Interjú

„Itt nem hallgatunk a vezényszóra”

Eckstein-Kovács Péter jogász, volt miniszter és parlamenti képviselő a romániai elnökválasztásról

Külpol

Több mint 1,5 millió szavazattal kapott kevesebbet a romániai elnökválasztás első fordulójában a függetlenként indult Nicuşor Dan az élen végzett szélsőjobboldali jelöltnél, George Simionnál, akit aztán a másodikban majd’ 830 ezer szavazattal megelőzött. Az elképesztő fordításról, a kiugró részvételi arányról és Orbán Viktor zavarórepüléséről is beszélgettünk az egykori kisebbségügyi miniszterrel.

Magyar Narancs: Az első forduló jelentékeny szélsőjobboldali győzelme, a mérsékelt pártok jelöltjeinek várakozáson aluli eredménye után számított arra, hogy a független Nicuşor Dan ennyire magabiztos győzelmet arat?

Eckstein-Kovács Péter: Engem nem lepett meg Nicuşor Dan sima győzelme. Számomra nyilvánvaló volt, hogy a második fordulóban csakis ő képes megfordítani az eredményt, és az első fordulós 20 százaléka után több mint 50 százalékot elérni. Benne, az ő személyiségében láttam azt a felhajtó erőt, ami meg tud győzni 1,5–2 millió embert arról, hogy a második fordulóban menjenek el szavazni, mert nagy a tét. Azt hallani sokfelől, hogy féltünk, ezért szavaztunk vasárnap nagyon sokan. Ez az állítás kifejezetten zavar: nem igaz, hogy féltünk. A romániai magyar és román szavazók is átérezték, hogy valódi a veszélyhelyzet, a tüzet el kell oltani. És megtették.

MN: A romániai magyar választók, úgy tűnik, elfogadták az RMDSZ ajánlását: az első és a második fordulóban is fegyelmezetten azokra a jelöltekre szavaztak – a leglátványosabban a székely megyékben –, akiket az RMDSZ támogatott.

EKP: Az RMDSZ-nek kétségtelenül van bizonyos szerepe abban, hogy Nicuşor Dan jól szerepelt a magyarlakta településeken, megyékben is. De ez nem kizárólag az RMDSZ érdeme. Az első fordulóban az RMDSZ apait, anyait beleadott, hogy Crin Antonescu, a kormánykoalíció jelöltje kerüljön a második fordulóba. Ráadásul az RMDSZ akkor Dannal is riogatott, hogy amennyiben ő és Simion jut a második fordulóba, akkor nekünk nincs többé jövőnk, nekünk végünk. Ehhez képest Antonescu 60–70 százalékokat kapott május 4-én a székely megyékben, a mostaninál jóval kisebb részvétel mellett. Igaz, magyar választók máshol is őt támogatták, bár Kolozsváron mondjuk kevesebben, ott már az első fordulóban is Dan kapta a legtöbb szavazatot. Múlt vasárnap aztán Danra nagyobb részvétel mellett a választók 80–90 százaléka voksolt a magyarlakta vidékeken. Ez mindenekelőtt az emberek józan ítélőképességét mutatja.

MN: Orbán Viktor miniszter­elnöknek a szélsőjobboldali, magyarellenes jelölt győzelmét biztosra vevő és Simiont támogató tihanyi mondatai, bár sokan tartottak ettől, végül is nem zavarták össze a romániai magyar választókat.

EKP: Az előbb említett józan ítélőképesség következménye annak a belátása is – ha már szóba hozta Orbán Viktor barátunkat –, hogy erdélyi magyarként ideje elszakadni ettől a hagymázas vezetőtől, és attól a hagy­mázas úttól, amelyen Magyarország jelen pillanatban is masírozik. Szerintem ez a jelentősége az erdélyi magyarok múlt vasárnapi nagy részvételi hajlandóságának és a Danra adott szavazatainak. Ezek a szavazatok azt is jelentik, hogy itt nem hallgatunk a vezényszóra, hanem a saját erdélyi, romániai érdekeinket tartjuk szem előtt.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Két óra X

Ayn Rand műveiből már több adaptáció is született, de egyik sem mutatta be olyan szemléletesen az oroszországi zsidó származású, ám Amerikában alkotó író-filozófus gondolatait, mint a tőle teljesen független Mountainhead.

Megtörtént események

  • - turcsányi -

A film elején megkapjuk az adekvát tájékoztatást: a mű megtörtént események alapján készült. Első látásra e megtörtént események a 20. század második felének délelőttjén, az ötvenes–hatvanas évek egymásba érő szakaszán játszódnak, a zömmel New York-i illetékességű italoamerikai gengsztervilág nagyra becsült köreiben.

Élet-halál pálinkaágyon

Óvodás korunktól ismerjük a „Hej, Dunáról fúj a szél…” kezdetű népdalt. Az első versszakban mintha a népi meteorológia a nehéz paraszti sors feletti búsongással forrna össze, a második strófája pedig egyfajta könnyed csúfolódásnak tűnik, mintha csak a pajkos leánykák cukkolnák a nyeszlett fiúcskákat.

Egy fölényeskedő miniszter játékszere lett a MÁV

A tavalyi és a tavalyelőtti nyári rajtokhoz hasonlóan a vasúttársaság most sem tudott mit kezdeni a kánikula, a kereslet és a körülmények kibékíthetetlen ellentétével, s a mostani hosszú hétvégén ismét katasztrofális állapotok közt találhatták magukat az utasok.