Jaksity György: Tőzsde

  • 1998. február 12.

Egotrip

Bemegy a pali a kalapüzletbe, és azt mondja az eladónak, hogy egy kalapot szeretne venni. Mégis, mire gondol? - kérdezi az eladó. Hát általában a szexre, de most csak egy kalapot kérek - válaszol a vevő. Így vagyok én is a tőzsdével - bármi történik is a világon, nekem mindenről az jut eszembe. A pillanatnyi valóság nem áll messze a fenti vicc csattanójától, hiszen az elmúlt hetekben a világ sok száz millió tőzsdei befektetőjének vagyona többek között annak köszönhetően ingadozott, hogy az amerikai elnöknek is mindenről, de különösen a gyengédebb nemhez tartozó beosztottjairól a szex jut eszébe. Állítólag át is nevezték a Fehér Ház híres tárgyalótermét, az Ovális Irodát Orális Irodára. Szóval az öreg Billt valószínűleg ezért látjuk mindig hajadonfőtt: már meg sem kísérli a kalapvásárlást, mert úgyis tudjuk, mi jár az eszében.

Bemegy a pali a kalapüzletbe, és azt mondja az eladónak, hogy egy kalapot szeretne venni. Mégis, mire gondol? - kérdezi az eladó. Hát általában a szexre, de most csak egy kalapot kérek - válaszol a vevő. Így vagyok én is a tőzsdével - bármi történik is a világon, nekem mindenről az jut eszembe. A pillanatnyi valóság nem áll messze a fenti vicc csattanójától, hiszen az elmúlt hetekben a világ sok száz millió tőzsdei befektetőjének vagyona többek között annak köszönhetően ingadozott, hogy az amerikai elnöknek is mindenről, de különösen a gyengédebb nemhez tartozó beosztottjairól a szex jut eszébe. Állítólag át is nevezték a Fehér Ház híres tárgyalótermét, az Ovális Irodát Orális Irodára. Szóval az öreg Billt valószínűleg ezért látjuk mindig hajadonfőtt: már meg sem kísérli a kalapvásárlást, mert úgyis tudjuk, mi jár az eszében.

De visszatérve a tőzsdéhez: a világ befektetőinek tekintete ezekben a pillanatokban az iraki háborús konfliktusra szegeződik. Tőzsdei elemzők annak a hitüknek adtak hangot, hogy az öreg Billnek talán ismét sikerül térdre kényszeríteni ellenfelét, és utána még hamis tanúzásra sem feltétlenül kell rábeszélnie, különösen ha az amerikai légierő Yossarianjai nem az olasz sífelvonók közönségének elpusztításán fáradoznak, hanem gyakorlataikat áthelyezik az Öböl-térségbe. Ennek ellenére nekem erről nem a szex, hanem továbbra is a tőzsde jut eszembe. Különösen mivel egyre kevésbé értem, hogy mi történik. Az elmúlt években viszonylag értelmesnek tűnő emberek folyamatosan attól rettegtek, hogy a világgazdaság nagy részére jellemző gazdasági fellendülés okán elszabadul az infláció. Ehelyett, mint mostanság kiderült, éppen az ellenkezője, a defláció kísért, vagyis az általános árszintcsökkenés trójai falova tette be a lábát. Mindeközben, legalábbis az USA-ban a munkanélküliség csökken, vagyis az egyszeri diák, aki átaludta vagy esetleg Bill parafrázisaként aktív gondolkodással töltötte a Philips-görbével foglalkozó közgázszemináriumot, jól járt, mert a görbét, úgy, ahogy van, ki lehet dobni a szemétbe. Na így persze már könnyű, meg is értem rögtön, hogy a csökönyös árutőzsdei jegyzések tavaly miért nem fejezték ki ezt a fene nagy inflációs veszélyt. Az arany évtizedes minimumán volt jegyezve, az olaj vészesen közeledik sokéves mélypontjához, és ahogy a kiképző hadnagyom mondta, hadd ne folytassam tovább. Na jó, akkor ezt értjük. De vajon a legendás Warren Buffett, akinek magánvagyona a széles e haza tízmillió honpolgára által szorgosan termelt bruttó termék mintegy felét teszi ki (húsz-egynéhány milliárd dollár, amin naponta egy pár száz milliót mozgathat Billy hormonellátásának alakulása), miért kezdett tavaly nyáron lázas ezüstvásárlásba, mígnem a Comex árutőzsdei készletével megegyező, közel százharminc millió unciát halmozott fel a Karl May szakíró által megénekelt kincsből? Buffett, bár semmi sem kötelezte a közzétételre, arra hivatkozott, hogy vásárlásaikat a kereslet-kínálat torzulásai motiválták. Úgy legyen, hiszen a kereslet-kínálatot a maguk bölcsességében éppen ők torzították azáltal, hogy a világ ezüstkészleteinek egy nem kis hányadát összevásárolták, és a nemesfém ára hét-nyolc éves maximumára szaladt fel. Hogy mi köze mindennek a tőzsdéhez és a szexhez? Erről kérdezzék meg Monicát a Fehér Házból és mindazokat, akik az elmúlt hónapokban nyitottan adtak el ezüstöt, e nemesfém áresésére spekulálva.

Figyelmébe ajánljuk

Mint a moziban

Fene se gondolta volna néhány hete, hogy az egyik központi kérdésünk idén januárban az lesz, hogy melyik magyar filmet hány százezren látták a mozikban. Dúl a számháború, ki ide, ki oda sorol ilyen-olyan mozgóképeket, de hogy a magyar film nyer-e a végén, az erősen kérdéses továbbra is.

Talaj

Thomas érzékeny kisfiú, nem kamaszodik még, mint az első szőrszálak megjelenésére türelmetlenül várakozó bátyjai. Velük nem akar játszani, inkább az udvaron egy ki tudja, eredetileg milyen célt szolgáló ládában keres menedéket, s annak résein át figyeli a felnőtteket, szülei élénk társasági életét, vagy kedvenc képregényét lapozgatván a szintén még gyerek (bár történetesen lány) főszereplő helyébe képzeli magát, és sötét ügyekben mesterkedő bűnözőkkel küzd meg.

Felszentelt anyagpazarlás

Ha a művészet halhatatlan, halandó-e a művész? Tóth László (fiktív) magyar építész szerint láthatóan nem. Elüldözhetik itthonról a zsidósága miatt, és megmaradt szabadságát is elvehetik az új hazában, elszakíthatják a feleségétől, eltörhetik az orrát, ő akkor sem inog meg. Hiszen tudja, hogyha őt talán igen, az épületeit nincs olyan vihar, mely megtépázhatná.

Törvénytelen gyermekek

Otylia már várandós, amikor vőlegénye az esküvő előtt elhagyja, így lánya, Rozela házasságon kívül születik. Később Rozela is egyedül neveli majd saját gyermekeit. A három nővér, Gerta, Truda és Ilda egy észak-lengyelországi, kasubföldi faluban élnek anyjukkal, az asszony által épített házban.

Átverés, csalás, plágium

Az utazó kiállítást először 2020-ban Brüsszelben, az Európai Történelem Házában rendezték meg; a magyarországi az anyag harmadik, aktualizált állomása. Az eredetileg Fake or Real címen bemutatott kiállítás arra vállalkozik, hogy „féligazságok és puszta kitalációk útvesztőjében” megmutassa, feltárja a tényeket, az igazságot, amihez „követni kell a fonalat a labirintus közepéig”. A kiállítás installálása is követi a labirintuseffektust, de logikusan és érthetően.

Kire ütött ez a gyerek?

Az 1907-ben született dráma eredetiben a The Playboy of the Western World címet viseli. A magyar fordításokhoz több címváltozat is született: Ungvári Tamás A nyugati világ bajnokának, Nádasdy Ádám A Nyugat hősének fordította, a Miskolci Nemzeti Színházban pedig Hamvai Kornél átültetésében A Nyugat császáraként játsszák.

2 forint

„Újabb energiaválság felé robog Európa, ebből kellene Magyarországnak kimaradni, ami nem könnyű, hiszen ami most a magyar benzinkutakon történik, az már felháborító, sőt talán vérlázító is” – e szavakkal indította Orbán Viktor a beígért repülőrajtot indiai kiruccanása után. Hazatérve ugyanis a miniszterelnök szembesült egynémely adatsorral, meg leginkább azzal, hogy, a legendás Danajka néni szavaival élve, „drágulnak az árak”. Az üzemanyagé is.

Kiárusítás

Lassan másfél éve szivárgott ki, hogy az állam egy olyan arab befektetőnek, Mohamed Alabbarnak adná Budapest legértékesebb egybefüggő belterületét, a Rákosrendezőt, aki mindenféle felhőkarcolót képzel oda, egyebek mellett a Hősök tere látképébe belerondítót is.

24 óra

„Megállapodást kellene kötnie. Szerintem tönkreteszi Oroszországot azzal, ha nem köt megállapodást – mondotta Trump elnök a beiktatása utáni órákban Vlagyimir Putyinról, majd hozzátette azt is, hogy „szerintem Oroszország nagy bajba kerül”. Trump azt is elárulta, hogy telefonbeszélgetést tervez az orosz elnökkel, de még nem tudja, mikor. Nemrég azt is megjegyezte, hogy Oroszország egymillió embert veszített az Ukrajna ellen indított háborújában. (Ez a szám az orosz áldozatok felső becslése.)

A Menhir

Bár soha nem jutott a hatalom közelébe, mérgező jelenlétével így is át tudta hangolni a francia közgondolkodást. Több mint fél évszázadig volt elmaradhatatlan szereplője a politikai életnek. Újrafazonírozott pártját lánya, Marine Le Pen, eszmei hagyatékát az alt-right francia letéteményese, Éric Zemmour viszi tovább.

Nehogy elrabolják

Huszonéves nőként lett vizsgáló a magyar rendőrségen, és idővel kivívta férfi kollégái megbecsülését. Már vezetői beosztásban dolgozott, amikor az ORFK-hoz hívták; azt hitte, szakmai teljesítményére figyeltek fel – tévedett. Patócs Ilona A nyomozó című könyve nem regény, hanem egy karrier és egy csalódás dokumentuma.