnéz az égre (csak azt nézi, a földön is, a pocsolyákban), láthat le-, felszálló gépet, a mennyekben érzi magát. Minden megvan, szívének csak a villamos hiányzik.

A sárga vasútfelettjáró a Vaspálya (értsd: sín, vágány) utcára visz, senki nem jár mostanában arra. Szemét között tárcsa, kibelezett barna bőrönd, összevissza kaszabolt útipoggyász, ezzel már nem utazik senki. Gazdája valahol a gazban él rejtőzködő életet, ismer minden vonatot, soha nem jön elő. Hova, minek is? A felüljáróban a Depo söröző zárva, az Unicum 360, a kommersz whisky (az milyen?) annyira közönséges, hogy nincs is (ára). Papír felespoharak, sörösdobozok, tegnap még nagy élet lehetett itt. Tegnap. A boltok már nincsenek: kis ABC, Újság-Ajándék, Lottózó, Illatszer, CBA. Bezárt a Pipitér borozó is, a Marika presszó és bisztró még tartja magát. Hajléktalannak paplannal megágyazva, matrac mellett két kerekes szék. Vaspálya. A felüljáró szétvágva, ez a fele is múlni fog, a Jó Húsáruház félbevágott maradékaira látni, marhafélsál. Markolók, hét daru az égen. A lerombolt falon graffiti: BOLDOG 16. SZÜLETÉSNAPOT AS. Te még megéred, hogy felépül - mi is? Resti alig találja meg a vonatot, a surranóvaspályáról indul, metrókocsik árnyékából. Süt a nap. Messze van még Lajosmizse? El ne felejtsek leszállni. Jobbról kertváros, balról intercity előz, házak között zakatol a vonat; függönyök mögé, alvó szobákba látni, alvók fogsorára. Félig lerombolt (itt minden félig rombolt és épült) kis vasúti épületen (ha van indóház, akkor ez a fogadóház?) tábla: MIÉP. Ügyfélfogadás jobbról.

Kispest idilli halványsárga, de halványsárga épület, madárcsicsergés, a váróteremben szenteltvíz-, nem ám húgyszag terjeng, de tényleg. Tömjén. Itt kéne élni, gondolja Resti, rendbe hoznám a lerombolt kis házat, ott laknék, egy vonatra se riadnék föl, álmomban számolnám őket. Restit nyitnék a váróteremben, "Resti Korhely", a pénztárosnőnek előre köszönnék néki. Resti rövid sétára indulna, de sehol egy Unicum. Az Állomás sörbáron lakat, ablakai betörve. Kapuban néni bottal, kutyával. "Mit keres?" Nem azt kérdezi, kit. A boldogság kék madarát, erre látták, a varázsló kertjében, dünnyögi a hülye Resti, a néni nem érti, ideges, ki ez az idegen. "Mit?!" Semmit. Falfirka: TÓTH MISI A KIRÁLY! Amikor még a Honvédben játszott, most Diósgyőrben ontja. Mit fogok én itt csinálni, kérdezi Resti, azonkívül, hogy letelepedem, családot és céget alapítok. Egy óra múlva jön a vonat. És akkor, íme, zöld házikó, körötte kopott zöld padok és fehér műanyag asztalok, székek, felirat: UTASELLÁTÓ. Szájában összefut, és köpnie kell, a hajdani üdítő nevére kátrány íze szájban, és a tömény édesség, amit úgy evett, nyalt ki zizegő papírjából (mert megette, kinyalta, fenékig, ahogy a többiek is, engedelmes kádárgyerekek, mi) - ette volna, de csak szétkente a szar csokit, anyja törülgette, "ugye mondtam, hogy ne vegyük meg". Unicum 350, a kiakasztott kazettás magnón infórádió, nincs mit tenni, hallgatni. De engem csak a napsütés, a madárdal, a másodpercek csöndes, ámde rettenetes percegése érdekel. A nap kibelezett hűtőszekrénybe süt. Tulajszemélyzet elsárgult regényt olvas, egy napos oldalon jár, valami tizenkilencedik századi orosz lehet, "Tolsztoj az asztapovói vasútállomáson", talán. Az első, fűvel benőtt vágányon piros mozdony, mióta. Jön egy másik, diákkülönvonat, Resti felszáll. Messze van még Lajosmizse. Balról Bozsik Stadion, kispesti temető, jobbról a rettenetes Gránit-pálya; az ellenfélnél csak a pálya alattomosabb: lejt, a pálya egy gödör, a mélyén a kezdőpont, és az egyik térfélen, a tizenhatos és a felezővonal között volt egy jó méter átmérőjű, kábé húsz centi mély gödör, kerültük, amennyire lehetett - az ellenfelet nem tudtuk kikerülni, mindig egy csoportba kerültünk, Déli (Hadsereg)csoport. A pálya még megvan, az ellenfél már nem - eltűntek a kispesti temetőben, a pályagödör mélyén. Fellélegezhetünk, mi még élünk. A Grániton most a fehérek játszanak a narancssárgák ellen; hétfő van, öregfiúkmeccs, Resti is oda nem siet, Pestimrére. Busz- és kamiongarázs, járműjavító (nem is, csak olyan szépen hangzik). Rozsdás sín leágazik, arra (most) nem megyünk.

Pestszentimre felsőn a pénztáron felirat: VONATÉRKEZÉS ELÕTT 5 PERCCEL A JEGYKIADÁS SZÜNETEL! Gondolom, gondolja Resti, a pénztárosnő, aki forgalmista és állomásfőnő is, a vonatokat kirúzsozva, tárcsával várja, hiába. Nincs pénztárosnő, se forgalmista, állomásfőnök, nincs állomás. A női s egyben férfivécé ajtaja befalazva, szegény Kőműves Kelemen és -né. Közmunkások jönnek sárga mellényben, gumikesztyűben, fehér zsákokba szedik a szemetet a vágányok közül. A főnökön is sárga mellény, elvegyül, hogy kiváljon. Kezében mobil, tartja a kapcsolatot a Központtal, továbbítja az utasítást: "Azt a csikket föl." Az állomás környékét úgy hagyják, elvégre a világörökség része, érint(het)etlen. Szomorú, felirat: MIÉRT NEM TUDOK ELSZÍVNI EGY SPANGLIT, / AMIKOR MINDIG EZZEL KEZDENÉM A PARTIT? Tiszta (piszkos) Háváj, a tenger szemétben szemben a Molo napernyős (!) terasza, annyira azért nem süt. NOV ITAL - talán novemberi? Forralt bor? Inni kéne valamit. Tovább, gyalog, már nem lehet messze Lajosmizse.

Pestszentimre sárga ház, felső valótlanságában is izgalmasabb, itt a semmi sincs. Öt padból kettő ülhető, ez egy nagy állomás. Most leginkább egy (befalazott) vécé kéne, Resti Kornél kibontaná... Körül nagy park, ott azért mégse. Szemben Kocsma, ez a neve, a vécés néni egy pohár sör, valamit enni is kéne a meccs előtt, ABC, négy zsemle. Restit ugató kutyák szájról szájra adják, már az ellenfél is tudja, jövök, a bal bekk remegve köti meg futballcipőfűzőjét, majd ezt írom. De merre van a pálya? Eltévedt. Nem kérdez, tájékozódik. Lajosmizse már messzire van. Resti a négy zsemlével végigmorzsázza a focipályáig az utat, hogy visszataláljon.

Legközelebb nem erre jövök.

Figyelmébe ajánljuk

„Boldog békeévek”

A több mint kétszáz műtárgyat felvonultató kiállítás fókuszában a szecessziós plakátművészet és reklámgrafika áll, a magyar művészetnek az az aranykora, amikor összhangba került a nyugati művészeti törekvésekkel, radikálisan modernizálva a kiegyezést követő évtizedek (fél)feudalista, konzervatív, a historizmus béklyóiba zárt világát.

Nem tud úgy tenni, mintha…

„Hányan ülnek most a szobáikban egyedül? Miért vannak ott, és mióta? Meddig lehet ezt kibírni?” – olvastuk a Katona József Színház 2022-ben bemutatott (nemrég a műsorról levett) Melancholy Rooms című, Zenés magány nyolc hangra alcímű darabjának színlapján.

Nyolcadik himnusz az elmúlásról

Egy rövid kijelentő mondattal el lehetne intézni: Willie Nelson új albuma csendes, bölcs és szerethető. Akik kedvelik a countryzene állócsillagának könnyen felismerhető hangját, szomorkás dalait, fonott hajával és fejkendőkkel keretezett lázadó imázsát, tudhatják, hogy sokkal többről van szó, mint egyszeri csodáról vagy véletlen szerencséről.

Szobáról szobára

Füstös terembe érkezünk, a DJ (Kókai Tünde) keveri az elektronikus zenét – mintha egy rave buliba csöppennénk. A placc különböző pontjain két-két stúdiós ácsorog, a párok egyikének kezében színes zászló. Hatféle színű karszalagot osztanak el a nézők között. Üt az óra, a lila csapattal elhagyjuk a stúdiót, a szín­skála többi viselője a szélrózsa más-más irányába vándorol.

Séta a Holdon

A miniszterelnök május 9-i tihanyi beszédével akkora lehetőséget kínált fel Magyar Péternek a látványos politikai reagálásra, hogy az még a Holdról is látszott.

Önkénytörvény

Jön a Szuverenitásvédelmi Hivatal, és rábök bárkire vagy bármire, újságra, szervezetre, vállalkozásra, aki vagy ami 1.) „külföldről finanszírozott”, és olyan tevékenységet végez, amely 2. a) alkalmas a „közélet befolyásolására” és 2. b) az alaptörvény öt, a tervezetben megjelölt bekezdésében megfogalmazott értékét „sérti, negatív színben tünteti fel, vagy az azok elleni fellépést támogatja”.

Elengedték őket

Ukrajna belső, háború sújtotta vagy veszélyeztette területeiről rengetegen menekültek Kárpátaljára, főleg a városokba, az ottani magyar közösség emiatt szinte láthatatlanná vált sok helyen. A napi gondok mellett a magyar kormány hülyeségeire senkinek nincs ideje figyelni.

„Erdélyi magyarként ideje elszakadni attól a hagy­mázas úttól, amelyen Magyarország masírozik”

A román elnökválasztás második fordulójában sikerült fordítania a függetlenként indult Nicuşor Dannak az első fordulóban az élen végzett szélsőjobboldali George Simionnal szemben. Az elképesztő fordításról, a kiugró részvételi arányról és Orbán Viktor zavarórepüléséről is beszélgettünk Eckstein-Kovács Péter egykori kisebbségügyi miniszterrel.

Egyszerű világpolgár, hídépítő

  • Mártonffy Marcell

Észak-amerikai pápára senki sem számított. Íratlan szabály volt – állítják bennfentesek –, hogy jezsuita és amerikai szóba sem jöhet. A szilárd alapelv egyik fele 2013-ban, másik fele 2025. május 8-án dőlt meg. A Chicago környékéről származó Robert Francis Prevost bíboros a megbízható szakértők listáján sem szerepelt a legesélyesebbek között. A fehér füst azonban meglepően hamar előgomolygott a Sixtus-kápolna ideiglenes kéményéből.